X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Marszałek Sejmu ogłosiła datę wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 11:28
Wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone w niedzielę 28 czerwca. W Sali Kolumnowej Sejmu marszałek Elżbieta Witek oficjalnie ogłosiła tę datę. Zaznaczyła, że terminy ich przeprowadzenia reguluje konstytucja.
Audio
  • Marszałek Sejmu ma zarządzić wybory prezydenckie. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Elżbieta Witek
Elżbieta WitekFoto: Sejm RP/Twitter

- Zarządzam wybory prezydenta RP, datę wyborów zarządzam na niedzielę dnia 28 czerwca 2020, dni w których upływają terminy czynności wyborczych określa kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do niniejszego postanowienia - poinformowała Elżbieta Witek.

East News Andrzej Duda konwencja 1200.jpg
Andrzej Duda ze zdecydowaną przewagą nad rywalami. Nowy sondaż wyborczy

Przypomniała,  że zarządziła wybory na podstawie odpowiednich przepisów Konstytucji RP, Kodeksu wyborczego oraz ustawy z "2 czerwca 2020 roku o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego".

Kalendarz wyborczy

Marszałek Sejmu poinformowała też, że przedstawiony przez nią kalendarz wyborczy zyskał aprobatę Państwowej Komisji Wyborczej. 

Ewentualna druga tura przewidziana jest 2 tygodnie później - 12 lipca. Termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów 10 czerwca.

pap_wybory1200.jpg
Kalendarz wyborczy z pozytywną opinią PKW. Zobacz najważniejsze daty

- Niedługo moje postanowienie ws. zarządzenia wyborów prezydenckich zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw i ruszy kampania wyborcza - powiedziała Elżbieta Witek. Podkreśliła, że chciałaby, żeby to była uczciwa rywalizacja.

Czas na zbiórkę podpisów

Kandydaci zgłoszeni do wyborów 10 maja, mogą wziąć udział w nowo rozpisanych wyborach bez konieczności ponownego zbierania 100 tys. podpisów poparcia.

Komitety nowych kandydatów - np. Rafała Trzaskowskiego - do 10 czerwca mają czas na zebranie 100 tys. podpisów.

Ustawa z poprawkami Senatu

prezydent free podpis tt 1200.jpg
Głosowanie w lokalu lub listownie. Prezydent podpisał ustawę o wyborach w czasie epidemii

We wtorek Sejm uchwalił ustawę dotyczącą organizacji wyborów prezydenckich, przyjmując część poprawek zgłoszonych przez Senat. 

Jeszcze tego samego dnia swój podpis pod ustawą złożył prezydent Andrzej Duda. Zakłada ona głosowanie w lokalach wyborczych oraz - dla zainteresowanych - oddawanie głosów korespondencyjnie. 

ms, fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marszałek Sejmu: nie można manewrować konstytucją, wybory muszą się odbyć do 6 sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 16:09
 - Jestem zaniepokojona tym, co się dzieje w Senacie, jak postępuje marszałek Tomasz Grodzki. Wcześniej otrzymałam od niego zapewnienie, że nie będzie trzymał ustawy ws. wyborów prezydenckich przez 30 dni - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Apelowała do senatorów o "rozsądek i poczucie odpowiedzialności".
rozwiń zwiń