X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wniósł wielki wkład w obalenie totalitarnego systemu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 16:30
Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że papież Jan Paweł II wniósł niepodważalny wkład "w obalenie bezbożnej ideologii i totalitarnego systemu w swojej ojczyźnie i pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej". 
Audio
  • Kard. Stanisław Dziwisz o Janie Pawle II (źr. IAR)
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: giulio napolitano/Shutterstock.com

Jan Paweł II EN 1200.jpg
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Sprawdź wyjątkową oprawę Polskiego Radia

Mszy w poznańskiej katedrze z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II przewodniczył metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Wieloletni osobisty sekretarz papieża, kardynał Stanisław Dziwisz, wygłosił w jej trakcie homilię.

- Modląc się dzisiaj tu, w Poznaniu, gdzie przed ponad tysiącem lat na naszej ziemi zaczęła się zakorzeniać wiara chrześcijańska, a wraz z nią zaczęła się tworzyć polska państwowość, ogarniamy pamięcią i sercem minione wieki. W sposób szczególny wspominamy i dziękujemy za dar, jaki otrzymaliśmy w osobie największego z rodu Polaków – Karola Wojtyły. Nie zatrzymaliśmy tego daru tylko dla siebie, ale podzieliliśmy się nim z całym Kościołem i innymi narodami – powiedział kard. Dziwisz.

Dodał, że wybór metropolity krakowskiego na biskupa Rzymu "stanowi ważny rozdział dziejów Polski, ważny element polskiej kultury i tożsamości, określający nasze miejsce w rodzinie narodów współczesnego Kościoła i świata".

- Wyrażamy dziś wdzięczność Bogu za to, że w historię Kościoła Chrystusowego w naszym pokoleniu wpisał się długi i jakże owocny pontyfikat Jana Pawła II – syna polskiej ziemi, syna Polski zawsze wiernej – powiedział.

W trakcie homilii hierarcha przypomniał drogę życiową Karola Wojtyły. Wskazał, że "w mrocznych latach drugiej wojny światowej, w konfrontacji ze złem totalitarnego systemu nazistowskiego, podjął on ostateczną decyzję, by służyć Bogu i człowiekowi jako sługa Ewangelii".

PAP PAP

"usiał zmierzyć się z jeszcze jednym systemem totalitarnym, negującym istnienie Boga"

- Przed Karolem Wojtyłą nie otwierała się łatwa droga. Musiał zmierzyć się z jeszcze jednym systemem totalitarnym, negującym istnienie Boga i Jego prawo do obecności w życiu człowieka i narodu. Wiemy, że jako pasterz Kościoła krakowskiego kardynał Wojtyła był dobrym przewodnikiem powierzonej mu owczarni. To polskie doświadczenie przygotowało go do podjęcia odpowiedzialności za cały Kościół powszechny, a jego papieska posługa przyniosła obfite owoce w życiu i świętości Kościoła – mówił.

Kard. Dziwisz przypomniał, że to Jan Paweł II "wprowadził nas w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej".

- To on wniósł niepodważalny wkład w obalenie bezbożnej ideologii i totalitarnego systemu w swojej ojczyźnie i w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Zapłacił za to cenę, padając ofiarą zbrodniczego zamachu, przygotowanego przez tych, którym przeszkadzał w zawładnięciu światem i ludzkimi sumieniami – powiedział.

"Patriotyzm Jana Pawła II nie miał nic wspólnego z nacjonalizmem"

Hierarcha powiedział też, że Jan Paweł II miał silne poczucie swojej polskiej tożsamości i głębokich związków z polską kulturą, która ukształtowała w nim "szerokie spojrzenie i szerokie serce, otwarte na wartości innych kultur i na potrzeby innych narodów".

- Patriotyzm Jana Pawła II nie miał nic wspólnego z nacjonalizmem, który zamyka człowieka w ciasnym kręgu jednego narodu i nie pozwala mu do końca zrozumieć, że przecież na ziemi jesteśmy dziećmi jednego Boga, niezależnie od pochodzenia, języka, koloru skóry czy wyznawanej religii. To przekonanie zbliżało papieża do innych, do prowadzenia dialogu również z inaczej myślącymi czy wierzącymi. W sercu papieża, który do Rzymu przybył "z dalekiego kraju", było miejsce dla wszystkich – zaznaczył.

Osobisty sekretarz Jana Pawła II powiedział, że choć papież odszedł do wieczności 15 lat temu, pamięć o nim jest stale żywa w świadomości i w wierze ludu Bożego na całym świecie.

- Tę pamięć utrwaliło i pogłębiło wyniesienie go do chwały ołtarzy, przez co zyskaliśmy w nim szczególnego orędownika naszych spraw u Bożego tronu. Odchodząc, zostawił nam świadectwo życia całkowicie oddanego Bogu, życia w służbie człowiekowi. Zostawił nam ogromne bogactwo nauczania, ale także dziedzictwo wiary i świętości. Mamy z czego czerpać. Mamy się czym inspirować w naszej osobistej drodze do Boga – zauważył.

Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił też w homilii, że dar św. Jana Pawła II "jest dla nas także zadaniem". - Starajmy się poznawać jego nauczanie i czerpać z niego światło, by stawiać czoło wyzwaniom, przed jakimi stajemy w zmieniającym się na naszych oczach świecie – zaznaczył hierarcha.

Kard. Dziwisz przypomniał w homilii o papieskich pielgrzymkach do Poznania. Wskazał przy tym, że Jana Pawła II "łączyły rozliczne więzy z Poznaniem i Wielkopolską". Papież gościł w Poznaniu dwukrotnie: 20 czerwca 1983 r. i 3 czerwca 1997 r. 

PAP/agkm

Czytaj także

Arcybiskup Stanisław Gądecki: w czasie epidemii potrzebna jest solidarność

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 09:20
O wyrozumiałość wobec ograniczeń, które wiążą się ze stanem epidemii zaapelował w przesłaniu na piątą niedzielę Wielkiego Postu arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski wezwał do solidarności oraz modlitwy za osoby, które pełnią służbę publiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Stanisław Dziwisz: słowa "Nie lękajcie się!" nabierają nowego znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 16:47
- Programowe słowa pontyfikatu św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" nabierają dziś nowego znaczenia w obliczu zagrożenia, przed jakim stanął świat i my wszyscy - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w 15. rocznicę śmierci papieża. Były osobisty sekretarz Jana Pawła II w czwartek rano odprawił mszę św. w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.
rozwiń zwiń