X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Milowy krok". Resort sprawiedliwości pracuje nad narzędziami ustawy antyprzemocowej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 15:55
W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają przygotowania do wprowadzenia w życie przepisów ustawy antyprzemocowej. Ustawa zakłada natychmiastowe odizolowanie sprawcy przemocy domowej od ofiar. Decyzję o 14-dniowej izolacji i zakazie zbliżania się podejmowałby policjant podczas interwencji.
Audio
  • Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski: pracujemy nad wytycznymi dla urzędów i instrukcjami dla policji (IAR)
  • Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski: opracowanie statystyk pozwoli ocenić skuteczność ustawy antyprzemocowej (IAR)
  • Rzecznik KGP: ta ustawa to milowy krok w stronę ofiar przemocy (IAR)
Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Romanowski (P) i rzecznik KGP Mariusz Ciarka (L)
Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Romanowski (P) i rzecznik KGP Mariusz Ciarka (L)Foto: PAP/Radek Pietruszka
  • Ustawa antyprzemocowa zakłada natychmiastowe odizolowanie sprawcy przemocy domowej od ofiar.
  • Decyzję o 14-dniowej izolacji i zakazie zbliżania się podejmowałby policjant podczas interwencji
  • Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wytycznymi dla ośrodków pomagających ofiarom, policjantów czy przedstawicieli żandarmerii wojskowej
  • Poza przygotowaniem wytycznych resort będzie również organizował szkolenia dla funkcjonariuszy
  • Rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka powiedział, że przepisy ustawy antyprzemocowej to "milowy krok w kierunku ofiar"
Duda f 17-Dob.jpg
Eksmisja sprawcy za przemoc domową. Prezydent podpisał ustawę antyprzemocową

Ministerstwo pracuje między innymi nad wytycznymi dla ośrodków pomagających ofiarom, policjantów czy przedstawicieli żandarmerii wojskowej. Poza przygotowaniem wytycznych resort będzie również organizował szkolenia dla funkcjonariuszy.

- Przygotowujemy dla ośrodków wytyczne zaopatrzone w instrukcje. Jesteśmy w trakcie przygotowania podręcznika, który będzie się składał z omówienia orzecznictwa międzynarodowego, będzie praktycznym komentarzem do stosowania ustawy i udzieli odpowiedzi na pojawiające się pytania - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

"Mieć obraz jak nowe narzędzie działa"

W resorcie sprawiedliwości trwa również analiza statystyk dotyczących stosowania przemocy domowej w Polsce. Wiceminister Marcin Romanowski zapewnił, że dzięki temu lepiej będzie można wykorzystać nowe przepisy. - To wszystko po to, by na etapie stosowania ustawy mieć obraz, jak nowe narzędzie działa - powiedział wiceszef resortu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wiceszef MS o ustawie antyprzemocowej: o dach nad głową będzie się martwił oprawca, a nie ofiara

W konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom do wdrożenia zapisów ustawy wzięli również udział przedstawiciele policji, żandarmerii wojskowej i organizacji pozarządowych. Rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka powiedział, że przepisy ustawy antyprzemocowej pozwolą funkcjonariuszom działać natychmiast i izolować sprawców przemocy. - Jest to milowy krok w kierunku ochrony ofiar, gdzie policjant już na miejscu będzie mógł podjąć decyzję, wydając sprawcy nakaz opuszczenia miejsca i zakaz zbliżania się - powiedział Mariusz Ciarka.

Ustawa antyprzemocowa została opracowana w ministerstwie sprawiedliwości i przyjęta przez parlament bez poprawek oraz w ostatnią środę podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej zapisy wejdą w życie za sześć miesięcy.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rozwiązanie, które jest odpowiedzią na dramaty". Sejm za ustawą antyprzemocową

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 22:20
Posłowie opowiedzieli się za przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawą antyprzemocową, której celem jest natychmiastowe izolowanie sprawców przemocy domowej od ich ofiar. Wszystkie kluby parlamentarne wyraziły poparcie dla ustawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Układ został odwrócony". Psycholog o ustawie antyprzemocowej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 16:11
- Do tej pory sprawca przemocy domowej zostawał w mieszkaniu, a ofiara lub ofiary tułali się po kątach, w których szukali schronienia. To była paranoja, ale teraz ten układ został odwrócony - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Piotrowska, psycholog.
rozwiń zwiń