X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Musimy przeanalizować technologie". Premier o budowie elektrowni atomowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 12:28
- Polska poszukuje właściwych partnerów do budowy elektrowni atomowej - przekazał premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej pytany, czy w Polsce stanie elektrownia atomowa. Ocenił, że najlepszymi są "sprawdzeni partnerzy z NATO i świata zachodniego".
Czesi majądwie elektrownie nuklearne: w Dukovanach i Temelinie (na zdj.)
Czesi mają dwie elektrownie nuklearne: w Dukovanach i Temelinie (na zdj.)Foto: Vaclav Volrab/ Shutterstock

Odpowiadając na pytanie, kiedy może zostać podpisana wiążąca umowa ws. budowy w Polsce elektrowni atomowej, premier zaznaczył, że specjaliści w zakresie energetyki jądrowej mówią, iż obecnie "jesteśmy na zakręcie technologicznym". Dodał, że część najnowszych technologii nie posiada jeszcze certyfikacji.

premier pap 1200.jpg
Premier: dzięki inwestycjom z USA będziemy w stanie zaproponować tysiące miejsc pracy

Czytaj także: 

Analizy trwają cały czas

- Musimy dokładnie przeanalizować technologie stosowane przez ostatnie kilkadziesiąt lat, tzw. większe reaktory, ale również te najnowsze zdobycze technologiczne, które pozwalają systemem elektroenergetycznym lepiej zarządzać, lepiej go kalibrować i mieć w różnych miejscach rozproszone źródła kompensujące ewentualny brak zasilania np. z odnawialnych źródeł energii  - podkreślił.

Szef rządu zaznaczył również, że Polska poszukuje do budowy elektrowni atomowej "właściwych partnerów". Ocenił, że najlepszymi są "sprawdzeni partnerzy z NATO i świata zachodniego". Podkreślił, że jemu, jaki i prezydentowi Andrzejowi Dudzie, zależy przede wszystkim na transferze technologii. 

Mateusz Morawiecki ocenił, że rozmowa prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa na temat energii atomowej "posunęła Polskę we właściwym kierunku". Zaznaczył jednak, że w dalszym ciągu prowadzone są analizy dotyczące budowy bloku jądrowego. 

USA chcą pomóc

Po środowym spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem prezydent Andrzej Duda poinformował, że w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi rozpoczęcie prac projektowych nad rozpoczęciem w Polsce produkcji konwencjonalnej energii jądrowej.

Donald Trump podkreślił, że "Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni atomowych". - Będą zakupy w jednej z naszych bardzo dużych firm specjalizujących się w cywilnych technologiach nuklearnych - powiedział prezydent USA.

Czytaj także

Ewa była pierwsza. Nawet w energetyce jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 05:45
- Naukowcy ze Świerku czekają z niecierpliwością na strumień neutronów z reaktora, Czekają na sygnał towarzysza premiera, który go uruchomi - zwracał się do Józefa Cyrankiewicza pełnomocnik ds. energii jądrowej, Wilhelm Billig podczas uroczystości uruchomienia pierwszego polskiego reaktora jądrowego Ewa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzaskowski pyta o elektrownię atomową. Jankowski: sklejanie tematu z bronią jądrową jest nierozsądne

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 19:15
- Sklejanie tematu broni jądrowej, która sama z siebie jest straszna, z siłownią atomową obniża rangę debaty o przyszłości energetyki w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski ("Radio Wnet"). Gościem był również Patryk Słowik ("Dziennik Gazeta Prawna"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Broń jądrowa w Polsce? Gen. Roman Polko: to czynnik odstraszający

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 21:08
- Obecność USA w Europie stabilizuje nasz kontynent, obecność broni jądrowej powoduje, że równowaga sił nie jest naruszana. Czynnik odstraszający powoduje, że mamy spokój - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko o celach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Gościem był również Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.
rozwiń zwiń