Marszałek Sejmu: nie można manewrować konstytucją, wybory muszą się odbyć do 6 sierpnia

2020-05-26, 16:09

Marszałek Sejmu: nie można manewrować konstytucją, wybory muszą się odbyć do 6 sierpnia
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas wypowiedzi dla mediów. Foto: PAP/Tomasz Gzell

 - Jestem zaniepokojona tym, co się dzieje w Senacie, jak postępuje marszałek Tomasz Grodzki. Wcześniej otrzymałam od niego zapewnienie, że nie będzie trzymał ustawy ws. wyborów prezydenckich przez 30 dni - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Apelowała do senatorów o "rozsądek i poczucie odpowiedzialności".

Posłuchaj

Elżbieta Witek mówiła, że Senat celowo przedłuża prace nad ustawą dotyczącą organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich, by zostały przeniesione poza termin konstytucyjny (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Witek na wtorkowej konferencji prasowej nawiązała do podanej przez marszałka Senatu informacji, że posiedzenie izby, która ma zająć się m.in. ustawą dot. przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r., zaplanowano na najbliższy poniedziałek, wtorek i środę. Podkreśliła, że jest zaniepokojona tym, co się dzieje w Senacie oraz tym, jak postępuje marszałek Tomasz Grodzki. Jak mówiła, "otrzymała od niego zapewnienie, że nie będzie trzymał ustawy ws. wyborów prezydenckich przez 30 dni".

Powiązany Artykuł

andrzej duda 1200 east.jpg
Prezydent liderem sondażu. Andrzej Duda pokonałby rywali także w II turze

Zaznaczyła, że sprawa prac nad ustawą ws. wyborów prezydenckich to sprawa bardzo poważna i nie może zrozumieć sytuacji, która ma miejsce w Senacie. Podkreślała, że dotąd słyszała, że jest zgoda opozycji na to, aby wybory przeprowadzić możliwie jak najszybciej, a teraz słyszy, że opozycji "ciągle coś się nie podoba".

- Co się takiego zmieniło od piątku ubiegłego tygodnia, gdy wszyscy byli zgodni, że wybory powinny się odbyć możliwie szybko? - pytała. Mówiła, że ze strony opozycji "teraz słyszymy narrację, że wybory powinny odbyć się po 6 sierpnia 2020". Wyraziła zdziwienie, że słyszy ją nie tylko ze strony KO, ale także PSL i Lewicy. Podkreśliła, że jej zdaniem wygląda na to, że opozycja ponownie chce albo wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, albo "wymuszenia na prezydencie dymisji".

Według niej takie działanie jest "bardzo niepoważne i szkodliwe dla państwa". Witek podkreśliła, że chce zaapelować do "rozsądku i poczucia odpowiedzialności senatorów", aby nie przedłużać prac nad ustawą.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej