X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Uroczystość Bożego Ciała. Abp Jędraszewski: współczesne trudności traktujemy jako próbę naszej wiary

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 14:25
- Z zewnątrz dochodzą groźby wobec osób, które nie zgadzają się na ideologie uwłaczające godności człowieka; współczesne trudności i wyzwania traktujemy jako próbę naszej wiary - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas procesji Bożego Ciała.
Audio
  • Abp Marek Jędraszewski odniósł się do kwestii, które współcześnie stają się tematem debaty (IAR)
  • Abp Marek Jędraszewski: dla wielu z nas tegoroczna uroczystość Bożego Ciała jest pierwszym po długim czasie doświadczeniem wspólnoty ludu bożego (IAR)
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości Bożego Ciała w Krakowie
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości Bożego Ciała w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

W czwartek w Krakowie odbyła się centralna procesja Bożego Ciała. Rozpoczęła się ona poranną mszą św. na Wawelu, a następnie traktem królewskim udała się na Rynek, gdzie zakończyła się przy ołtarzu przed Kościołem Mariackim.

Prymas Wojciech Polak Msza Gniezno YT 1200.jpg
Prymas w Boże Ciało: nieśmy Chrystusa w różne rzeczywistości naszego życia

Jak mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, Kościół żyje "wielką tajemnicą wiary", a także "żyje Eucharystią i z Eucharystii". - Od XIII w. tajemnicę tę publicznie ukazuje całemu światu podczas uroczystości Bożego Ciała - wskazywał.

Przypomniał, że uroczystość ta po raz pierwszy obchodzona była w Belgii w 1246 r., a w 1317 r. została ona ustanowiona dla całego Kościoła zachodniego. - Zaledwie trzy lata później, w 1320 r., wprowadził ją do Polski biskup krakowski Nankier. W tym roku obchodzimy 700-lecie tego wiekopomnego wydarzenia - podkreślił.

"Nie chcemy się poddawać"

Metropolita nawiązywał także do kwestii, które współcześnie stają się tematem debaty. - Z zewnątrz, spoza naszego kraju, dochodzą groźby wobec tych osób i instytucji, które, będąc prawdziwie zatroskanymi o właściwy kształt wychowania dzieci i młodzieży, nie zgadzają się na ideologie uwłaczające godności człowieka, stworzonego na obraz Boży i Boże podobieństwo jako kobieta i mężczyzna - mówił abp Marek Jędraszewski.

Czytaj także:

Jego zdaniem, "tego rodzaju ideologie znajdują swe echo i zwielokrotnienie również w naszej ojczyźnie". - To nas tym bardziej boli, że stawiają się one w wyraźnej opozycji do ponad 1050-letniej chrześcijańskiej tradycji naszego narodu. Jednakże nie chcemy się poddawać - zadeklarował. - Współczesne trudności i wyzwania traktujemy jako próbę naszej wiary i naszej wierności wobec Boga - wskazał.

Shutterstock Boże Ciało adoracja procesja Kościół 1200.jpg
Uroczystość Bożego Ciała. "Słowo komunia najlepiej ukazuje sposób jego przeżywania"

Źródło: TVP Info

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziś Boże Ciało. "Manifestujemy wielką tajemnicę wiary"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 04:24
W Kościele katolickim dziś przypada Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Procesje ograniczone, lub wewnątrz kościołów. Boże Ciało w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 05:22
Dziś w Kościele katolickim przypada Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. 
rozwiń zwiń