X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

RPD o pedofilii: nie może być tak, że 100 lat prowadzimy proces, by sprawcę skazać na pół roku

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 10:20
- W walce z pedofilią kluczowa jest sprawność działania organów państwowych: policji, prokuratury i sądów - powiedział rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Poinformował, że do jego biura także wpływają sprawy dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci.
Mikołaj Pawlak
Mikołaj Pawlak Foto: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak powołali swoich członków do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofili. Szef rządu zapowiedział powstanie takiej komisji w maju ub.r. po premierze pierwszego filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

Odwrócone proporcje

Zdaniem rzecznika praw dziecka w walce z pedofilią kluczowa jest sprawność działania organów państwa – policji, prokuratury i sądów.

Jarosław Sellin 1200.jpg
"Nie stosować odpowiedzialności zbiorowej". Jarosław Sellin o walce z pedofilią

- Nie może być tak, że przez 100 lat prowadzimy proces, by potem sprawcę skazać na pół roku. Powinny być odwrotne proporcje – pół roku sprawnego procesu i skazanie na 100 lat za wielką zbrodnię przeciwko dzieciom – podkreślił Pawlak.

Charakter pomocniczy

Jak tłumaczył, członkowie komisji ds. pedofilii mają za zadanie m.in. wspierać służby w analizie spraw.

- Specjaliści będą mieli za zadanie wesprzeć prokuraturę, sąd i inne organy kształtujące prawo we wskazaniu niedomagań, m.in. czy brakowało wrażliwości, a może brakowało konkretnego przepisu, który zobowiązywałby do ujawniania tych przestępstw – wskazał RPD.

Zaznaczył jednocześnie, że komisja ma mieć charakter pomocniczy i nie będzie zastępować organów państwowych.

1200 EN_latkowski.jpg
Prokuratura Krajowa sprawdzi zdarzenia pokazane w filmie "Nic się nie stało"

- Mamy wzajemnie korzystać z pracy komisji. Efektem tych prac będzie prawdopodobnie wypracowanie wniosków: czego zabrakło w przepisach, czego zabrakło w postępowaniu, kto zawinił – ale nie od strony prawnokarnej, tylko takiej, która pomoże wyciągnąć wnioski na przyszłość. Sprawami indywidualnymi, zgodnie z polskim prawem, muszą zająć się niezawisłe sądy  – podkreślił Pawlak.

Wyraził przekonanie, że "duża praca jeszcze przed nami".

- Na ten moment mogę powiedzieć, że jako rzecznik praw dziecka, od momentu kiedy zostałem powołany na ten urząd, czyli od ponad roku, jako pierwszy brałem aktywny udział nie tylko w przygotowaniu odpowiednich przepisów, nie tylko w powołaniu osób do tej komisji, ale też w sprawach indywidualnych – zaznaczył rzecznik.

Pełna dokumentacja

Zapowiedział raz jeszcze, że wystąpi do sądów i prokuratur o przekazanie pełnej dokumentacji wszystkich spraw przedstawionych w filmach Tomasza i Marka Sekielskich oraz Sylwestra Latkowskiego.

- Zażądam akt spraw ze wszystkich filmów po to, żeby móc wychwycić te elementy, które tam nie domagały, wątki, które były pominięte. Będę sugerował i wnosił do odpowiednich organów, żeby się nimi bardzo sprawnie zajęły – powiedział.

Pawlak zapowiedział też zbadanie sytuacji dzieci w domach dziecka.

rzecznik praw dziecka east news 1200.jpg
Rzecznik Praw Dziecka: pedofilia rozprzestrzenia się przez seksualizację życia

- To trzeba wszystko sprawdzić, bo mam wrażenie, że do tej pory nie było to należycie weryfikowane – dodał.

Sprawy bardzo intymne

Rzecznik poinformował, że do jego biura także wpływają sprawy dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci.

- Są tego typu sprawy. Nie wszystkie są na takim etapie, na którym można je ujawniać. To są sprawy tak bardzo intymne, że wymagają bardzo dużej dozy ostrożności, wrażliwości i spokoju. Otwieram nawet tę sprawę gdańską, która, jak się okazało, w 2015 r. przez chwilę była w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, ale prokuratura niespecjalnie kwapiła się organowi konstytucyjnemu przekazać dokumenty. Teraz na pewno się to stanie, nie odpuszczę tego – zapewnił.

"Nic się nie stało"

20 maja w TVP wyemitowano film Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało", w którym opisano kulisy przestępstw Krystiana W., ps. Krystek, działającego w Trójmieście. Mężczyzna był określany przez media mianem "łowcy nastolatek". Latkowski przywołał zeznania dziewcząt, które opisywały gwałty i molestowanie.

pedofilia 1200 shutt.jpg
Robert Tekieli: leczenie pedofilii jest możliwe

Kilka dni wcześniej odbyła się premiera na kanale YouTube drugiego filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich, opisującego przypadki pedofilii wśród księży – "Zabawa w chowanego".

Państwowa komisja

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r. Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty.

Zgodnie z przepisami komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej. Ma się składać z siedmiu członków: trzech – powołanych przez Sejm większością trzech piątych w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; jednego – powołanego przez Senat większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów, a także po jednym członku powołanym przez prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka.

Powołania członków

W ubiegłym tygodniu Mikołaj Pawlak powołał pierwszego członka tej komisji – dr. hab. Błażeja Kmieciaka. Z kolei w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował PAP, że premier Mateusz Morawiecki powołał do komisji Elżbietę Malicką. Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda przedstawił swojego członka – Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej.

Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ani Nobel, ani Oscar, ani purpura, ani status celebryty nie może nikogo chronić". Politycy o komisji ds. pedofilii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 07:17
- Naszym zamysłem było to, aby komisja ds. pedofilii była "obywatelskiego sumienia", więc powinny być w niej osoby o nieposzlakowanej opinii - mówi przedstawiciel PiS. Politycy opozycji, choć przewidują, że komisja "będzie wydmuszką", woleliby w niej widzieć niezależnych ekspertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pedofilia w Zatoce Sztuki. Latkowski: to nie problem wyssany z palca

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 09:37
- Nie ma bardziej zakłamanego środowiska niż środowisko mediów, dziennikarzy, aktorów, celebrytów - ocenił w Radiu ZET autor reportażu "Nic się nie stało" Sylwester Latkowski. Zarzucił też pracującym w Radiu ZET, że przez lata widzieli pedofilów, którzy spotykali się z dziećmi przy ul. Żurawiej, gdzie ma swoją siedzibę rozgłośnia i nic z tym nie robili.
rozwiń zwiń