X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowy kodeks drogowy. Zobacz, co się zmieni od wakacji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 12:10
Na początku wakacji wchodzą w życie przepisy, które mają poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza m.in. trzy ważne zmiany.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

Zmiany, które wejdą w życie od 1 lipca 2020 roku to:

  • obniżenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia
  • zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h również poza obszarem zabudowanym
  • pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy,

Bezpieczniej w wakacje

- Chcemy, by nowe przepisy kodeksu zaczęły obowiązywać w wakacje - mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber na początku maja br.

Dodał, że przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja prawa o ruchu drogowym wzbudziła duże zainteresowanie zarówno w konsultacjach międzyresortowych, jak i publicznych.

Do projektu zgłoszono ponad 60 propozycji i uwag różnego rodzaju instytucji, organizacji i stowarzyszeń, a także od osób fizycznych.

Najważniejsze zmiany

Obecnie na obszarze zabudowanym zakazane jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godz. od 5.00 do 22.00, a w godz. 23.00 do 5.00 do 60 km/h. Nowe przepisy ujednolicą ograniczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h bez względu na porę.

Kolejna zmiana będzie dotyczyła zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h także poza obszarem zabudowanym. Obecnie ta regulacja dotyczy jedynie przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym.

Trzecia zmiana będzie dotyczyła bezpieczeństwa pieszych na drogach. "Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych" - czytamy w ustawie. Ponadto pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Obowiązkiem zarówno pieszego, jak i kierowcy będzie obserwowanie drogi jeszcze przed wejściem na przejście. Prowadzący pojazdem zostaną zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia. Kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, by móc odpowiednio zareagować na nagłe sytuacje.

st/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

E-hulajnoga jak rower. Jest projekt nowych przepisów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 09:53
Urządzenia transportu osobistego (UTO), czyli m.in. hulajnogi elektryczne mają być traktowane jak rowery, a kierujący nimi muszą mieć uprawnienia do kierowania pojazdem, takie jak w przypadku roweru - zakłada projekt noweli Prawa o ruchu drogowym przygotowany przez resort infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wracają loty krajowe. Zobacz od kiedy i na jakich zasadach

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 10:24
Wiceminister infrastruktury Marcin Horała powiedział, że od 1 czerwca planowane jest wznowienie krajowych połączeń lotniczych, wstrzymanych w związku z epidemią koronawirusa.
rozwiń zwiń