Sejm uchwalił ustawę o dodatku solidarnościowym i podniesieniu zasiłku dla bezrobotnych

2020-06-04, 22:40

Sejm uchwalił ustawę o dodatku solidarnościowym i podniesieniu zasiłku dla bezrobotnych
Posłowie na sali plenarnej Sejmu. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Sejm przyjął ustawę o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Zgodnie z prezydenckim projektem świadczenie mają otrzymać osoby, które utraciły pracę na skutek epidemii koronawirusa w Polsce. Za ustawą w trzecim czytaniu głosowało 430 posłów, 15 było przeciw, a wstrzymało się 9.

Powiązany Artykuł

morawiecki mid-20604088 1200.jpg
Dodatek solidarnościowy. Premier: to jest ratunek dla wielu osób
  • Sejm uchwalił w czwartek ustawę o dodatku solidarnościowym, przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 i o podniesieniu zasiłku dla bezrobotnych
  • Za uchwaleniem ustawy głosowało 430 posłów, przeciw było 15, 9 wstrzymało się od głosu. Podczas czwartkowego głosowania posłowie wprowadzili do regulacji poprawki

Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta mówił w Sejmie, że dodatek solidarnościowy ma za zadanie walkę z ekonomicznymi i społecznymi skutkami epidemii, a przedstawiona inicjatywa stanowi uzupełnienie rozwiązań przyjętych w ramach tarczy antykryzysowej. 

- Omawiany projekt ma dwa zasadnicze cele. Po pierwsze, ustanawia wsparcie dla osób, które straciły pracę ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym epidemią COVID-19. Po drugie, projektowana ustawa na stałe podnosi wysokość zasiłku dla bezrobotnych - mówił w Sejmie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

Dodatek solidarnościowy ma być świadczeniem przyznawanym maksymalnie na trzy miesiące, od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Dodatek wynoszący 1400 złotych miesięcznie będzie przysługiwał osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, i z którymi umowa ta została po 31 marca 2020 roku, rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Dodatek solidarnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz potrąceniom i egzekucji.

W projekcie zaproponowano również podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych do 1200 złotych w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku. W okresie kolejnych dni kwota zasiłku miałaby wzrosnąć do 942,30 złotych. Podwyższenie zasiłku planowane jest od 1 września 2020 roku.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej