X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: rocznica urodzin św. Jana Pawła II okazją do namysłu nad jego dziedzictwem

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 16:17
"Świętowanie stulecia urodzin Jana Pawła II to doskonała okazja do ponownego namysłu nad jego duchowym dziedzictwem" - napisał w liście do uczestników poznańskich obchodów jubileuszu urodzin papieża Andrzej Duda. Prezydenckie pismo odczytane zostało w bazylice archikatedralnej, w której metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczył w niedzielę rocznicowej mszy świętej.
Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski
Pielgrzymka Jana Pawła II do PolskiFoto: Wojtek Laski/East News
  • "Rocznica urodzin św. Jana Pawła II to okazja do namysłu nad jego duchowym dziedzictwem" - napisał prezydent Andrzej Duda
  • Głowa państwa skierowała list do uczestników poznańskich obchodów 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II
  • Prezydent przypomniał też papieskie pielgrzymki do Poznania i płynące z nich nauki
  • "W tym czasie, kiedy reżim komunistyczny stłumił pokojową rewolucję Solidarności i chciał pozbawić nas, Polaków nadziei na wolność i niepodległość, Jan Paweł II przypominał, że tożsamość naszej wspólnoty jest od zawsze i nierozerwalnie związana z chrześcijaństwem" - napisał Andrzej Duda
  • "Jan Paweł II dzielił się doświadczeniami swojej generacji odbudowy Niepodległej, poprzez tragiczne lata okupacji niemieckiej, aż po powojenne zmagania z komunizmem" - dodał prezydent
ks. Paweł Rytel Andrianik 1200.jpg
Ks. Paweł Rytel-Andrianik: święty Jan Paweł II jest jednym z największych Polaków

"W obecnym, szczególnie trudnym dla nas wszystkich, czasie epidemii koronawirusa łączę się z państwem w radosnym przeżywaniu setnej rocznicy urodzin naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II. Dziękuję za to, że niezwykły pontyfikat, nauczanie i dziedzictwo papieża Polaka są pamiętane i rozwijane w całym naszym kraju, a zwłaszcza w stolicy Wielkopolski, którą Ojciec Święty odwiedził dwukrotnie podczas pielgrzymek do ojczyzny" - napisał Andrzej Duda. 

Wspomnienie papieskich pielgrzymek

Papież odwiedził Poznań 20 czerwca 1983 r. i 3 czerwca 1997 r. Prezydent przypomniał, że podczas pierwszej wizyty w stolicy Wielkopolski papież mówił o korzeniach naszego państwa i narodu. "W tym czasie, kiedy reżim komunistyczny stłumił pokojową rewolucję Solidarności i chciał pozbawić nas, Polaków nadziei na wolność i niepodległość, Jan Paweł II przypominał, że tożsamość naszej wspólnoty jest od zawsze i nierozerwalnie związana z chrześcijaństwem" - napisał Andrzej Duda.


663x364-JP2.jpg
Jan Paweł II. Polak papieżem. Zobacz serwis specjalny

Prezydent przypomniał też o papieskim spotkaniu z młodzieżą, "wchodzącą w dorosłe życie już w wolnej Polsce" podczas wizyty w Poznaniu w 1997 roku. "Samemu należąc do wspaniałego pokolenia odrodzonej II Rzeczypospolitej, Jan Paweł II dzielił się doświadczeniami swojej generacji odbudowy Niepodległej, poprzez tragiczne lata okupacji niemieckiej, aż po powojenne zmagania z komunizmem. Ojciec Święty wskazywał na tradycję jako źródło inspiracji do pracy dla dobra wspólnego" - czytamy.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jan Paweł II - postać, która ciągle inspiruje. Artyści w hołdzie świętemu papieżowi

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że oba poznańskie wystąpienia papieża, podobnie jak całe jego nauczanie, zachowują pełną aktualność również dla nas, współczesnych. "Świętowanie stulecia urodzin papieża stwarza doskonałą okazję do ponownego namysłu nad jego duchowym dziedzictwem. Niech zatem obchody przypadającej jutro rocznicy przypomną najważniejsze wskazania, jakie pozostawił nam, Polakom św. Jan Paweł II i staną się przyczynkiem do refleksji nad naszym własnym, codziennym trudem jaki podejmujemy dla dobra bliźnich, społeczeństwa, dla Polski, Europy i świata" - napisał prezydent. 


mbl

Czytaj także

"Jego nauka powinna być cały czas z nami, bo jest ponadczasowa". Prezydent Andrzej Duda o św. Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 20:25
Andrzej Duda w "Gościu Wiadomości" w TVP Info mówił o tym, jak ważną postacią był Karol Wojtyła. - Wszędzie, gdzie to możliwe, będę się starał przypominać postać Jana Pawła II - powiedział prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potrafił utrzymać w Polakach nadzieję". Dr Andrzej Anusz o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 12:18
- Papież Jan Paweł II był niekoronowanym królem Polski. Był tak ważnym punktem odniesienia dla społeczeństwa, że jego przesłanie było bardzo uważnie słuchane - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. W poniedziałek 18 maja przypada setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II.
rozwiń zwiń