X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sędzia Tuleya przed Izbą Dyscyplinarną SN. Marcin Warchoł: naruszył przepisy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 13:53
- Sprawa uchylenia immunitetu sędziego Igora Tulei może być z powodzeniem prowadzona przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - ocenił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Prokuratura wniosła o uchylenie immunitetu Tulei w lutym
Prokuratura wniosła o uchylenie immunitetu Tulei w lutymFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
Sędzia Igor Tuleya 1200 PAP.jpg
Wniosek o uchylenie immunitetu sędziego Tulei. Prokuratura wyjaśnia, co było podstawą

9 czerwca Izba Dyscyplinarna SN ma rozpoznać wniosek prokuratury o pociągnięcie warszawskiego sędziego do odpowiedzialności. Sprawa przeciągnęła się w czasie z powodu zagrożenia koronawirusem.

Czytaj także:

Sędzia Tuleya, odnosząc się w lutym w rozmowie z PAP do wniosku prokuratury, powiedział, że nie czuje się winny. Zaznaczył przy tym, że nie ma zamiaru stawić się przed Izbą Dyscyplinarną SN. - Zgodnie z uchwałą trzech Izb Sądu Najwyższego, Izba Dyscyplinarna nie jest sądem - podkreślił. Stwierdził, że skierowanie wniosku prokuratury w jego sprawie "to represja o charakterze politycznym".

8 kwietnia br. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) postanowił zobowiązać Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska. Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony.

Kwestia uchylenia immunitetu

- Ta sprawa (s. Tulei - red.) - chciałbym to wyraźnie zaznaczyć - dotyczy nie kwestii głównej odpowiedzialności, ale kwestii uchylenia immunitetu, a to nie jest przecież kwestia odpowiedzialności. Dlatego też może ta sprawa być prowadzona przez izbę dyscyplinarną z powodzeniem. Żaden organ unijny nie ma prawa do zawieszania jakichkolwiek polskich organów konstytucyjnych - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

mucha pap 1200.jpg
"Polityczne zaangażowanie sędziów zagrożeniem dla demokracji". Paweł Mucha ws. sądów

- Można byłoby sobie wyobrazić, że jutro zostanie zawieszony Sejm, pojutrze prezydent, rząd - takich możliwości nie ma, dlatego też sprawy, które nie dotyczą postępowań dyscyplinarnych, mogą być prowadzone. Taką sprawą jest właśnie kwestia uchylenia immunitetu sędziemu Tulei - powiedział wiceminister Marcin Warchoł.

Wiceminister dodał, że jest to "wynik dobrej woli prezesa Izby Dyscyplinarnej", który zgodził się w korespondencji z TSUE w imię kompromisu, żeby sprawy dyscyplinarne nie były prowadzone. - Ale jeśli chodzi o uchylenie immunitetu, kwestia jest zupełnie inna, chodzi o możliwość weryfikacji przesłanek odpowiedzialności - dodał wiceminister.

Wniosek prokuratury

Prokuratura wniosła o uchylenie immunitetu Tulei w lutym. Powodem wniosku jest podejrzenie ujawnienia informacji z postępowania przygotowawczego oraz danych i zeznań świadka, które naraziły bieg śledztwa. Chodzi o postępowanie ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę.

W grudniu 2017 r. skład Sądu Okręgowego w Warszawie, któremu przewodniczył sędzia Tuleya, uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik ocenił podczas konferencji prasowej w Katowicach, że s. Igor Tuleya naruszył przepisy prawa. - Sędzia Tuleya powinien mieć wiedzę - tak jak każdy sędzia w Polsce - że gospodarzem postępowania przygotowawczego jest prokurator i to prokurator wyraża zgodę na to, czy ktokolwiek może zapoznać się z materiałami dowodowym z postępowania przygotowawczego, w tym przypadku ze śledztwa - prokurator, a nie sędzia. Pan sędzia ujawnił pewne informacje - powiedział.

- Nie wolno tego robić, tylko prokurator ma prawo ujawnić tego typu informacje, natomiast to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ jeżeli prowadzi prokuratura postępowanie przygotowawcze, to ujawnienie takich informacji komplikuje dalsze zbieranie materiału dowodowego i pan sędzia doskonale o tym wie, że zrobił coś, czego absolutnie nie wolno robić. W moim przekonaniu naruszył nie tylko podstawowe zasady, ale przepisy prawa - dodał Michał Wójcik.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Manowska: największym zagrożeniem dla niezależności SN jest wzajemna niechęć i podziały między sędziami

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 13:36
Największego zagrożenia dla niezależności Sądu Najwyższego upatruję w głębokim podziale pomiędzy sędziami i we wzajemnej niechęci - powiedziała I Prezes SN Małgorzata Manowska. Jej zdaniem w takiej atmosferze niemożliwa jest dobra współpraca i kształtowanie orzecznictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wnioski o wyłączanie sędziów wskazanych przez obecną KRS. Jest wyrok TK

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 11:45
Rozpoznawanie wniosków o wyłączenie z rozpraw cywilnych sędziów z uwagi na wyłonienie ich przez aktualną Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Już wcześniej TK orzekał w tej kwestii w odniesieniu do spraw karnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oczywiste i naturalne". Prezydent skomentował orzeczenie TK dotyczące sędziów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 19:17
- Nie wyobrażałem sobie, żeby to orzeczenie mogło być inne. To orzeczenie oczywiste, naturalne i konsekwentne do tego, co mieliśmy w Polsce przez ostatnie 30 lat - tak prezydent Andrzej Duda podczas "Q&A" na Facebooku odniósł się do wyroku TK w sprawie wyłączania sędziów wyłonionych przez obecną KRS.
rozwiń zwiń