Dziś Boże Ciało. "Manifestujemy wielką tajemnicę wiary"

2020-06-11, 04:24

Dziś Boże Ciało. "Manifestujemy wielką tajemnicę wiary"
Msza święta - zdj. ilustracyjne. Foto: wideonet/ Shutterstock

W Kościele katolickim dziś przypada Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym.

- Święto Bożego Ciała podkreśla cud przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa - mówi ksiądz Zygmunt Berdychowski proboszcz parafii świętego Krzyża w Warszawie. - Manifestujemy dziś wielką tajemnicę wiary, tak podczas każdej Mszy świętej mówi kapłan - dodaje.

Powiązany Artykuł

Shutterstock Boże Ciało adoracja procesja Kościół 1200.jpg
Procesje Bożego Ciała. Przewodniczący KEP apeluje o stosowanie się do zaleceń sanitarnych

Jak mówi w rozmowie z Polskim Radiem o.dr Dominik Jurczak, wykładowca na rzymskim Gregorianum, Boże  Ciało to "doskonała okazja, by pomyśleć o istocie Eucharystii". - Tą istotą jest budowanie jedności Kościoła - podkreśla o. Dominik Jurczak. 

Posłuchaj

O. dr Dominik Jurczak o istocie Eucharystii (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Skrócone trasy procesji

Z uwagi na pandemię koronawirusa wiele parafii w Polsce zorganizuje dziś procesje eucharystyczne jedynie w obrębie kościołów. 

O. Dominik Jurczak apeluje, by nie odbierać tego jako opresję wobec religii. - Jesteśmy w sytuacji nadzwyczajnej. Wrócimy do normalnych praktyk, gdy sytuacja będzie normalna - podkreśla. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Procesje Bożego Ciała bez ograniczeń liczby uczestników. Abp Jędraszewski zaprasza do licznego udziału

W tym roku zostały ograniczone tzw. procesje centralne, organizowane w stolicach diecezji z udziałem biskupa. W większości diecezji ich trasa została skrócona, a iść będą - poza duchownymi - tylko delegacje bractw, ruchów czy stowarzyszeń wiernych.


"Publiczny wyraz czci"

O wyjątkowym charakterze uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kościele polskim mówił do rodaków w Watykanie w 1983 roku papież Jan Paweł II. - To dzień, w którym możemy dać publiczny wyraz czci i miłości, jaką otaczamy Ciało i Krew Pańską w sakramencie ołtarza - mówił św. Jan Paweł II. 

Posłuchaj

Św. Jane Paweł II o istocie procesji Bożego Ciała (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Jan Paweł II cytował fragment znanej pieśni, śpiewanej w kościołach, między innymi podczas procesji Bożego Ciała. Papież podkreślił, że uczestnictwo w niej jest wyznaniem wiary w tajemnicę eucharystii. 

Posłuchaj

Św. Jan Paweł II o święcie Bożego Ciała (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Historia sięgająca XIV wieku

Boże Ciało to święto ruchome, które przypada 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W niektórych krajach, na przykład we Włoszech, zostało przeniesione na niedzielę.

Historia uroczystości Bożego Ciała w Polsce sięga 1320 roku, kiedy to na synodzie w Krakowie wprowadził ją biskup Nankier. Procesje z Najświętszym Sakramentem przyjęły się około XV wieku. Od czasów rozbiorów łączyły się z manifestowaniem przynależności narodowej. Uczestniczyło w nich duchowieństwo, cechy rzemieślników, bractwa kościelne, szkoły, wojsko i rzesze wiernych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Papież na Boże Ciało w czasach pandemii: możemy realizować życie eucharystyczne

W okresie PRL władze państwowe i partyjne zakazywały swym członkom uczestniczyć w procesji Bożego Ciała, a nawet wprowadziły nakaz organizowania konkurencyjnych zabaw ludowych dla wojska i młodzieży. Po zmianach ustrojowych w 1989 roku, w centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie biorą też udział członkowie najwyższych władz państwowych.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej