X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Kornel Morawiecki zawsze szukał porozumienia". Solidarność Walcząca odpowiada na słowa Bogdana Lisa

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 17:28
"Śp. Kornel Morawiecki, mimo swoich zdecydowanych i radykalnych poglądów, jeśli chodzi o wolność i niepodległość Polski, zawsze szukał porozumienia ponad podziałami z ludźmi inaczej myślącymi. Jedynym warunkiem była troska o wspólne dobro Polski" - napisało w oświadczeniu Stowarzyszenie Solidarność Walcząca.
Kornel Morawiecki
Kornel MorawieckiFoto: Hubert Mathis/REPORTER

Stowarzyszenie odniosło się do wypowiedzi przewodniczącego Rady Europejskiego Centrum Solidarności Bogdana Lisa z konferencji prasowej z 21 czerwca 2020 r., zorganizowanej przed bramą nr 2 stoczni w Gdańsku z udziałem prezydentów Gdańska i Sopotu oraz byłych opozycyjnych działaczy. Powiedział podczas niej, że "w czasie stanu wojennego Kornel Morawiecki także dzielił Polaków i Solidarność".

1200_Kornel_Morawiecki_PAP.jpg
"Był nie tylko odważnym człowiekiem". Premier wspomina Kornela Morawieckiego

"Słowa te są kłamstwem, a jako dotyczące zmarłego niedawno członka rady, której przewodniczy Bogdan Lis, kłamstwem wyjątkowo niegodnym" - napisało 22 czerwca w specjalnym oświadczeniu Stowarzyszenie Solidarność Walcząca.

"Oczekujemy od pana Bogdana Lisa uznania swego błędu i stosownych przeprosin. Da nam to możliwość wspólnego obchodzenia zbliżającej się radosnej 40. rocznicy powstania NSZZ »Solidarność« - naszej wspólnej historii i wspólnych korzeni" - zaznaczono.

"Nie porzuciliśmy ideałów sierpniowej Solidarności"

Stwierdzono, że "w 1982 r. w łonie podziemnej Solidarności panowały zasadnicze różnice zdań co do tego, jak należy walczyć z komunistycznym reżimem".

"Założona przez Kornela Morawieckiego w 1982 r. organizacja Solidarność Walcząca uznawała, że po wprowadzeniu stanu wojennego nie można już więcej negocjować z komunistami i należy podjąć walkę o odzyskanie niepodległości" - podano.

Czytaj także:

Zwrócono uwagę, że Solidarność Walcząca była "drugą co do wielkości strukturą podziemną w Polsce lat 80". "My nie porzuciliśmy ideałów sierpniowej Solidarności. My je realizowaliśmy, rozumiejąc je mocniej i bardziej dosłownie. Większość z naszych działaczy nie tylko współpracowała z podziemnymi strukturami związkowej Solidarności, ale w drugiej połowie lat osiemdziesiątych wręcz podtrzymywała ich istnienie" - napisano w oświadczeniu.

040pwp_663x364.jpg
Solidarność Walcząca - 38. rocznica powstania

Przypomniano, że Kornel Morawiecki i członkowie jego organizacji krytykowali później Okrągły Stół i zawieranie ugody z komunistami. Czynili to jednak - jak podkreślono - "w ramach wolności słowa i poglądów".

"Warunkiem była troska o dobro Polski"

"Dzielenie Polaków rozpoczęli ci, którzy - jak to zgrabnie ujął W. Czarzasty - »dogadali się« z komunistami. To na początku lat 90. zaczęło się »we współpracy z postkomunistami« wycinanie w mediach niewygodnych poglądów, spychanie inaczej myślących na margines i, przypominające najgorsze tradycje komunistyczne, wymazywanie Solidarności Walczącej i Kornela Morawieckiego z historii" - napisano w oświadczeniu.

Podkreślono, że "śp. Kornel Morawiecki, mimo swoich zdecydowanych i radykalnych poglądów, jeśli chodzi o wolność i niepodległość Polski, zawsze szukał porozumienia ponad podziałami z ludźmi inaczej myślącymi - jedynym warunkiem była troska o wspólne dobro Polski. Dobitnie o tym świadczą ostatnie lata jego działalności politycznej" - zaznaczono.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienie śp. Kornela Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 12:23
Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji, Kawaler Orderu Orła Białego zmarł 30 września 2019 roku na skutek nowotworu trzustki. W audycji "Nieznani znani" o zmarłym będą mówić jego przyjaciele: Dariusz Seliga i Jarosław Porwich, działacze Solidarności Walczącej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubelska rada miasta o Kornelu Morawieckim: na wskroś przeniknięty patriotyzmem

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 19:18
Rada Miasta Lublina uchwaliła stanowisko w sprawie uczczenia pamięci zmarłego 30 września Kornela Morawieckiego, jako "człowieka na wskroś przenikniętego patriotyzmem". Stanowisko uchwalone zostało bez dyskusji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: ojciec zawsze kierował się misją krzewienia wolności i solidarności

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 10:26
- Te dwie wartości, nieodłącznie powiązane, stanowiły kwintesencję jego życia - powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki podczas uroczystości odsłonięcia we Wrocławiu tablicy poświęconej Kornelowi Morawieckiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstał dokument o Kornelu Morawieckim. Premier obejrzał go jako jeden z pierwszych

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 19:21
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział we Wrocławiu w zamkniętym, prapremierowym pokazie filmu dokumentalnego "Marzyciel" o swoim ojcu, Kornelu Morawieckim.
rozwiń zwiń