X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Media: Jan Paweł II istotną postacią XX wieku. "Wtedy upadł komunizm, demokratyzowała się Polska"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 21:00
Jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników Portugalii, “Diario de Noticias”, ocenia w sobotnim wydaniu, że św. Jan Paweł II był jedną z istotnych postaci XX w., zwłaszcza jego drugiej połowy, zakończonej upadkiem komunizmu w Europie i demokratyzacją Polski.
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: giulio napolitano/Shutterstock.com

Gazeta przypomina wpływ Karola Wojtyły na oba te wydarzenia i podkreśla, że Jan Paweł II był papieżem, który dotychczas najczęściej odwiedził Portugalię: w 1982, 1991 i 2000 r.

Jan Paweł II EN 1200.jpg
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Sprawdź wyjątkową oprawę Polskiego Radia

Tłumaczy, że miejscem szczególnie bliskim Polaka było sanktuarium w Fatimie, ponieważ Wojtyła wiązał swoje ocalenie z zamachu w Rzymie w 1981 roku ze wstawiennictwem Matki Boskiej Fatimskiej.

Wydawany w Lizbonie dziennik odnotowuje, że wpływ na zmiany w Polsce i mocną pozycję Kościoła miały paradoksalnie prześladowania ze strony komunistycznego reżimu, które scaliły i umocniły katolików. Zauważa, że wraz z uwięzieniem kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1953 r. i opracowaniem przez niego programu Wielkiej Nowenny, nastąpiła intensyfikacja życia religijnego w Polsce, którego współsprawcą był również biskup, a następnie kardynał Wojtyła.

PAP PAP

"Zmiany w kraju, demokratyzacja, poprawa jakości życia Polaków"

“Diario de Noticias” podkreśla, że pomimo zakończenia w 1966 r. programu Wielkiej Nowenny życie religijne w Polsce nie ustało, a wybór 12 lat później na tron papieski Wojtyły pomógł jeszcze bardziej Kościołowi w jego ojczyźnie.

Portugalska gazeta zaznacza, że nasileniu się religijności w Polsce towarzyszyły stopniowe zmiany polityczne w kraju i ostatecznie jego demokratyzacja, a z nią także drastyczna poprawa zarobków oraz jakości życia Polaków.

Liberalny dziennik komentuje też, że po śmierci Jana Pawła II w Polsce nastąpił proces stopniowego słabnięcia życia religijnego, przejawiający się m.in. niższą frekwencją rodaków papieża na mszach św., a także spadkiem powołań kapłańskich. Odnotował jednak, że zjawiskom tym towarzyszy większa aktywność świeckich w działalność ruchów i organizacji katolickich, a także wciąż bardzo liczna w porównaniu z resztą Europy obecność młodzieży w życiu Kościoła.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP) /agkm


Czytaj także

Arcybiskup Stanisław Gądecki: w czasie epidemii potrzebna jest solidarność

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 09:20
O wyrozumiałość wobec ograniczeń, które wiążą się ze stanem epidemii zaapelował w przesłaniu na piątą niedzielę Wielkiego Postu arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski wezwał do solidarności oraz modlitwy za osoby, które pełnią służbę publiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Stanisław Dziwisz: słowa "Nie lękajcie się!" nabierają nowego znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 16:47
- Programowe słowa pontyfikatu św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" nabierają dziś nowego znaczenia w obliczu zagrożenia, przed jakim stanął świat i my wszyscy - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w 15. rocznicę śmierci papieża. Były osobisty sekretarz Jana Pawła II w czwartek rano odprawił mszę św. w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.
rozwiń zwiń