X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Obsadzanie komisji ds. pedofilii. Jest deklaracja szefa klubu PiS ws. zgłoszenia kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 08:10
- W przyszłym tygodniu klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawi i zgłosi kandydatów do komisji ds. pedofili - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Ryszard Terlecki
Ryszard TerleckiFoto: PAP/Leszek Szymański

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, komisja ds. pedofilii ma być organem "niezależnym od innych organów władzy państwowej" i składać się siedmiu członków - trzech powołanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jednego powołanego przez Senat również większością trzech piątych głosów oraz po jednym członku powołanym przez: premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Dziecka.

PAP Błażej Kmieciak 1200.jpg
Rozpoczęto obsadzanie komisji ds. pedofilii. Znamy pierwsze nazwisko

Ryszard Terlecki podkreślił, że klub PiS nie zgłosił jeszcze swoich kandydatów. - W przyszłym tygodniu zgłosimy i przedstawimy swoich kandydatów do tej komisji - zapowiedział szef klubu PiS.

Pierwsze powołania

W czwartek premier Mateusz Morawiecki powołał do komisji Elżbietę Malicką. W ubiegłym tygodniu zaś rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak powołał pierwszego członka tej komisji - dr. hab. Błażeja Kmieciaka. Prezydent Andrzej Duda z kolei do państwowej komisji powołał Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Komisja ds. pedofilii. Znamy nazwisko eksperta, którego powołał prezydent

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r. Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty. Za powołaniem komisji podczas głosowania w Sejmie ubiegłej kadencji opowiedziała się większość polityków zarówno Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji.

Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

PAP Zbigniew Ziobro 9 1200.jpg
Po emisji filmu "Nic się nie stało". Zbigniew Ziobro powoła specjalny zespół prokuratorów

Premiery filmów

Szef rządu Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie państwowej komisji do badania przypadków pedofilii w maju 2019 r. po premierze pierwszego filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Powiedzcie, czego byliście świadkami". Apel Sylwestra Latkowskiego do celebrytów

W sobotę, 16 maja, miała miejsce premiera na kanale YouTube drugiego filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich - opisującego przypadki pedofilii wśród księży - "Zabawa w chowanego". Z kolei w środę wieczorem w TVP wyemitowano film Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało", w którym opisano kulisy przestępstw Krystiana W., ps. Krystek, działającego w Trójmieście. Mężczyzna był określany przez media mianem "łowcy nastolatek".

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sprawdzimy, jakich wątków nie poruszono". RPD przeanalizuje akta spraw z filmu "Nic się nie stało"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 02:00
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zażąda do analizy akta spraw poruszonych w filmie nt. pedofilii "Nic się nie stało". To efekt emisji reportażu Sylwestra Latkowskiego w TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reakcja wielu mediów to bagatelizowanie tematu". Publicysta o filmie "Nic się nie stało"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:00
- Szokuje reakcja mediów głównego nurtu. Buduje się taką narrację, że film jest słaby, nieciekawy, nic nowego nie wniósł do sprawy, to odgrzewany kotlet. Nie zauważa się clue tego wszystkiego, meritum. A meritum, to ogromne uderzenie - nazwiska - w świat celebrycki - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rakowski, publicysta pochodzący z Trójmiasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka: pedofilia rozprzestrzenia się przez seksualizację życia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:31
- Pedofilia to pandemia naszych czasów, pandemia dewiacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. - Karę musi ponieść nie tylko sprawca zbrodni na dziecku, ale również ci, którzy widzieli, a nie reagowali i instytucje, które nie podejmowały działań - wskazał. 
rozwiń zwiń