X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Nie będzie wyłączenia sędziego na podstawie uchwały trzech izb. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:55
Sąd Najwyższy oddalił wniosek o wyłączenie z rozpoznawania sprawy karnej sędziego sądu apelacyjnego. Strona, kwestionując prawidłowość powołania sędziego, domagała się jego wyłączenia z postępowania, powołując się na tzw. uchwałę trzech izb.
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Jak wynika z uzasadnienia postanowienia SN uznał, że we wniosku nie uargumentowano dostatecznie zasadności wyłączenia sędziego od orzekania w konkretnej sprawie. Zdaniem SN wnioskodawca nie wykazał okoliczności, które wskazywałyby na brak niezawisłości sędziego.

Postanowienie to wydał w poniedziałek jednoosobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN na posiedzeniu niejawnym.

pap_lis 1200.jpg
Tomasz Lis musi sprostować nieprawdziwe informacje. Piotr Gliński wygrał w sądzie z "Newsweek Polska"

Podczas rozpatrywania przez sąd apelacyjny zażalenia na odmowę zawieszenia postępowania karnego wykonawczego obrońca skazanego złożył wniosek o wyłączenie sędziego od orzekania.

Obrońca powołując się na uchwałę trzech izb SN z 23 stycznia, wskazał, że zachodzą wątpliwości co do prawidłowości powołania tego sędziego.

Szczegóły uchwały

Według uchwały trzech Izb nienależyta obsada sądów jest wtedy, gdy w ich składzie znajduje się osoba wyłoniona przez aktualną Krajową Radę Sądownictwa, choć pociąga to za sobą różne skutki w zależności od szczebla sądu i dat orzeczeń.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> "Skandaliczna wypowiedź". Julia Przyłębska zażenowana słowami szefa niemieckiego TK

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o SN wniosek ten przekazano do rozpatrzenia Izbie Kontroli Nadzwyczajnej tego sądu.

W poniedziałek Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN oddaliła ten wniosek, uznając, że nie zawiera on argumentów, dotyczących zasadności wyłączenia sędziego od orzekania w konkretnej sprawie, które pozwoliłyby na jego uwzględnienie.

Według SN powołanie się we wniosku jedynie na uchwałę trzech izb jest niewystarczające.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE 

W uzasadnieniu tego postanowienia powołano się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 grudnia ub.r., z którego - zdaniem sądu - wynika, że "w każdej badanej sprawie należy przeprowadzić test obiektywnego odbioru kwestii niezawisłości sędziowskiej, odnoszony do tej właśnie sprawy".

Według SN samo wskazanie we wniosku o wyłączenie sędziego, że został on powołany na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w składzie ukształtowanym przez Sejm, nie może prowadzić do jego uwzględnienia.

tuleja1.jpg
Wniosek o uchylenie immunitetu sędziego Tulei. Prokuratura wyjaśnia, co było podstawą

"Zawsze należy wykazać okoliczności podające w wątpliwość niezawisłość sędziego w danej sprawie. Celem wniosku o wyłączenie jest zastosowanie procesowego bezpiecznika dotyczącego kwestii, czy sędzia jest niezawisły, a nie badania jego statusu, gdyż w tym zakresie nie ma drogi sądowej" - podkreślił sąd.

Ustawa o SN

Z ustawy o Sądzie Najwyższym wynika, że wnioski dotyczące wyłączenia sędziego obejmujące zarzut braku niezależności sądu lub braku niezawisłości sędziego rozpoznaje Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN.

Przepisy stanowią również, że takie wnioski pozostawia się bez rozpoznania, jeżeli obejmują ustalenie oraz ocenę zgodności z prawem powołania sędziego lub jego umocowania do wykonywania zadań. 

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uznali, że podarcie Biblii nie było przestępstwem. Teraz kandydują na I prezesa Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 20:44
Dwóch z dziesięciu wstępnych kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego uznało w 2015 roku, że porwanie Biblii przez lidera metalowego zespołu Behemoth nie było przestępstwem obrazy uczuć religijnych - informuje portal tvp.info. Chodzi o sędziów Tomasza Artymiuka i Włodzimierza Wróbla.
rozwiń zwiń