Zaczęło się od drastycznych podwyżek cen. Obchody 44. rocznicy Czerwca '76 w Radomiu i Ursusie

2020-06-25, 04:07

Zaczęło się od drastycznych podwyżek cen. Obchody 44. rocznicy Czerwca '76 w Radomiu i Ursusie
Strajk w Radomiu w czerwcu 1976 r., który wybuchł po ogłoszeniu przez rząd Piotra Jaroszewicza wprowadzenia drastycznych podwyżek cen żywności. Foto: PAP/Reprodukcja

W czwartek w 44. rocznicę Czerwca '76 w Ursusie, Radomiu i wielu innych miastach odbędą się uroczystości jubileuszowe. Powodem masowych protestów Czerwca '76 była drastyczna podwyżka cen żywności. Robotnicy zastrajkowali w 24 województwach. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do manifestacji brutalnie stłumionych przez siły represji komunistycznego reżimu.

Andrzej Kropiwnicki, przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" podkreślił, że efektem tych wydarzeń były narodziny solidarności.

Powiązany Artykuł

kor 663.jpg
Dr Patryk Pleskot: Czerwiec'76 to kryzys sprokurowany przez władzę

- Nie wolno zapominać o tych wszystkich ludziach, którzy ponieśli ofiary śmiertelne, życiowe, finansowe, zmienionych karier czy rozbitych rodzin. W efekcie tego słusznego protestu, wywołanego głównie podwyżkami cen, zrodziła się większa rzecz: scementowała się solidarność ludzka, robotnicza oraz inteligencka - wyjaśnił Andrzej Kropiwnicki.

"Manifestujący robotnicy mieli oparcie w Kościele"

Setki uczestników protestów Czerwca'76 było bitych, aresztowanych lub skazanych na więzienie, a ponad 1,5 tys. zwolnionych z pracy. Andrzej Kropiwnicki dodaje, że strajkujący robotnicy mieli wsparcie kapłanów, którzy za to wsparcie byli mordowani - m.in. ks. Roman Kotlarz.


Posłuchaj

Andrzej Kropiwnicki: efektem wydarzeń Czerwca'76 były narodziny NSZZ "Solidarność" (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

- Władza państwowa wiedziała, że manifestujący robotnicy mieli oparcie w Kościele, w którym byli mądrzy, wykształceni kapłani z ponadczasową wiedzą historyczną. Władza, widząc to współdziałanie, próbowała wyeliminować kapłanów. Zamordowano wielu księży, którzy byli ostoją moralności oraz duchowej nadziei, którą dzielili się ze strajkującymi - podkreślił przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność".

Program uroczystości

Powiązany Artykuł

16fc338d-6c5e-4718-9cbf-32410895cd9f.jpg
Czerwiec – ważny miesiąc najnowszej historii Polski

W Ursusie w czwartek o godz. 17.00 na placu Czerwca '76 w Warszawie odbędzie się spotkanie delegacji NSZZ "Solidarność". O godz. 17.15 nastąpi złożenie kwiatów przy Pomniku Robotników Czerwca 1976 oraz okolicznościowe przemówienia. Msza święta w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Ursusie odprawiona zostanie o godz. 18.00.

Z kolei w Radomiu, ze względów epidemiologicznych głównym punktem tegorocznych obchodów będzie msza św. o godz. 18.00 w radomskiej katedrze. Delegacje będą mogły składać kwiaty pod Pomnikiem Radomskiego Czerwca'76 przez cały dzień.

Strajki i manifestacje robotnicze z 25 czerwca 1976 r. były ostatnimi masowymi protestami przed strajkami lipcowo-sierpniowymi z 1980 r., które ostatecznie przyczyniły się do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

bb

Polecane

Wróć do strony głównej