X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wybór kandydatów na I Prezesa SN. Przewodniczący obrad: pewne ustalenia poczyniliśmy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 23:54
W sobotę o godz. 10 zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego wznowi posiedzenie, na którym ma wyłonić pięciu kandydatów na nowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Zdaniem prowadzącego obrady, sędziego Aleksandra Stępkowskiego, sędziowie mogą zakończyć wysłuchiwanie osób kandydujących i ostatecznie wybrać pięciu kandydatów na I Prezesa SN.
Audio
  • Sędzia Aleksander Stępowski: postanowiłem nie ograniczać swobody debaty (IAR)
  • Sędzia Aleksander Stępkowski: piątek był bardzo cennym dniem obrad (IAR)
Sędzia Aleksander Stępkowski podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego
Sędzia Aleksander Stępkowski podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu NajwyższegoFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Zakończył się piąty dzień obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Obrady odroczono do godziny 10 w sobotę
  • Wybieranych jest 5 kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego
  • Do tej pory sędziowie wybrani w tajnym głosowaniu, którzy wyrazili wolę kandydowania, wygłosili oświadczenia. W sumie jest ich dziesięcioro
  • Następnie odpowiadali oni na pytania zadawane przez członków Zgromadzenia. Sędziowie wysłuchali dwóch kandydatów, pozostali będą kontynuować jutro
  • Obrady Zgromadzenia z przerwami trwają od 8 maja

Piątkowe obrady - wraz z przerwami - trwały łącznie około dziesięciu godzin. Był to piąty dzień obrad tego zgromadzenia. 10 kandydatów wygłosiło oświadczenia, rozpoczęły się też odpowiedzi na pytania. Przed godz. 20.00 obrady zostały odroczone.

pap_sala1200.jpg
Wybór kandydatów na I prezesa SN. Prof. Szczepaniec: "starzy" sędziowie chcą działać wbrew ustawie

"Pewne ustalenia poczyniliśmy"

Przewodniczący obradom sędzia Aleksander Stępkowski ocenił, że "te największe kontrowersje" sędziowie mają już za sobą. - Pewne ustalenia poczyniliśmy. One nie dla wszystkich są satysfakcjonujące, ale wydaje mi się, że dzięki temu jutro będziemy mogli bez przeszkód kontynuować porządek obrad i dość sprawnie osiągnąć koniec w postaci przeprowadzenia aktu wyborczego i wyłonienia kandydatów - podkreślił.

Kandydatami chcą być sędziowie: Tomasz Artymiuk (Izba Karna), Leszek Bosek (Izba Kontroli Nadzwyczajnej), Tomasz Demendecki (Izba Kontroli Nadzwyczajnej), Małgorzata Manowska (Izba Cywilna), Joanna Misztal-Konecka (Izba Cywilna), Piotr Prusinowski (Izba Pracy), Marta Romańska (Izba Cywilna), Adam Tomczyński (Izba Dyscyplinarna), Włodzimierz Wróbel (Izba Karna) i Dariusz Zawistowski (Izba Cywilna).

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sędzia Stępkowski: w świetle konstytucji to prezydent jest decydentem, a sędziowie wskazują swoje preferencje

Piątkowe obrady rozpoczęły się od omawiania kwestii formalnych i złożonych w poprzednich dniach wniosków. Następnie ogłoszono przerwę. Po niej sędzia Stępkowski poinformował dziennikarzy, że odbył konsultacje z prezesami izb oraz osobami kandydującymi na I Prezesa SN. - Jeszcze chyba nie było współcześnie w SN podczas trwania tego podziału i konfliktu, że bardzo szczerze rozmawialiśmy ze sobą wspólnie. To jest zmiana zasadnicza. Już dla tej rozmowy warto było odbyć dziś to zgromadzanie ogólne - mówił.

Oświadczenia kandydatów

Po wznowieniu obrad, około godz. 15.00, rozpoczęły się 15-minutowe oświadczenia poszczególnych kandydatów. Po trzech godzinach - około godz. 18.00 - rozpoczęła się faza odpowiedzi na pytania skierowane przez sędziów SN do zgłoszonych kandydatów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wójcik: "stara" ekipa sędziów robi wszystko, by zablokować wybór Pierwszego Prezesa SN

W piątek rozpoczęły się odpowiedzi kandydatów na szczegółowe kwestie wskazywane w pytaniach i dotyczące np. kwestii statusu sędziów SN oraz planów, w przypadku nominacji na Pierwszego Prezesa SN. Odpowiedzi dotychczas udzielało dwóch sędziów - Artymiuk i Bosek.

Z końcem kwietnia br. zakończyła się kadencja poprzedniego prezesa SN Małgorzaty Gersdorf. Na mocy uprawnienia wynikającego z ustawy o SN, prezydent Andrzej Duda powierzył wykonywanie obowiązków Pierwszego Prezesa sędziemu Kamilowi Zaradkiewiczowi z Izby Cywilnej, którego ustawowym zobowiązaniem było zwołanie zgromadzenia sędziów.

Zakończenie formalnego etapu obrad

Po trzech dniach posiedzenia sędziom udało się zakończyć etap formalny obrad i przejść do fazy wyłaniania kandydatów na nowego I Prezesa SN. Kontrowersje wywołała jednak kwestia wyłonienia komisji skrutacyjnej mającej liczyć głosy oddane na poszczególnych zgłoszonych kandydatów. Przez pierwsze dwa dni obrad sędziom nie udało się wybrać tej komisji. W rezultacie 12 maja Kamil Zaradkiewicz poinformował o wyłonieniu członków komisji na podstawie dostarczonego mu protokołu głosowania z 9 maja. Grupa ponad 30 sędziów SN złożyła w zeszłym tygodniu w Kancelarii Prezydenta pismo z wnioskiem o odwołanie Kamila Zaradkiewicza.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Aleksander Stępkowski: powierzenie mi obowiązków I Prezesa SN pozwoli wyciszyć emocje

Z kolei 13 maja sędzia Zaradkiewicz odroczył obrady i zwrócił się do prezydenta o zmianę regulaminu Sądu Najwyższego. Prezydent nie podjął decyzji o zmianie regulaminu SN. Przed tygodniem, sędzia Zaradkiewicz zrezygnował z wykonywania obowiązków prezesa SN. Następcą Zaradkiewicza został wyznaczony przez prezydenta sędzia Stępkowski.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obrady zgromadzenia SN. Aleksander Stępkowski: jest kilkaset pytań do kandydujących na I Prezesa

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 20:32
- Niewykluczone jest nawet ok. 700 pytań do sędziów kandydujących na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - powiedział sędzia Aleksander Stępkowski, który przewodniczy obradom zgromadzenia SN. Przewiduje on 15-minutowe oświadczenia kandydatów i brak limitów czasowych na odpowiedzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komentarz dnia": Sąd Najwyższy, kary za znieważanie policjantów, mikroprzedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 16:01
Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska") i Eliza Olczyk ("Tygodnik Wprost"). Publicyści dyskutowali m.in. o wznowieniu obrad w Sądzie Najwyższym oraz zbyt małych - zdaniem szefa MSWiA - karach za znieważanie policjantów, a także o apelu do Rafała Trzaskowskiego w sprawie przyspieszenia rozpatrywania wniosków dotyczących pożyczek dla mikroprzedsiębiorców w Warszawie.
rozwiń zwiń