Obchody 80. rocznicy I deportacji Polaków do Auschwitz z udziałem b. więźniów i prezydenta

2020-06-14, 11:35

Obchody 80. rocznicy I deportacji Polaków do Auschwitz z udziałem b. więźniów i prezydenta
Prezydent Andrzej Duda, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, europoseł PiS Beata Szydło podczas mszy świętej inaugurującej obchody 80. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (woj. małopolskie). Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Msza św. w kościele w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i dwóch byłych więźniarek zainaugurowała w niedzielę odchody 80. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz.

Posłuchaj

Pierwszy transport więźniów do Auschwitz. Relacja Przemysława Lisa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Auschwitz free 663.jpg
"Ideologie śmierci musza być odrzucane". Hołd ofiarom obozów koncentracyjnych i obozów zagłady

Podczas mszy św. modlili się także m.in. była premier Beata Szydło, wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a także dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

14 czerwca uznawany jest za dzień, w którym KL Auschwitz zaczął funkcjonować. Współcześnie obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Mszę św. odprawił wikariusz generalny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Jan Maciejowski. - Świadomi jesteśmy powagi tego miejsca. Świadomi jesteśmy okrucieństwa, które się tu dokonało. Dlatego módlmy się, żeby Pan Bóg wybaczył to, że wciąż jest tak mało miłości na świecie – powiedział witając wiernych o. Maciejowski.

Wystawa prac więźnia

Franciszkanin o. Piotr Cuber, zwierzchnik Centrum św. Maksymiliana, w homilii odniósł się do postaci Mariana Kołodzieja, byłego więźnia z pierwszego transportu. Monumentalna ekspozycja jego prac, nawiązujących do obozowej gehenny, znajduje się w podziemiach harmęskiego kościoła.

- W 1998 r. wspominając pierwszy transport do Auschwitz Kołodziej pisał: "Pięćdziesiąt osiem lat temu, późnym popołudniem w skwarny dzień 14 czerwca 1940 r. rozwścieczony nadczłowiek, brutalnym kopniakiem wyrzucił mnie z tarnowskiego wagonu, wprost w bagno Oświęcimia. Na długie pięć lat. Umierałem tu między Sołą a Wisłą, w tej malarycznej okolicy, w ciągłym błocie, gniłem wykańczany biciem i pracą ponad siły, głodem, biegunką, tyfusem, zjadany przez wszy, poddawany eksperymentom pseudomedycznym, nieludzko poniżany, odarty z odzienia, wykąpany w lizolu, pozbawiony imienia i nazwiska, już tylko numer 432 - melduje się na rozkaz, na każdy rozkaz” – mówił franciszkanin.

Jak mówił, dzieła Kołodzieja "to nie wystawa, nie sztuka, nie obrazy, a słowa zamknięte w rysunku”. - Sztuka jest bezradna wobec tego, co człowiek zgotował człowiekowi - dodał.

Pierwszy transport więźniów

Po mszy św. prezydent Andrzej Duda i wicepremier Piotr Gliński złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą pierwszy transport na budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej. To w piwnicach tego obiektu, oddalonego o ok. 200 m od obozu, Niemcy umieścili deportowanych 14 czerwca 1940 r. polskich więźniów. Stało się tak, gdyż wówczas obóz nie był jeszcze gotowy na ich przyjęcie. Prezydent i wicepremier oddadzą hołd ofiarom także przed Ścianą Straceń na terenie byłego obozu Auschwitz.

14 czerwca Niemcy przywieźli do tworzonego obozu Auschwitz 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. W sumie deportowali tam ok. 150 tys. naszych rodaków. Ok. 70 tys. straciło w obozie życie.

Obóz został utworzony, by więzić w nim Polaków. Później stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Ginęli w nim także Romowie i jeńcy sowieccy. Zgładzono tu około 1,1 mln ludzi.

Centrum św. Maksymiliana jest ośrodkiem pamięci i modlitwy, a zarazem wotum wdzięczności za życie, dzieło oraz ofiarę Maksymiliana Marii Kolbego. Prowadzą je franciszkanie oraz Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego. Podczas wojny w Harmężach istniał podobóz Harmense należący do KL Auschwitz.

W podziemiach harmęskiego kościoła znajduje się wystawa "Klisze pamięci. Labirynty", której autorem jest prof. Marian Kołodziej. Składa się z ponad 200 kompozycji rysunkowych oraz elementów dodatkowych, jak prycze i drewniane sylwety. Prace przedstawiają wizję gehenny obozowej Auschwitz, a jednocześnie uwypuklają heroiczne zwycięstwo odniesione przez polskiego franciszkanina, św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

PAP/IAR/agkm



PAP PAP

PAP PAP

Polecane

Wróć do strony głównej