X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pozwoli naprawić krzywdy". Śpiewak o projekcie PiS ws. reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 20:11
Szef stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak, pytany o złożony przez klub PiS projekt nowelizacji ustawy dot. m.in. usprawnień w przyznawaniu odszkodowań ws. reprywatyzacji ocenił, że pozwoli on zabezpieczyć prawa lokatorów i przerwać "dziką" reprywatyzację nieruchomości wraz z ludźmi.
Audio
  • Poseł PiS Paweł Lisiecki mówi, że zgodnie z projektem pieniądze na odszkodowania będą pochodzić ze środków wpłaconych na konto stołecznego samorządu (IAR)
Jan Śpiewak
Jan ŚpiewakFoto: Rafal Gaglewski/REPORTER
  • Do Sejmu wpłynął projekt ustawy usprawniającej kwestie wypłaty odszkodowań dla lokatorów zreprywatyzowanych stołecznych kamienic
  • W ocenie Jana Śpiewaka, nowy projekt pozwoli "zabezpieczyć prawa lokatorów i faktycznie przerwać »dziką reprywatyzację« nieruchomości wraz z ludźmi"
  • - Ustawa przyśpieszy zdecydowanie oddawanie tych nieruchomości w ręce miasta - mówił aktywista
  • Jan Śpiewak zwrócił także uwagę, że projektowane prawo jest "neutralne dla budżetu"
  • W jego ocenie należałoby dodać takie rozwiązania, które zakończyłyby tę sprawę całościowo i raz na zawsze

Klub PiS złożył w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa stołecznych decyzji reprywatyzacyjnych. Chodzi m.in. o usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów.

twitter komisja weryfikacyjna 1200.jpg
PiS składa projekt ws. reprywatyzacji. Nowe prawo ma usprawnić procedury dot. odszkodowań

"Ratusz nie będzie już mógł sabotować odszkodowań"

- To pozwoli zabezpieczyć prawa lokatorów i faktycznie przerwać "dziką" reprywatyzację nieruchomości wraz z ludźmi - powiedział Jan Śpiewak. Wskazał przy tym, że pozwoli to naprawić krzywdy w tym sensie, że zostaną wypłacone odszkodowania osobom, którym zostały one przyznane przez komisję ds. reprywatyzacji. Jak dodał, dzięki tej nowelizacji "zostanie oderwana kwestia odszkodowania od kwestii samego postępowania administracyjnego dotyczącego unieważniania decyzji reprywatyzacyjnych".

Ponadto - jak zauważył - przejmowanie nieruchomości, które komisja weryfikacyjna uznała za nielegalnie zreprywatyzowane, będzie odbywać się w postępowaniu egzekucyjnym, czyli bez decyzji sądu. - To przyśpieszy zdecydowanie oddawanie tych nieruchomości w ręce miasta - mówił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kaleta: środki na wypłatę odszkodowań będą przeniesione do Funduszu Reprywatyzacji

Zwrócił także uwagę, że projekt zakłada, iż odwołanie od samej decyzji komisji może wnieść tylko osoba poszkodowana przez reprywatyzację. - Ratusz nie będzie już sabotować tych odszkodowań - podkreślił.

"Neutralna dla budżetu"

Dopytany, co mogłoby się jeszcze w tym projekcie znaleźć, powiedział, że zakłada on rozwiązania kwestii lokatorskiej, ale ciągle - jak mówił - będzie otwarta kwestia dotycząca np. reprywatyzacji nieruchomości niezabudowanych.

- Nam marzyłaby się kompleksowa, duża ustawa, ale to wymagałoby dużych pieniędzy z budżetu państwa. Ta ustawa jest neutralna dla budżetu. Ona nie wymaga zabezpieczania specjalnych środków - mówił. W jego ocenie należałoby dodać takie rozwiązania, które zakończyłyby tę sprawę całościowo i raz na zawsze.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zarzuty dla 70 osób, 400 przejętych nieruchomości. Nowe dane prokuratury ws. stołecznej reprywatyzacji

Śpiewak dodał również, że jest szansa, by nowela została przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu. - Bardzo bym sobie tego życzył - podkreślił. 


mbl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Problemy znane od lat. Oto najgłośniejsze wątki warszawskiej afery reprywatyzacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 13:05
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jana Śpiewaka. Aktywista miejski został prawomocnie skazany w grudniu ub. r. po procesie o zniesławienie, jaki wytoczyła mu Bogumiła Górnikowska de domo Ćwiąkalska. Proces ten był jednym z rozdziałów długiej epopei warszawskiej reprywatyzacji. Przypominamy garść najgłośniejszych spraw wokół tego tematu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiewak: Trzaskowski nie tylko łamie prawo i konstytucję, ale też działa na szkodę budżetu miasta

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 07:36
- Chciałbym, żeby Rafał Trzaskowski powiedział, czy jeśli nie zostanie prezydentem kraju i pozostanie prezydentem Warszawy, czy nadal będzie oddawać nieruchomości wraz z ludźmi - mówi aktywista miejski Jan Śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Śpiewak: afera reprywatyzacyjna angażowała elity III RP

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 11:16
- Afera reprywatyzacyjna trwała tak długo, ponieważ angażowała elity III RP i brało w niej udział mnóstwo prawników. Nie można ustanawiać kuratora dla osób, które nie żyją. Sędziowie czy notariusze także łamali tutaj prawo - powiedział w Polskim Radiu 24 aktywista miejski Jan Śpiewak.
rozwiń zwiń