X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Nabycie spadku z długami, mimo wcześniejszego zrzeczenia. SN rozpatrzył skargę nadzwyczajną

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 14:55
Sąd Najwyższy uchylił prawomocne orzeczenie wrocławskiego sądu, który stwierdził nabycie spadku z długami przez wnuki zmarłego pomimo odrzucenia przez nich spadku. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie złożył Prokurator Generalny.
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Zdaniem Sądu Najwyższego w uchylonym postanowieniu rażąco naruszono prawa wnuków zmarłego do własności i do "ochrony przed spadkiem", którego przyjąć nie chcieli, a czemu dali wyraz składając przed sądem stosowne oświadczenia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uwzględniła tym samym w poniedziałek skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego, uchyliła zaskarżone przez niego postanowienie i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy we Wrocławiu.

igor tuleja.jpg
"Są sędziowie-celebryci, którzy lubią uprawiać działalność publiczną". Wójcik komentuje sprawę Tulei

W uzasadnieniu postanowienia SN wskazał, że skutkiem naruszenia prawa procesowego i materialnego było nabycie spadku przez osoby, które w rezultacie jego odrzucenia powinny być traktowane, jakby nie dożyły otwarcia spadku.

Postępowanie egzekucyjne przeciwko spadkobiercom

Sąd Najwyższy zaznaczył też, że wrocławski sąd wiedział, iż przeciwko spadkobiercom toczy się postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika, który zajął konto bankowe jednego z nich, a wobec drugiego zapowiedział zajęcie samochodu i wszczęcie egzekucji z nieruchomości.

W skardze nadzwyczajnej prokurator zaskarżył postanowienie wrocławskiego sądu z grudnia 2012 r. dotyczące przyjęcia spadku po zmarłym przez jego dwóch wnuków.

Z uwagi na zadłużenie dziadka mężczyźni złożyli pocztą oświadczenia o odrzuceniu spadku przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków. Z kolei Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia, jako sąd spadku stwierdził nabycie przez wnuków spadku po połowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Zarzuty dla 70 osób, 400 przejętych nieruchomości. Nowe dane prokuratury ws. stołecznej reprywatyzacji

Skarga nadzwyczajna do SN

Mężczyźni wnieśli o uchylenie tego postanowienia. Sąd jednak oddalił ten wniosek, argumentując decyzję brakiem istnienia podstawy do wzruszenia prawomocnego orzeczenia i przekroczeniem rocznego terminu na jego złożenie. Następnie apelację wnuków oddalił wrocławski sąd okręgowy.

W konsekwencji Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną do SN, w której wskazał, że sąd naruszył konstytucyjne prawo do własności oraz dziedziczenia, nie uwzględniając oświadczeń o odrzuceniu spadku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> "Oczywiste i naturalne". Prezydent skomentował orzeczenie TK dotyczące sędziów

Jak zaznaczył prokurator, skutkowało to brakiem możliwości decydowania przez poszkodowanych o majątku, a w konsekwencji obciążeniem wbrew ich woli kosztami długów zmarłego dziadka.

W skardze oceniono też, że wrocławski sąd naruszył przepisy procesowe, które nakazują sądowi zbadanie z urzędu, kto jest spadkobiercą. Prokurator generalny zwrócił też uwagę, że Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków nie zrealizował ustawowego obowiązku niezwłocznego przesłania oświadczeń o zrzeczeniu się spadku do sądu spadku. 

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik SN: na Zgromadzeniu Ogólnym usiłowano podważyć ważność wyboru I Prezesa

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 19:03
- Wiadomo, że miano kwestionować prawidłowość wyłonienia kandydatów na stanowisko I Prezesa, zarzucano niedokończenie procedury, no i szereg okoliczności, które miałyby się przekładać na podważenie ważności wyłonienia kandydatów i to miałoby rzutować na ważność decyzji prezydenta o powołaniu pani I Prezes SN - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski, odnosząc się do odroczonego Zgromadzenia Ogólnego SN.
rozwiń zwiń