X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Niegospodarność w ITME. Prokuratura wszczęła śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 06:30
Po kontroli CBA w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME) prokuratura podjęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w gospodarowaniu mieniem i prowadzeniu działalności gospodarczej przez Instytut - poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr.
CBA stwierdziło nieprawidłowości w przyznaniu dotacji przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki
CBA stwierdziło nieprawidłowości w przyznaniu dotacji przez Wielkopolski Urząd WojewódzkiFoto: cba.gov.pl

- Postępowanie prowadzone jest w sprawie, trwa gromadzenie materiału dowodowego – powiedziała rzecznik. - Zawiadomienie CBA o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w zakresie gospodarowania mieniem i prowadzenia działalności gospodarczej Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych wpłynęło do Prokuratury w grudniu 2019 r. – podała.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Temistokles Brodowski z wydziału Biura potwierdził, że funkcjonariusze departamentu postępowań kontrolnych CBA prowadzili w Instytucie kontrolę od lutego do listopada 2019 r.

Paweł Tanajno PAP-1200-pxl.jpg
Sąd przekazał sprawę Pawła T. do prokuratury. Rzecznik KSP: zatrzymanie uznano za legalne

Kontrola CBA

CBA sprawdzało, jak podejmowano i realizowano decyzje o rozporządzaniu mieniem ITME - Instytut w latach 2011-15 miał zawierać umowy dzierżawy ze spółkami handlowymi, które osobowo są powiązane z pracownikami ITME.

Umowy dotyczyły biur, laboratoriów oraz znajdujących się w nich instalacji, maszyn i urządzeń technologicznych, a także samej aparatury badawczo-naukowej.

Z wyników kontroli wynika, iż wysokość czynszu dzierżawnego dla spółek była niekorzystna dla Instytutu a koszty ponoszone przez ITME niewspółmierne do wysokości uzyskiwanych opłat. Zawiadomienie CBA do prokuratury ma dotyczyć dwóch b. szefów Instytutu, Zygmunta Ł. i Sławomira S.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Były wiceszef Agencji Wywiadu zatrzymany. Ciążą na nim zarzuty pedofilskie

Trudne do oszacowania straty

Kontrolerzy CBA ocenili w zawiadomieniu, że szkoda w czynszu sięgnęła ok. 12 mln zł za czasów długoletniego dyrektora, Ł., i w sumie ok. 5 mln zł w okresie, gdy szefem ITME był S.

Spółki nieodpłatnie korzystały też z know-how Instytutu, co w ocenie kontrolujących również naraziło ITME na trudne do oszacowania straty.

Dyrekcja Instytutu informowała wcześniej, że kontrola dotyczy realizacji zakończonych już umów ITME z zewnętrznymi firmami, a instytut w pełni współpracuje z CBA podczas kontroli.

cba 1200.jpg
Spółka wyprowadziła z PARP ponad 8 mln zł dotacji. Sześć osób w rękach CBA

Duże różnice w kosztach

Nowy dyrektor ITME wyjaśnił, że wynajmującymi były spółki EPI LAB sp. z o.o. oraz ENT SA - w ich kierownictwie których był dr inż. Włodzimierz Strupiński - nazywany w mediach "ojcem polskiego grafenu", który przez 34 lata pracował w ITME. Nowy dyrektor poinformował, że EPI LAB została rozwiązana, a umowa z ENT SA została wypowiedziana.

Z ustaleń kontroli CBA wynika, że różnica pomiędzy kosztami ponoszonymi przez instytut na utrzymanie wynajmowanych pomieszczeń - laboratoriów, a opłatami, które za ich wynajęcie ponosiły spółki, były nawet kilkadziesiąt razy niższe.

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych jest jednostką badawczo-rozwojową prowadzącą prace w zakresie szeroko rozumianej inżynierii materiałowej, elektroniki, fotoniki, nanotechnologii. Prowadzone są tu też badania nad materiałami nowej generacji, m.in. grafenem. Zatrudnionych jest w nim blisko 250 osób.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeszukania CBA ws. Mariana Banasia. Prokuratura: służby weszły do 20 miejsc

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 19:41
Dwudziestu miejsc dotyczyły środowe przeszukania, prowadzone przez CBA dla potrzeb śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia - podała prokuratura.
rozwiń zwiń