X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Najprawdopodobniej odbędą się 28 czerwca". Premier o dacie wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 13:44
- Wybory prezydenckie odbędą się najprawdopodobniej 28 czerwca, ale to też zależy od tempa prac w Senacie, bo, jak wiemy, Senat w ostatnich miesiącach spowalniał wielokrotnie prace legislacyjne - powiedział w Polskim Radiu Wrocław premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Mateusz Morawiecki: już wkrótce przejścia graniczne zostaną otwarte (IAR)
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Sebastian Borowski

Szef rządu pytany był w sobotę w Polskim Radiu Wrocław m.in. o sposób przeprowadzenia i datę wyborów prezydenckich.

- Myślę, że to, w jaki sposób odbędą się wybory, jest już prawie przesądzone: w sposób mieszany, a więc wybory tradycyjne i wybory korespondencyjne - powiedział premier. Dodał, że wszyscy, którzy czują, że są w grupie zagrożenia związanego z epidemią i osoby na kwarantannie, będą mogły wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym.

Twitter Andrzej Duda Lechpol 1200.jpg
"Pomoc w ramach tarczy antykryzysowej trafia tam, gdzie powinna". Prezydent z wizytą w Garwolinie

Premier powiedział, że wybory prezydenckie najprawdopodobniej odbędą się 28 czerwca. - Ale to też zależy od tempa prac w Senacie, bo, jak wiemy, Senat w ostatnich miesiącach spowalniał wielokrotnie prace legislacyjne - podkreślił Mateusz Morawiecki.

"To szok dla wielu wyborców PO"

Szef rządu pytany był również o kandydaturę na urząd głowy państwa prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. - Zmiana kandydata (Koalicji Obywatelskiej – przyp. red.) była dziwna, nietypowa. Wycofanie swojego kandydata, jakim była marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, to na pewno szok dla wielu wyborców PO - mówił premier.

Dodał przy tym, że do wszystkich kandydatów podchodzi z pokorą. - Ze wszystkim trzeba się liczyć. Pani marszałek jako jedyna kobieta w tym gronie była na pewno groźnym konkurentem, ale i prezydent Warszawy jest bardzo groźnym kandydatem. Jestem przy tym przekonany, że prezydent Andrzej Duda podchodzi z olbrzymią atencją do wszystkich kandydatów - mówił premier, podkreślając, że obecnie urzędujący prezydent jest jego zdaniem najlepszym kandydatem na ten urząd.

spychalski 1200 free.jpg
"Agitacja wyborcza Trzaskowskiego wśród 8 tys. urzędników". Spychalski: sprawę musi wyjaśnić PKW

Mateusz Morawiecki powiedział też, że dla niego bardzo ważne jest, aby w trakcie wychodzenia z pandemii pracować z prezydentem, który "jest prezydentem konstruktywnym, a nie prezydentem walki, nie prezydentem ideologii".

"Podjęliśmy najbardziej odpowiednią decyzję"

Szef rząd był też pytany o to, czy decyzja o druku kart do głosowania nie została podjęta zbyt pochopnie. - A kiedy te karty miałyby być wydrukowane, jeśli Senat przypadkiem jednak łaskawie zdążyłby zadecydować o ustawie o głosowaniu korespondencyjnym? Wtedy zostałoby kilka dni do wyborów - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że politycy muszą brać odpowiedzialność za decyzję w konkretnych okolicznościach.

- Wtedy te okoliczności były takie, że procedowana była w Sejmie i przeprocedowana ustawa o głosowaniu korespondencyjnym. Podjęliśmy wraz z Radą Ministrów najbardziej odpowiednią decyzję o drukowaniu kart i tak wtedy należało postąpić. Później, ze względu na opóźnianie, zamrażanie ustawy przez Senat, trzeba było podjąć inne decyzje - mówił premier.

"Niedługo przejścia zostaną otwarte"

chwedoruk rafal PR1 1200x660.jpg
Prof. Chwedoruk: krótkotrwały fenomen Hołowni wynikał z załamania się kampanii Kidawy-Błońskiej

Szef rządu na antenie Polskiego Radia Wrocław odpowiedział na prośbę marszałka województwa dolnośląskiego oraz władz lokalnych czeskich krajów libereckiego, kralowohradeckiego, pardubickiego i ołomunieckiego. Podczas niedawnej telekonferencji zaapelowali oni do premierów Polski i Czech o otwarcie granicy polsko-czeskiej. Chodzi przede wszystkim o umożliwienie sprawnego dojazdu do pracy pracownikom transgranicznym, a także o pobudzenie podupadłej w związku z epidemią turystyki.

- Niedługo przejścia zostaną otwarte - zapowiedział Mateusz Morawiecki. - W najbliższym czasie postaramy się je uruchomić po to, żeby ułatwić życie tym, którzy przemieszczają się do pracy - dodał.

Z związku z epidemią koronawirusa obecnie granicę z Czechami na Dolnym Śląsku można przekraczać tylko na przejściach w Jakuszycach i Kudowie. W Boboszowie i Zawidowie mogą ją przekraczać tylko pracownicy transgraniczni.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Uzgodniliśmy z opozycją, kiedy ma być zaprzysiężony prezydent". Suski po okrągłym stole ws. wyborów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 16:44
- Wydaje się, że rozmowy w ramach okrągłego stołu dotyczące wyborów prezydenckich zakończyły się sukcesem. Wszystkim nam zależy, by wybory się odbyły w takim terminie, żeby prezydent mógł być zaprzysiężony do 6 sierpnia - powiedział po wtorkowym spotkaniu wiceszef klubu PiS Marek Suski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa dot. wyborów prezydenckich czeka w Senacie. Grodzki stawia szereg warunków

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:46
- Senat może zakończyć prace tak, by wybory odbyły się 28 czerwca. Ale PiS musi spełnić warunki opozycji - deklaruje marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy wypełnić obowiązki konstytucyjne". Premier podał planowaną datę wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:45
- Wybory prezydenckie planujemy na 28 czerwca, późniejszy termin nie byłby wskazany ze względu na upływającą kadencję obecnego prezydenta - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń