X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Uczniowie wrócą do szkół przed wakacjami? Immunolog radzi: lepiej nie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 10:55
- W tym roku szkolnym szkół już bym absolutnie nie otwierał, żeby uniknąć dużych zgrupowań dzieci na małej przestrzeni i tłoku w komunikacji miejskiej - powiedział w Radiu ZET immunolog, dr Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem, można ewentualnie myśleć o powrocie do stacjonarnej nauki w szkołach średnich i na uczelniach.
Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie
Szkoła Podstawowa nr 16 w RzeszowieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Od 6 maja przedszkola i żłobki mogą być otwarte. Od poniedziałku dopuszczono możliwość prowadzenia zajęć w kolejnych typach placówek - chodzi m.in. o zajęcia praktyczne dla słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych i zajęcia dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

W kolejnych terminach będą przywrócone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych i wprowadzone konsultacje dla uczniów. Generalnie jednak do 7 czerwca nauka ma się obywać zdalnie.

karetka pap 1200.jpg
MZ: w Polsce z COVID-19 wyzdrowiało blisko 7,5 tys. osób, jest 137 nowych zakażeń

Pytanie o sens otwierania szkół

Dr Paweł Grzesiowski wyraził opinię, że skoro otworzono żłobki i przedszkola, to na tym należałoby poprzestać. Rozważyć można natomiast - jego zdaniem - otwarcie szkół średnich i uczelni, choć pytanie, czy jest sens na niecały miesiąc nauki uruchamiać całą machinę.

Na pytanie Radia ZET, czy w jego ocenie we wrześniu uczniowie będą mogli wrócić w "szkolne mury", odpowiedział, że jeśli nie dojdzie do nowych, nieobliczalnych wydarzeń w wakacje – a raczej nie dojdzie - to można to rozważać. - Ale oznacza to wzrost zachorowań i nie miejmy złudzeń, że jeśli ten wirus będzie funkcjonował w społeczeństwie, to będzie również dotyczył dzieci w wieku szkolnym - stwierdził immunolog.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Częściowo wracają zajęcia w szkołach. Sprawdź, co zmieni się w edukacji od 18 maja

Pytany o to, czy i kiedy może nastąpić wzrost zachorowań po kolejnym etapie odmrażania gospodarki, wprowadzanym od poniedziałku, dr Paweł Grzesiowski odpowiedział, że wzrost będzie i zaobserwujemy go nie wcześniej niż po 3 tygodniach.

"Zupełna normalność" - nieprędko

Na pytanie, kiedy należałoby całkowicie "odmrozić" gospodarkę, ocenił, że przez najbliższe 2-3 lata nie będziemy mogli wrócić do zupełnej normalności, w rozumieniu zapomnienia o tym, że jakiś wirus się pojawił. - Musimy przestroić podejście do tego i spojrzeć, kto najbardziej cierpi na tej epidemii. To są osoby 60 plus i chorzy przewlekle (...) Można sobie wyobrazić taki podział, że osoby poniżej 60 lat wracają do normalności, natomiast osoby po 60 roku życia i osoby chore przewlekle chronimy w największym stopniu wszelkimi metodami, aż uda się doczekać szczepionki - wskazał. 

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zagrożenie epidemiczne mniejsze niż w sklepie". Szef MEN o maturach

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 14:05
"Zagrożenie epidemiczne w trakcie matury jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie" - napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zgodnie z obecnym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury mają się rozpocząć za miesiąc - 8 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemal 6 milionów kontroli kwarantanny. KGP: Polacy zachowują się odpowiedzialnie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 13:05
- Ponad 5 milionów 900 tysięcy kontroli kwarantanny przeprowadzili polscy mundurowi od początku epidemii. Tylko ostatniej doby dokonali ponad 82 tysięcy sprawdzeń, stwierdzając ok. 360 naruszeń - poinformował w sobotę rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
rozwiń zwiń