X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pamięć o nim umacnia naszą tożsamość". Prezydent spotkał się z Zofią Pilecką, córką rotmistrza

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:40
Prezydent Andrzej Duda w 72. rocznicę zabójstwa rotmistrza Witolda Pileckiego spotkał się z jego córką, Zofią Pilecką. "Pamięć o tym patriocie i jego bohaterstwie umacnia naszą tożsamość" - napisał po spotkaniu prezydent.
Prezydent Andrzej Duda i córka Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim
Prezydent Andrzej Duda i córka Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz podczas spotkania w Pałacu PrezydenckimFoto: PAP/Eliza Radzikowska-Białobrzewska
blaszczak1200.jpg
Kwiaty pod pomnikiem rotmistrza Pileckiego. Szef MON oddał hołd bohaterowi

O spotkaniu Andrzej Duda poinformował na swoim koncie na Twitterze. "Przed chwilą rozmawiałem z Panią Zofią Pilecką, córką Rotmistrza Witolda Pileckiego. Pamięć o tym Patriocie i jego bohaterstwie umacnia naszą tożsamość" - napisał Andrzej Duda.

72 lat temu w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, oficerze ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

Witold Pilecki proces free 663.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki. Historia walki z systemem zniewolenia

Torturowany i zamordowany przez UB

Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz 2 Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku nie zostało ujawnione przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono, wraz z innymi ofiarami, do dołów śmierci na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 - Orderem Orła Białego. We wrześniu ub.r. na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odsłonięto jego pomnik.

pb

Czytaj także

Konferencja w 72. rocznicę stracenia Witolda Pileckiego. Europoseł Anna Fotyga jednym z organizatorów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 08:11
W 72. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego grupa europosłów organizuje w internecie konferencję poświęconą jego pamięci. Współgospodarzami są europosłowie Anna Fotyga i Rasa Jukneviciene z nieformalnej grupy zajmującej się pamięcią historyczną. Witold Pilecki został zamordowany przez komunistyczną bezpiekę 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 09:00
25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, bohaterze II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instytut Pileckiego uczci rocznicę śmierci swojego patrona

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 11:08
Premierowa audycja ze wspomnieniami rodziny, klip muzyczny oraz materiał filmowy o bohaterach walki z totalitaryzmami - w ten sposób Instytut Pileckiego uczci 72. rocznicę śmierci swojego patrona. 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim komunistyczna bezpieka zamordowała rotmistrza Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz, powstańca warszawskiego oraz organizatora konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej.
rozwiń zwiń