X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Polscy żołnierze na misjach pokojowych ONZ. Dzisiaj jest ich święto

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 06:00
Historia udziału Polski w misjach pokojowych ONZ sięga początków lat 70. ubiegłego wieku. Od 1973 r. Polacy służyli pod flagą ONZ w najbardziej zapalnych rejonach konfliktów w Afryce, Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie. Dzisiaj obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ.
Żołnierze Wojska Polskiego na misji w Libanie
Żołnierze Wojska Polskiego na misji w LibanieFoto: MON

Prawie 45 lat temu, pierwsze polskie jednostki wojskowe wzięły udział w operacji pokojowej w ramach ONZ na półwyspie Synaj. Misja otrzymała nazwę UNEF II. Od tego czasu Polska była jednym z wiodących państw, jeśli chodzi o udział w wojskowych misjach pokojowych.

Mariusz Błaszczak Twitter (1).jpg
Rajd motocyklowy, wręczenie odznaczeń. W piątek obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Pierwsza międzynarodowa misja Polaków

Pierwszy udział Polaków w misjach międzynarodowych to rok 1953, kiedy to rząd PRL wysłał do Korei swoich obserwatorów. Gdy 27 lipca 1953 roku podpisano traktat pokojowy w Panmundżonie, Polacy weszli w skład dwóch międzynarodowych komisji nadzorujących rozejm.

Służyło tam łącznie ponad 1000 Polaków.

Początkowo polskie kontyngenty wojskowe specjalizowały się głównie w zadaniach logistycznych. Pierwszym z nich był UNEF II (United Nations Emergency Force) na półwyspie Synaj, który przebywał tam od listopada 1973 do stycznia 1980 w sile od 822 do 1026 żołnierzy. 

Polski Szpital Polowy był odpowiedzialny za zabezpieczenie medyczne. Jednostka logistyczna zajmowała się zapewnieniem wody pitnej i żywności wszystkim kontyngentom, a mniejsza jednostka inżynieryjna odpowiadała za rozminowywanie terenu.

pap_prezydent1200.jpg
Prezydent: zrobimy wszystko, aby polscy żołnierze byli wyposażeni w sprzęt najwyższej jakości

Wzgórza Golan, czyli druga misja ONZ z udziałem Polaków

UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force), rozmieszczone na wzgórzach Golan, to druga misja ONZ, w ramach której Polacy weszli z jednostką logistyczną (od czerwca 1974 do grudnia 1993).

Polski kontyngent logistyczny (POLLOG) składający się z 154 żołnierzy, był odpowiedzialny głównie za transport wody, żywności i innych materiałów. W skład wchodziło też laboratorium sanitarno-epidemiologiczne.

Od grudnia 1993 roku Polacy przejęli zadania operacyjne, natomiast zadania logistyczne przejęli Kanadyjczycy.

Pierwsza grupa żołnierzy polskiego kontyngentu stacjonującego na Wzgórzach Golan wróciła 11 października 2009 r., druga 29 października, a 14. osobna grupa likwidacyjna 18 listopada 2009 r. Dwaj ostatni Polscy żołnierze, oficerowie Marynarki Wojennej, powrócili do kraju 9 kwietnia 2010.

shutterstock polskie wojsko 1200.jpg
"Nasze bezpieczeństwo jest bezcenne". Publicysta o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Namibia, Kambodża i była Jugosławia

Polska wysłała 390-osobowy kontyngent logistyczny w ramach UNTAG (United Nations Transition Assistance Group) w Namibii - od marca 1989 do maja 1990. Jednostka zarządzała centralnymi składami magazynowymi i zapewniała wsparcie logistyczne dla północnej części obszaru misji.

W ramach UNTAC (United Nations Transitional Authority in Cambodia) Polska wysłała do Kambodży kontyngent wielkości batalionu z zadaniami logistycznymi i inżynieryjnymi, w sile ponad 700 żołnierzy (od maja 1992 do listopada 1993). Zadania logistyczne obejmowały głównie zaopatrzenie w wodę, żywność i paliwa dla jednostek operacyjnych oraz zarządzanie głównymi magazynami. Nasi saperzy naprawiali drogi i mosty.

Z kolei UNPROFOR (United Nations Protection Force) to nowy etap zaangażowania Polski w misje pokojowe ONZ w celu zapewniania pokoju w byłej Jugosławii. Nasi żołnierze wystąpili po raz pierwszy w charakterze operacyjnym, patrolując obszar nadzorowany, chroniąc ważne instalacje, eskortując konwoje humanitarne itd.

