X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Żaryn: Polska stała się celem ataku informacyjnego obliczonego na destabilizację współpracy z USA

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 19:20
Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, poinformował, że w ostatnich dniach Polska ponownie stała się celem ataku hakerskiego wymierzonego w polsko-amerykańską współpracę wojskową oraz spoistość NATO.
Audio
  • Stanisław Żaryn rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych o treściach wykorzystanych w ataku dezinformacyjnym (IAR)
  • Stanisław Żaryn: atak powielał obserwowane wcześniej metody działania (IAR)
Amerykańscy żołnierze na ćwiczeniach w Polsce
Amerykańscy żołnierze na ćwiczeniach w Polsce Foto: DVIDS/Sgt. Dontavian Harrison

Jak powiedział IAR rzecznik, treści godzące w polską armię i stabilność relacji sojuszniczych pojawiły się na kilku polskich stronach internetowych. Miały wydźwięk antypolski - zawierały sugestię, że wojsko amerykańskie oskarża Polaków o złe przygotowania do ćwiczeń Defender 20, a także zarzuca słabe wyszkolenie polskiej armii i wręcz jej zapaść infrastrukturalną.

ribbentrop mołotow 1200.jpg
Polskie specsłużby walczą z rosyjską dezinformacją i manipulacjami historycznymi

Stanisław Żaryn dodał, że podobne treści zostały umieszczone również na jednym z portali angielskojęzycznych, który jest identyfikowany jako trwale zaangażowany w działania dezinformacyjne na rzecz Federacji Rosyjskiej.

Metody działania

Rzecznik ocenił, że doszło do opublikowania treści wpisujących się w propagandę rosyjską wymierzoną w NATO. Podkreślił, że atak powielał obserwowane wcześniej metody działania. Jak wyjaśnił, chodzi o stałą taktykę podsycania animozji między członkami NATO oraz fabrykowania opinii, które mają podważać możliwości operacyjne Wojska Polskiego.

Pojawił się także stały element łamania zabezpieczeń - po to, żeby umieszczać zmanipulowane treści na wiarygodnych portalach internetowych.

- To wszystko sprawia, że łączymy ten ostatni atak z propagandą rosyjską - powiedział Stanisław Żaryn.

Ośmieszające treści

rosja haker 1200.jpg
Rosyjskie specsłużby w cyberprzestrzeni. "Działania nie mają charakteru jednowektorowego"

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że treści mające na celu ośmieszanie Wojska Polskiego, dezawuowanie Polski, a także osłabianie morale żołnierzy pojawiły się przede wszystkim na portalach regionalnych miejsc związanych z obecnością wojsk amerykańskich w naszym kraju, takich jak strona Olsztyn24.com, RadioSzczecin.pl, ePoznan.pl, strona gminy Orzysz.

Dla uwiarygodnienia w artykułach pojawiały się odniesienia do polskich mediów informacyjnych oraz agencji prasowej. Teksty były promowane również w mediach społecznościowych.

Natomiast anglojęzyczny portal theduran.com zamieścił dodatkowo spreparowany wywiad z amerykańskim generałem broni Christopherem G. Cavolim.

Cios w kraje bałtyckie

Jak pisze w komunikacie rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, tezy zawarte w rzekomym wywiadzie były wymierzone zarówno w Polskę, jak i w kraje bałtyckie.

Tezy przypisane amerykańskiemu dowódcy podawały też w wątpliwość zasadność dalszej współpracy między USA a krajami bałtyckimi.

Czytaj także

Atak na stronę Akademii Sztuki Wojennej. Żaryn: Polska celem złożonej operacji dezinformacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 15:46
- Operacja dezinformacyjna jest zbieżna z realizowanymi przez Federację Rosyjską działaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w Polskę -  poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn po ataku na stronę internetową Akademii Sztuki Wojennej. Dodał, że sprawą zajmują się odpowiednie służby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Propaganda i manipulacje Rosji. Raport polskich służb wskazuje liczne przykłady

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 20:22
Służby specjalne zidentyfikowały szereg działań propagandowych Rosji wymierzonych między innymi w polskie interesy. Funkcjonariusze przebadali działania rosyjskiej propagandy realizowane przy okazji obchodów zakończenia II wojny światowej. 
rozwiń zwiń