X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prezes PiS: oskarżenia wobec ministra Szumowskiego są niesprawiedliwe, wpisują się w kampanię wyborczą

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 20:25
- Minister zdrowia Łukasz Szumowski zrobił dla Polski bardzo wiele dobrego w tym bardzo trudnym czasie. Ma miejsce atak na człowieka, który stał się ikoną skutecznej walki z koronawirusem - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, oskarżenia wobec ministra są niesprawiedliwe.
- To atak na człowieka, który rzeczywiście stał się ikoną skutecznej walki z koronawirusem - stwierdził Jarosław Kaczyński
- To atak na człowieka, który rzeczywiście stał się ikoną skutecznej walki z koronawirusem - stwierdził Jarosław KaczyńskiFoto: East News/Beata Zawrzel
1200_koronawirus_EN.jpg
Ponad 8 tys. pacjentów wyzdrowiało w Polsce z COVID-19. Najwięcej nowych zakażeń na Śląsku

PAP: Jak Pan ocenia ministra zdrowia? Z jednej strony jest chwalony, jako osoba, która skutecznie walczy z epidemią, stał się nawet tej walki ikoną, a z drugiej strony od kilku dni zalewa go ostra fala krytyki w związku z jego działalnością przed objęciem stanowisk w rządzie.

Jarosław Kaczyński: To jest coś, co się dzisiaj określa hejtem. To atak na człowieka, który rzeczywiście stał się ikoną skutecznej walki z koronawirusem. Wystarczy porównać to, co dzieje się w Polsce, z tym, co dzieje się w krajach na zachód i na południe od naszych granic. Wtedy widać wyraźnie, jak ta walka jest skuteczna. To przyniosło panu ministrowi ogromny wzrost zaufania społecznego, do poziomu 70 proc. To rzadko osiągane wyniki. Przez ostatnie trzydzieści lat, może trzech, czterech polityków, wzniosło się na ten poziom. I w związku z tym, jak sądzę, jest ten wściekły atak. A naprawdę nie ma do tego powodu.

Rzeczywiście jest tak, że brat ministra prowadzi firmę badawczą związaną z przedsięwzięciami medycznymi i ta firma uzyskiwała granty z NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - red.). Żeby było jasne - Łukasz Szumowski jako wiceminister nie miał nic wspólnego z NCBR. Powiadomił, że może to być traktowane jako konflikt interesów i nie podejmował żadnych decyzji związanych z NCBR. Funkcje, jakie pełnił i pełni minister Szumowski na pewno nie pomogły firmie jego brata. W okresie rządów Platformy Obywatelskiej ta firma otrzymała znacznie więcej dotacji. To są bardzo duże różnice. Mówienie tu o jakichkolwiek nadużyciach jest śmiechu warte.

Rozumiem, że powody tego, jak to Pan określa, hejtu wykraczają poza ministra Łukasza Szumowskiego i wpisują się w bieżący scenariusz polityczny opozycji?

mid-20518417 (1).jpg
"Nie podejmował żadnych działań związanych z przyznawaniem grantów przez NCBR". Gowin o Szumowskim

To wpisuje się w kampanię wyborczą. To kolejna próba kompromitowania naszej strony. Próba kompromitowania polityków naszej strony jest też atakiem na naszego kandydata na urząd prezydenta Andrzeja Dudę. Wiadomo, o co tutaj chodzi, wiadomo, o co chodziło, gdy stawała sprawa wyborów w terminie konstytucyjnym w maju. To była wtedy, jak to ktoś celnie określił, nie tyle klęska medyczna czy zdrowotna, tylko klęska sondażowa. To wszystko składa się w jedną całość. Oskarżenia wobec ministra Szumowskiego są niesprawiedliwe, nie są oparte na faktach i faktom wprost i bardzo ostro przeczą.

Rozumiem, że rozciąga Pan tę swoją ocenę ministra Szumowskiego na wszystkie inne zarzuty formułowane w mediach, czy przez polityków opozycji. Przypadek NCBR jest tylko jednym z elementów tych oskarżeń?

Świetnie pamiętam, gdy pojawiało się zagrożenie braku środków w szpitalach. Wtedy trzeba było za wszelką cenę zdobywać wszystko co można. Nikt nie byłby wtedy w stanie powiedzieć: "Nie kupujemy". I niestety zdarzały się oszustwa, bo maseczki były zrobione z niewłaściwego materiału. Wszystko dalej było zgodne z prawem. Zażądano zwrotu pieniędzy albo dostarczenia właściwych maseczek. To jest część tej samej kampanii, która ma obrzydzić ludzi, którzy pomogli polskiemu społeczeństwu i na pewno uratowali bardzo wielu ludzi od śmierci.

Zapytam jeszcze o rozdzielność majątkową. Opozycja ostro oskarża, że minister Szumowski, mając rozdzielność majątkową z żoną, coś w ten sposób chce ukryć.

To praktyka spotykana bardzo często. Nie jest łamaniem prawa. Nie ma też powodów, żeby jeśli ktoś się czegoś dorobił, w momencie, gdy obejmuje stanowisko państwowe, to po prostu tracił. Nie widzę w tym niczego szczególnego.

Czyli minister Łukasz Szumowski ma Pana jednoznaczne poparcie?

Tak. Uważam, że zrobił dla Polski bardzo wiele dobrego w tym bardzo trudnym czasie. I jeszcze przed wybuchem epidemii, przed tymi atakami, wiedziałem, że jego sytuacja majątkowa i materialna jest nie taka, jaką niektórzy próbują mu przypisać. Tylko nieporównywalnie bardziej skromna.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nasze maski nie trafiły do szpitali jako chroniące przed wirusem". Szumowski odpowiada "GW"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:49
- Maski zakupione przez rząd z Chin nie trafiły do szpitali jako chroniące przed wirusem; zostały rozdysponowane jako chirurgiczne - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że trudno mu odpowiadać za inne podmioty w kwestii rozdysponowania ich masek niespełniających wymogów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Andruszkiewicz: niektóre media próbują zniszczyć Łukasza Szumowskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 19:10
- Atak na ministra Łukasza Szumowskiego ma miejsce w mediach, które nie lubią PiS-u i polskiej prawicy. To skutek tego, że po 2015 roku pewne układy medialne się pozmieniały - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest atakowany, bo się sprawdził". Adam Borowski broni ministra zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 15:14
- Totalna opozycja musi zrobić wszystko, żeby zrzucić z piedestału ministra Łukasza Szumowskiego, bo po tamtej stronie są miernoty. A tu mamy człowieka czynu, który skutkami swych działań dowiódł jakości swojej pracy - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, publicysta i działacz opozycyjny w PRL. 
rozwiń zwiń