X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Trwają ostatnie analizy, wkrótce decyzja ws. publikacji". Müller o uchwale PKW

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 06:55
- Decyzja co do publikacji uchwały PKW zapadnie w najbliższym czasie, w Kancelarii Premiera trwają ostatnie analizy dotyczące tej uchwały i skutków prawnych opublikowania jej w obecnym rygorze prawnym - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
- W tej chwili potrzebne są nowe regulacje prawne dotyczące porządku wyborczego - podkreślił rzecznik rządu
- W tej chwili potrzebne są nowe regulacje prawne dotyczące porządku wyborczego - podkreślił rzecznik rząduFoto: PAP/Tomasz Gzell
urna wyborcza głosowanie free shutter 1200 .jpg
"Wybory to jedna z najważniejszych spraw". Adam Borowski o manifestacji 1 czerwca

W niedzielę Cezary Tomczyk (KO) przekazał, że jego ugrupowanie złoży w poniedziałek zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego w związku z brakiem publikacji uchwały PKW. Tomczyk stwierdził, że to premier "utrudnia dzisiaj w Polsce przeprowadzenie wyborów".

Rzecznik rządu, odnosząc się do stanowiska KO i braku publikacji uchwały PKW, powiedział, że "w tej chwili potrzebne są

 nowe regulacje prawne dotyczące porządku wyborczego".

- Aktualnie znajdują się one w Senacie, więc to, co blokuje postępowanie wyborcze, to zamrożenie, zresztą po raz kolejny, przez Senat ustawy, która reguluje tę wyjątkową sytuację, z którą mamy do czynienia, czyli nieprzeprowadzenia wyborów 10 maja - powiedział Müller.

"Nie doprowadzić do chaosu prawnego"

Jak przekazał, w tej chwili trwają jeszcze ostatnie analizy w KPRM dotyczące uchwały PKW i skutków prawnych jej opublikowania w obecnym rygorze prawnym. - Chodzi o to, aby nie doprowadzić do sytuacji chaosu prawnego - zaznaczył Müller.

Wybory komisja shutt-1200.jpg
Kanthak: 28 czerwca to ostatni termin na wybory. To wynika z logiki i matematyki

- Liczymy, że Senat przeproceduje ustawę ws. przeprowadzenia wyborów i nie będzie luki prawnej, która groziłaby w przypadku opublikowania uchwały PKW bez przeprocedowania tej ustawy. Decyzja co do publikacji uchwały zapadnie w najbliższym czasie - powiedział.

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

"Mieszane" głosowanie

W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW nie została dotąd opublikowana.

Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich 12 maja. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie.

Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

13 maja ustawa trafiła do Senatu. Senackie komisje mają powrócić do jej rozpatrywania w najbliższy poniedziałek. 

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Dr Andrzej Anusz podał prawdopodobną datę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 11:45
- Najbardziej prawdopodobną datą wyborów prezydenckich, która w tym tygodniu się pojawi jest 5 lipca - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Trzaskowski: jestem gotów na każdą datę wyborów

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 17:39
- Jestem gotów na każdą datę wyborów – zapewnił w niedzielę w Koninie (woj. wielkopolskie) kandydat KO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. W poniedziałek Senat wznowi prace nad ustawą o wyborach prezydenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy dni obrad i głosowań. Senat zajmie się ustawą o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 04:24
Dziś rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu. Jednym z głównych tematów obrad będzie ustawa o szczególnych zasadach organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich, w przewidzianym harmonogramie prac izby jest zaplanowana jako punkt drugi.
rozwiń zwiń