Człowiek, filozof, ksiądz. Mija 20 lat od śmierci ks. prof. Józefa Tischnera

2020-06-28, 01:30

Człowiek, filozof, ksiądz. Mija 20 lat od śmierci ks. prof. Józefa Tischnera
Ks. prof. Józef Tischner podczas spływu Dunajcem. Foto: PAP/Piotr Rayski - Pawlik

20 lat temu - 28 czerwca 2000 roku - zmarł ksiądz profesor Józef Tischner, filozof i teolog, eseista katolicki, autor książek: "Świat ludzkiej nadziei", "Nieszczęsny dar wolności" i "Historii filozofii po góralsku". Był jednym z najbardziej twórczych współczesnych myślicieli polskich.

Po śmierci ks. Józefa Tischnera, papież Jan Paweł II napisał: "był człowiekiem Kościoła, zawsze zatroskanym o to, by w obronie prawdy nie stracić z oczu człowieka".

Powiązany Artykuł

Tischner.jpg
Wojciech Bonowicz: możemy przyjrzeć się Józefowi Tischnerowi jego własnymi oczami

Czytaj także: 

Sam Józef Tischner mówił o sobie: "czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem". Powtarzał, że nasze człowieczeństwo jest podstawą wszystkich innych funkcji, jakie pełnimy. Jedną z kluczowych kategorii w filozofii człowieka, której nauczał, było "spotkanie" z drugim człowiekiem: relacja z nim, otwartość na niego i odpowiedzialność za niego. W nauczaniu księdza Tischnera etyka nie była systemem abstrakcyjnych norm, ale właśnie sposobem doświadczania człowieka przez człowieka.

Od lat 70. ksiądz Tischner był znaną postacią życia intelektualnego naszego kraju. Miał wyjątkowy dar przystępnego tłumaczenia różnych pojęć, zachowując przy tym głębokość myśli. W audycji Polskiego Radia mówił, skąd bierze się melancholia. - Jest czymś w rodzaju choroby woli - mówił. 


Posłuchaj

Ks. prof. Józef Tischner o tym, czym jest melancholia (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Oprócz podejmowania zagadnień filozoficznych, Józef Tischner starał się - jako ksiądz - budzić nadzieję. - Jest siłą, która utrzymuje w człowieku poczucie własnej wartości - twierdził. 


Posłuchaj

Ks. prof. Józef Tischner o nadziei (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

 

W jednej z radiowych audycji ksiądz Tischner podkreślił, że zmieniając sposób podejścia do niektórych problemów życia, miał na uwadze szukanie prawdy. - Opisanie świata daje prawdę, bo pozwala wydobyć prawdę o świecie - oceniał. 


Posłuchaj

Ks. prof. Józef Tischner: opisywanie świata daje frajdę, bo pozwala wydobyć prawdę o świecie (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

ipn archiwa 1200.jpg
"Kulisy spraw". Ks. Józef Tischner zarejestrowany przez Departament IV MSW

Adaptacje teatralne i filmowe

Książki księdza Józefa Tischnera spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem. Kilka z nich zostało bestsellerami, między innymi: "Świat ludzkiej nadziei", "Polski kształt dialogu", "Etyka Solidarności", "Myślenie według wartości". Duży sukces odniosła publikacja "Tischner czyta Katechizm" z 1996 roku, a "Historia filozofii po góralsku" kilka lat po śmierci autora została przeniesiona na scenę teatralną i sfilmowana.

Ksiądz Tischner był laureatem wielu wyróżnień, między innymi Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, Fundacji im. Stefana Kisielewskiego, a także Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. W 1999 roku otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Polecane

Wróć do strony głównej