Misja trwała od kwietnia 1992 do maja 1995 roku.

1200_Duda_armia_MON.jpg
"To wymagało pilnej naprawy". Andrzej Duda zapoczątkował zmiany w systemie kierowania i dowodzenia armią

2009 - misja, która miała być ostatnią

Misja UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) w południowym Libanie była największą misją wojskową pod egidą ONZ i służyło w niej najwięcej Polaków. W skład polskiego kontyngentu wchodził batalion logistyczny, kompania inżynieryjna, kompania remontowa i szpital polowy. Kontyngent zapewniał wsparcie logistyczne dla całej misji liczącej ponad 4500 żołnierzy z dziesięciu państw całego świata. Polacy w 1992 roku przejęli szpital polowy, w kolejnych latach batalion logistyczny i kompanię inżynieryjną oraz kompanię remontową.

Pod koniec 2009, w związku z ogólnym wycofywaniem kontyngentów z misji ONZ, PKW Liban rozpoczął wycofywanie do kraju. 27 października zakończyła działalność kompania manewrowa, 10 listopada odleciała pierwsza grupa żołnierzy, a 1 grudnia POLLOG oficjalnie przekazał odpowiedzialność duńskiemu batalionowi logistycznemu.

Do tamtej chwili, ponad 70 tys. polskich żołnierzy brało udział w 58 pokojowych i humanitarnych misjach ustanowionych oraz organizowanych przez różne międzynarodowe organizacje, głównie ONZ. Następnie przez dekadę Polska nie uczestniczyła w misjach pokojowych ONZ, tymczasem zaangażowaliśmy się w misje NATO (m.in. w Pakistanie z ponad 8000 żołnierzami).

Duda Błaszczak 1200.jpg
W niedzielę wejdą w życie przepisy zmieniające system kierowania i dowodzenia armią

2019 - powrót Wojska Polskiego na misje ONZ

Po dziesięciu latach przerwy nasi żołnierze znów podjęli służbę pod błękitną flagą i wzięli udział w misji w Libanie.

- Po 10 latach przerwy Wojsko Polskie wraca do misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, do misji pokojowych. W ten sposób naprawiamy błąd, który 10 lat temu został popełniony przez ówczesny rząd. Błąd polegający na wycofaniu Wojska Polskiego z misji pokojowych organizowanych przez ONZ. Szczególnie dla naszej Ojczyzny ważne są misje pokojowe. Ważne jest to, aby pokój na świecie był trwały - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej żegnając w 2019 roku w Szczecinie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Po 10 latach nieobecności Wojsko Polskie wróciło do udziału w misji w Libanie w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon - UNIFIL).

Główne zadania kontyngentu to: ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia tzw. blue line oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa, zgodnie z uchwaloną 11 sierpnia 2006 Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701.

I oraz II zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego Liban to 12. Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Kontyngenty, liczące ponad 200 żołnierzy powstały na bazie 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, ze wsparciem specjalistów z innych jednostek wojskowych (m.in. łączności oraz logistyki).

Dowódcą I zmiany PKW Liban został dowódca 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ppłk Paweł Bednarz. Polacy współpracują z żołnierzami irlandzkimi oraz węgierskimi.

Kamil Starczyk

Źródło: Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Ministerstwo Obrony Narodowej

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik WOT: od czerwca chcemy wrócić do szkoleń dla kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 09:31
- Wiele osób chce do nas dołączyć i aplikować do naszej formacji. W tej chwili nie prowadzimy szkoleń i zaciągu do formacji i tak jeszcze niestety będzie wyglądał maj. Dopiero w czerwcu będziemy próbowali łączyć działalność szkoleniową z działalnością kryzysową - zapowiedział w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kluczowy dokument". Paweł Mucha o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 09:11
- Mamy do czynienia z kluczowym dokumentem strategii bezpieczeństwa państwa, ze wskazaniem - bardzo mocnym - że działamy w oparciu o silne państwo i modernizację polskich Sił Zbrojnych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze bezpieczeństwo jest bezcenne". Publicysta o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 17:12
- Wszelkie inwestycje, które prowadzą do unowocześnienia polskiej armii, są bezcenne, bo bezcenne jest nasze bezpieczeństwo. Można przeżyć bez gazu, ale jeśli ktoś do nas będzie strzelał, "sprawa się skończy" - powiedział w Polskim Radiu 24 Igor Szczęsnowicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń