X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Polonijni liderzy: prezydent Andrzej Duda jedynym kandydatem zdolnym sprostać globalnym wyzwaniom

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 14:56
Grupa naukowców i liderów Polonii z USA wystąpiła do elektoratu polskiego i polsko-amerykańskiego z przesłaniem o poparcie prezydenta Andrzeja Dudy w wyborach. Nazywają go jedynym kandydatem, który w okresie globalnych zagrożeń może sprostać trudnym wyzwaniom.
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Płońska.
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Płońska.Foto: PAP/Leszek Szymański
duda1200ok.jpg
Pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy. Kancelaria Prezydenta podsumowała najważniejsze osiągnięcia

>>>[JEDYNKA] "Skupiłem się na sprawach społecznych". Andrzej Duda o 5 latach swojej prezydentury

"W naszym przekonaniu jest jedynym kandydatem, w tym trudnym okresie globalnych zagrożeń, mogącym sprostać wielkim wyzwaniom. Gwarantuje dobrą współpracę z rządem, nieodzowną dla realizacji wielkich zadań w obliczu których stoi Rzeczypospolita. Jego wybór może uspokoić rozgorączkowane, reprezentujące różne poglądy społeczeństwo" – ocenił inicjator akcji, działacz polonijny z Chicago prof. Marek Rudnicki.

Profesor Marek Rudnicki to prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, działacz wielu amerykańskich i polskich towarzystw medycznych, były wykładowca i profesor na Wydziale Medycznym University of Illinois at Chicago (UIC). Profesor Rudnicki znany jest w polsko-amerykańskim środowisku medycznym dzięki założeniu Amber Coalition (Bursztynowa Koalicja), organizacji społecznej, która powstała w ramach Polsko-Amerykańskiego Programu Walki z Rakiem Piersi.

"Polonia wspierała kraj przez wiele lat. Przesyłano środki finansowe, gdy była taka potrzeba, wspierano opozycję dla zrzucenia jarzma komunizmu. Walczyliśmy o przyjęcie Polski do NATO. Nadal chcemy i będziemy robić wszystko co możliwe dla godnego wizerunku Polski i Polaków wszędzie tam, gdzie będzie wymagała tego prawda, polska racja stanu i dobro naszych rodaków" - głosi tekst przesłania.

"Zbiorowe przedsięwzięcie"

Rudnicki powiadomił PAP, że jest to zbiorowe przedsięwzięcie osób reprezentujących różne środowiska, w tym naukowców i liderów społeczności polonijnej. Wspierając kandydaturę prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję, dodał, że podpisani pod przesłaniem widzą w nim zdecydowanie lepszą alternatywę dla Polski i Polaków, przywódcę, który będzie najlepiej realizował oczekiwania większości.

"Dzięki polityce prezydenta Dudy staliśmy się mocnym partnerem USA w Europie, wiarygodnym członkiem NATO. Polska jest uznanym liderem państw środkowej Europy w ramach Trójmorza i Grupy Wyszehradzkiej. Jest liderem dążącym do niezależności energetycznej i wzmocnienia siły militarnej efektywnie wynegocjowanej w czasie sprawowanej przez niego prezydentury – twierdzi Rudnicki, który był kandydatem Polonii na senatora RP. Nawiązując do umowy podpisanej w trakcie prezydentury Andrzeja Dudy z ośrodkami naukowymi i medycznymi w USA, prof. Rudnicki wskazał na korzyści płynące z wymiany naukowej i specjalistycznej. Polskim pacjentom pozwala to na dostęp do najnowocześniejszych terapii.

"Niezwykle szerokim i pozytywnym echem w USA odbił się zaproponowany przez prezydenta Dudę przyjazd Polskiej Misji Wojskowej, jedynej grupy spoza USA, która przybyła tutaj, by podzielić się doświadczeniami w walce z wirusem. Umożliwiło to jej jednocześnie pogłębić wiedzę z pożytkiem dla zakażonych Covid-19 w Polaków" - akcentował profesor Rudnicki.

"Trzeba się konsolidować w trudnych momentach"

Autorzy przesłania przekonują, że ich troską jest budowanie wspólnoty umiejącej przezwyciężać dzielące różnice. Swe nadzieje opierają na tradycyjnym duchu patriotyzmu i zdolności Polaków do konsolidacji w trudnych momentach historii.

"Stąd, w obliczu osiągnięć ostatnich lat, przywrócenia Polsce jej podmiotowości i decyzji otwierających możliwości dalszego godnego rozwoju, występujemy z przesłaniem do wszystkich Rodaków – popatrzmy uważnie na postępy w ostatnich latach, popatrzmy w przyszłość i zastanówmy się, dlaczego winniśmy opowiedzieć się za prezydenturą Pana Andrzeja Dudy" – stwierdza deklaracja. Jej autorzy zwracają uwagę, że właśnie podczas kadencji prezydenta Dudy zakończyła się sukcesem wieloletnia batalia umożliwiająca podróże do Stanów Zjednoczonych tysiącom Polaków bez uciążliwej konieczności ubiegania się o wizy.

"Rok 2020 jest cezurą naszej rzeczywistości historycznej i politycznej. COVID-19, problemy społeczne obecne w Polsce, Ameryce i innych krajach wskazują, że wchodzimy w nowy etap, który będzie wymagał wielu decyzji. Można jednak spodziewać się, że polityka ostatnich lat, oparta o tradycyjne polskie korzenie kulturowe będzie kontynuowana zgodnie z nadziejami Narodu dla stawienia czoła wyzwaniom XXI wieku. (…) Panie Prezydencie, razem damy radę!" – przekonują autorzy dokumentu. I zwracają się o poparcie kandydatury prezydenta Andrzeja Dudy do rodaków mieszkających zarówno w Polsce, jak i za granicą, do osób utożsamiających się z polskimi korzeniami kulturowymi.

Profesor Rudnicki wyliczył, że pośród sygnatariuszy przesłania są szefowie niektórych największych organizacji polonijnych, ludzie reprezentujący różne nurty polityczne i społeczne oraz kręgi biznesowe. Mieszkają i pracują w różnych stanach i reprezentują różne generacje Polonii amerykańskiej. Pod dokumentem podpisali się m.in. profesor Marek Rudnicki, profesor Waldemar Priebe (University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston), profesor Jim Mazurkiewicz (dyrektor Programu TALL, Texas A&M University) oraz Józef Cikowski - prezes Związku Podhalan Ameryki Północnej i Jan Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich, a także wybitny rzeźbiarz i profesor Andrzej Pityński (syn pary partyzantów antykomunistycznych, Kawaler Orderu Orła Białego, autor wielu patriotycznych pomników, w tym Pomnika Katyńskiego w New Jersey).


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP) /IAR/in.

two.

Źródło: prezydent.pl

PAP/IAR/in./

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent w Rykach: dosyć Polski, w której się nic nie opłaca

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 15:58
- Chciałbym, aby przywracano połączenia kolejowe, ale warunkiem jest budowa przystanków kolejowych i remontowanie tych, które były, ale przerwano ich funkcjonowanie, bo "się nie opłacało". Dosyć Polski, w której nic się nie opłaca - mówił w Rykach prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń