X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Szef MON: koronawirus nas nie zaskoczył, wojsko natychmiast ruszyło z pomocą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 16:50
- Pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym i niespotykanym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych, które natychmiast ruszyły z pomocą administracji państwowej, samorządom oraz wszystkim Polakom - ocenił szef MON Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom za ich służbę w czasie epidemii (IAR)
  • Mariusz Błaszczak o zaangażowaniu wojska w działania medyczne (IAR)
Mariusz Błaszczak podsumował dotychczasowe zaangażowanie Wojska Polskiego w walkę z epidemią COVID-19
Mariusz Błaszczak podsumował dotychczasowe zaangażowanie Wojska Polskiego w walkę z epidemią COVID-19Foto: PAP/Rafał Guz

We wtorek w Warszawie odbyła się uroczystość podsumowująca dotychczasowe zaangażowanie Wojska Polskiego w walkę z pandemią koronawirusa. Wzięli w niej udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz żołnierze WP i podchorążowie.

Współczesne zagrożenia

Szef MON zaznaczył, że epidemia koronawirusa zmieniła nasze wyobrażenie o współczesnych zagrożeniach.

krew_wojsko_twitter_1200.jpg
"Zbiórka jest dobrowolna i bezpieczna". Szef MON apeluje do żołnierzy, aby oddawali krew

- Cztery ostatnie miesiące pokazały, jak niebezpieczny może być przeciwnik, który nie ma karabinów, czołgów ani samolotów, przeciwnik, który jest widoczny tylko pod najmocniejszymi mikroskopami - mówił szef MON.

Bez zaskoczenia

Podkreślił także, że "pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym i niespotykanym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych".

- W Wojsku Polskim służą eksperci, którzy potrafią poradzić sobie z każdym rodzajem zagrożenia - ocenił.

- Dzięki wyszkoleniu i umiejętnościom adaptacji, siły zbrojne natychmiast ruszyły z pomocą administracji państwowej, samorządom oraz wszystkim Polakom - powiedział Mariusz Błaszczak.

Szybka reakcja

wojsko koronawirus tt błaszczak-663.jpg
Chronią granice, dostarczają sprzęt. Ponad 9 tys. wojskowych zaangażowanych w walkę z koronawirusem

Podkreślił także, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest pod kontrolą.

- Nie mam wątpliwości, że jest tak również dzięki szybkiej i skutecznej reakcji Wojska Polskiego - podkreślił.

- Zaczęliśmy działać jeszcze zanim groźny wirus dotarł do Polski. To właśnie wojskowi piloci, personel medyczny, ewakuowali z Wuhan przebywających tam Polaków oraz zapewnili im opiekę po powrocie - przypomniał szef MON i dodał, że "od tamtej pory zaangażowanie sił zbrojnych rosło z każdym dniem".

"Tarcza" i "Odporna Wiosna"

Minister podkreślił, że działania wojska podzielone były na dwie operacje: "Tarcza", za którą odpowiadał DORSZ oraz "Odporna Wiosna", którą realizowały Wojska Obrony Terytorialnej.

- Dziś podsumujemy cztery miesiące walki z epidemią, ale nie możemy zapomnieć, że zagrożenie jeszcze nie minęło - zauważył Mariusz Błaszczak i zapowiedział, że Wojsko Polskie będzie zaangażowane w walkę z pandemią "tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja".

Szef MON wskazał, że w najbardziej kluczowych dniach walki z pandemią, dziennie zaangażowanych było ponad 9 tys. żołnierzy i pracowników wojska oraz ok. 1,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego.

Sytuacja zagrożenia i kryzysu

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, podsumowując działania wojskowej służby medycznej, ocenił, że stanęła ona na wysokości zadania.

- 14 wojskowych szpitali, pięć ośrodków medycyny prewencyjnej, do tego instytuty wojskowe, ale również szpitale polowe przyczyniły się do tego, że dziś możemy śmiało powiedzieć: panie ministrze, daliśmy radę - mówił Skurkiewicz.

Jego zdaniem, polska wojskowa służba zdrowia sprawdza się w sytuacjach zagrożenia i kryzysu. Wiceszef resortu obrony podziękował wszystkim jej przedstawicielom za dotychczasowe zaangażowanie.

Ochrona granic

Dowódca Operacyjny RSZ gen. Tomasz Piotrowski zaznaczył, że główne zadania operacji "Tarcza", to ochrona granic lądowych i przestrzeni powietrznej oraz wsparcie obrony pozamilitarnej.

eastnews wojsko koronawirus 1200.jpg
Szef MON podał informację o zakażeniach koronawirusem w armii

- Codziennie, bezpośrednio w ochronę granic zaangażowanych było 2 tys. żołnierzy. W pomoc policji - w ramach ochrony i uszczelnienia granic - zaangażowanych było 450 żołnierzy - poinformował. Generał wskazał, że w ramach wsparcia pozamilitarnego, WP odpowiedziało na 76 wniosków wojewodów. Poinformował, że pomoc polegała m.in. na transporcie materiałów, ochronie wydzielonych obiektów czy bezpośrednim wsparciu obywateli.

Wiarygodny sojusznik

Generał przyznał, że istotne dla niego jest to, że oprócz dedykowania sił i środków w ramach operacji "Tarcza", jednocześnie możliwe było pełne zaangażowanie wszystkich sił i środków, które odpowiedzialne są za rozpoznanie i bezpieczeństwo zewnętrzne.

- Również to, co jest bardzo istotne w czasie koronawirusa, byliśmy w stanie utrzymać właściwe tempo i kalendarz rotacji naszych Polskich Kontyngentów Wojskowych - dodał gen. Piotrowski. Przekonywał, że Polska musi być "wiarygodnym sojusznikiem tam, gdzie się angażuje".

Zdolność adaptacji

Oficer ocenił też, że polska armia wykazała się w czasie pandemii "niesamowitą" zdolnością adaptacji. - Nasi żołnierze - szeregowi, podoficerowie, oficerowie młodsi, którzy realizowali te zadania, dowodzili patrolami, realizowali zadania na posterunkach, pokazali, że są w stanie bardzo szybko się adaptować - zaznaczył.

Stwierdził, że na taką postawę wpływ miały dwa czynniki: dobre wyszkolenie oraz doświadczenie zdobyte na misjach.

Wsparcie placówek medycznych

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że pierwszą linią walki z pandemią było wsparcie służby zdrowia. - Wsparliśmy 361 szpitali i 79 placówek medycznych, uruchomiliśmy 29 przyszpitalnych izb przyjęć, pobraliśmy ponad 71 tys. wymazów, zorganizowaliśmy 21 punktów Test&Go - poinformował gen. Kukuła.

Podkreślił, że żołnierze zaangażowali się również w pomoc Domom Opieki Społecznej.

- Udzieliliśmy wsparcia ponad 600 z nich; pobraliśmy w nich ponad 28 tys. wymazów; sześć placówek ewakuowaliśmy w trybie interwencyjnym - wyliczał gen. Kukuła. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: wojsko dostarcza sprzęt medyczny i odzież ochronną dla szpitali zakaźnych

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 16:07
Transporty z płynami do dezynfekcji, odzieżą ochronną oraz sprzętem medycznym trafią do Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i szpitali jednoimiennych. Za transport odpowiadają żołnierze z brygad logistycznych - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewakuacje podopiecznych Domów Pomocy Społecznej. Pomaga w tym wojsko

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 15:48
- Wojsko ewakuuje kolejne Domy Pomocy Społecznej w Wielkopolsce, w Kaliszu i Pleszewie - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. To kolejne takie placówki po ośrodku Salus, których podopieczni są przewożeni do szpitala zakaźnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: pierwszy mobilny punkt pobrań próbek do testów na koronawirusa już działa

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 16:34
W Opocznie w woj. łódzkim od wtorku będzie działać drugi w Polsce mobilny punkt pobrań próbek do testów na obecność koronawirusa - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Pierwszy działa od poniedziałku w Krotoszynie (Wielkopolska).
rozwiń zwiń