X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Atakowanie policjantów jest niedopuszczalne". Szef MSWiA o proteście przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 02:40
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oświadczył, że zastosowane przez policję środki porządkowe podczas sobotniego protestu przedsiębiorców w Warszawie "były adekwatne do zaistniałej sytuacji".
Mariusz Kamiński podkreślił, że podstawowym zadaniem państwowym policji jest egzekwowanie obowiązującego prawa
Mariusz Kamiński podkreślił, że "podstawowym zadaniem państwowym policji jest egzekwowanie obowiązującego prawa"Foto: PAP/Marcin Obara
strajk 1200 pap.jpg
"Może być to manifestacja polityczna". Jadwiga Emilewicz o "proteście przedsiębiorców"

"Jako minister spraw wewnętrznych i administracji oceniam działania policji za w pełni profesjonalne i podjęte w ważnym interesie publicznym" - napisał w oświadczeniu Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA zauważył, że "podstawowym zadaniem państwowym policji jest egzekwowanie obowiązującego prawa". "Wprowadzony zakaz zgromadzeń publicznych wynika z zagrożeń epidemicznych, a nie z chęci ograniczania praw obywatelskich" - dodał Mariusz Kamiński.

Przypomniał, że "nadal obowiązują ograniczenia dotyczące gromadzenia się, a także przepisy sanitarne takie jak obowiązek zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy osobami oraz obowiązek noszenia maseczek. Rygory te mają chronić wszystkich obywateli przed rozwojem zagrażającej zdrowiu i życiu ludzkiemu epidemii".

Marek Król 1200.jpg
Marek Król: w sobotę odbyło się spotkanie zadymiarzy, a nie strajk przedsiębiorców

Ochrona bez względu na poglądy

"Próba złamania tych zasad w dniu wczorajszym w Warszawie spotkała się ze stanowczą reakcją policji" - dodał minister. Jednocześnie zaznaczył, że policja "ochrania uczestników legalnych zgromadzeń niezależnie od ich poglądów politycznych".

"W okresie pełnienia przeze mnie funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji, zasada ta była w pełni respektowana, czego dowodzi chociażby przebieg niedawnej kampanii wyborczej do parlamentu. Tak będzie również w przyszłości, kiedy ograniczenia związane z zagrożeniami epidemicznymi zostaną zniesione" - zapowiedział minister.

Mariusz Kamiński zaznaczył, że wyraża "stanowczy sprzeciw wobec prób wykorzystywania nielegalnych zgromadzeń publicznych do realizacji swoich celów politycznych przez niektórych działaczy partii politycznych, w tym parlamentarzystów oraz osób kandydujących w wyborach prezydenckich".

"Atakowanie funkcjonariuszy policji rzetelnie wykonujących swoje zadania jest niedopuszczalne i nieodpowiedzialne" - przekazał minister.

Zatrzymano 380 osób

Policja podsumowała swoje działania podczas sobotniego protestu przedsiębiorców na placu Zamkowym w Warszawie. Część jego uczestników została - jak informują policjanci - prewencyjnie zatrzymana.

- Policjanci zatrzymali wczoraj ponad 380 osób, nałożyli ponad 150 mandatów karnych. Będą przygotowane wnioski o ukaranie dla ponad 220 osób. Wśród nich jest pięć przypadków, w których mamy do czynienia z popełnionym przestępstwem - mówimy tu m.in. o znieważeniu, naruszeniu nietykalności, jak również uszkodzeniu dwóch pojazdów. W przypadku tych sytuacji mamy do czynienia z zatrzymaniem procesowym - powiedział nadkomisarz Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

strajk_1200.jpg
Protest przedsiębiorców w Warszawie. Policja zatrzymała ponad 380 osób

Jak dodał, do sanepidu trafią też notatki sporządzone w związku z naruszaniem obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Chodzi o zakaz gromadzenia się i brak odpowiedniego dystansu.

"Policjanci nie muszą znać wszystkich senatorów"

Komenda stołeczna podtrzymuje też, że podczas strajku nie zatrzymała senatora Platformy Obywatelskiej Jacka Burego. Polityk twierdzi, że został siłą doprowadzony i wepchnięty do radiowozu. Rzecznik stołecznej policji nadkomisarz Sylwester Marczak zaprzecza, że doszło do zatrzymania.

"Można byłoby mieć pretensję do policjanta o to, że użył siły wobec senatora tylko wtedy, gdyby wiedział, że ma do czynienia z osobą z immunitetem. Policjant takiej wiedzy nie miał. Legitymację okazywano innemu policjantowi. Policjanci nie muszą znać wszystkich senatorów" - podała Komenda Stołeczna Policji na Twitterze.

"Nie zapominajmy, że policjanci kierowali komunikaty do uczestników nielegalnego zgromadzenia. Również do osób posiadających immunitet. Ktoś, kto decyduje się na pozostanie w miejscu działań, robi to świadomie i bierze na siebie ryzyko" - dodano.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protest przedsiębiorców w Warszawie. Policja zatrzymała kilkadziesiąt osób

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:35
Stołeczni policjanci podsumowali swoje działania podczas protestu przedsiębiorców. Funkcjonariusze zatrzymali prewencyjnie 37 osób, wylegitymowano ponad 150 osób, wobec których zostaną skierowane wnioski do inspekcji sanitarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest przedsiębiorców w Warszawie. Wyzwiska, kontrowersje i ranni policjanci

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 11:00
- Dwóch policjantów interweniujących podczas piątkowego protestu przedsiębiorców w Warszawie zostało rannych od petard - poinformował rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uszkodzony radiowóz podczas protestu przedsiębiorców. Policja poszukuje sprawcy

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 10:40
Policja poszukuje sprawcy uszkodzenia radiowozu podczas piątkowego protestu przedsiębiorców w Warszawie. Wizerunek podejrzewanego mężczyzny zarejestrowały kamery. Został opublikowany przez policję.
rozwiń zwiń