60 milionów zł na "Kulturę w sieci" Piotr Gliński: to program bez precedensu

2020-05-15, 17:00

60 milionów zł na "Kulturę w sieci" Piotr Gliński: to program bez precedensu
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (P) oraz dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski (L) podczas konferencji w MKiDN w Warszawie, dot. programu "Kultura w sieci". Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

60 milionów złotych trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie działań kulturalnych w Internecie w czasie epidemii koronawirusa. W resorcie kultury ogłoszono wyniki części dotacyjnej programu "Kultura w sieci" dla firm, NGO i instytucji samorządowych.

Posłuchaj

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury profesor Rafał Wiśniewski o programie "Kultura w sieci" (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

kultura-1200-tt.jpg
"Kultura w sieci" wsparciem dla artystów, twórców, instytucji

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że "Kultura w sieci” to program wyjątkowy w historii programów dotacyjnych finansowanych ze środków ministra kultury - zarówno pod względem budżetu, jak też tempa wdrażania. - To jest rzecz bez precedensu, największy tego typu program w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, specjalnie przygotowany w okresie pandemii - podkreślił Piotr Gliński.

Przypomniał, że na część dotacyjną przyszło ponad 6 tysięcy wniosków. - 6 tysięcy wniosków było rozpatrywanych - to jest też liczba bez precedensu - z czego prawie tysiąc dwieście programów uzyskało finansowanie na łączną kwotę 60 milionów złotych - poinformował minister kultury.



Program dotacyjny i stypendialny

Program "Kultura w Sieci" składa się z programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Piotr Gliński poinformował, że w najbliższych dniach resort kultury poinformuje, jak została rozdysponowana kwota 20 milionów złotych w ramach części stypendialnej programu. - Mieliśmy dzisiaj wszystko razem ogłaszać, ale ja to wstrzymałem, ponieważ wydawało mi się, że lepiej będzie, jeśli damy więcej stypendiów 3-miesięcznych niż mniejszą liczbę 6-miesięcznych i dlatego musimy to jeszcze trochę zmienić - wyjaśnił szef resortu kultury.

Dofinansowanie w części dotacyjnej programu "Kultura w sieci" otrzymały najlepsze projekty, które uzyskały minimum 75 punktów na 100 możliwych. Dotacje wypłacane z programu będą sięgały od 5 do 150 tysięcy złotych.

- 47 procent przyznanych środków to inicjatywy związane z koncertami i spektaklami; ponad 20 procent to działania z zakresu edukacji kulturalnej i około 10 procent to gry, aplikacje i platformy internetowe służące do upowszechniania treści kulturotwórczych - podkreślił dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

W gronie beneficjentów programu dotacyjnego znalazło się prawie 400 instytucji publicznych, samorządowych instytucji kultury i prawie 580 organizacji pozarządowych, fundacji, kościołów i związków wyznaniowych. Dotację przyznano m.in. Związkowi Artystów Scen Polskich, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga, Teatrowi Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach i Gminno-Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Bolkowie.

Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października 2020 roku. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w Internecie. Szczegółowe wyniki naboru znajdują się na stronie Narodowego Centrum Kultury.


IAR/agkm


infografika trzeci etap znoszenia ograniczeń (od 18 maja) infografika trzeci etap znoszenia ograniczeń (od 18 maja)

Polecane

Wróć do strony głównej