X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Wszystkie ugrupowania są odpowiedzialne za państwo". PiS apeluje do Senatu ws. ustawy o wyborach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:16
O podjęcie jak najszybszych prac nad ustawą ws. wyborów prezydenckich w 2020 r. zaapelowali w czwartek przedstawiciele PiS: wicemarszałek Senatu Marek Pęk i poseł Przemysław Czarnek.
Posiedzenie Senatu
Posiedzenie SenatuFoto: Twitter/Senat RP

Uchwalona we wtorek w Sejmie ustawa ws wyborów prezydenckich 2020 r., która zakłada głosowanie w lokalach, ale również możliwość oddania głosu korespondencyjnie, wpłynęła do Senatu w środę.

Wicemarszałek Senatu ocenił na konferencji prasowej, że to "obstrukcja" podczas prac w Izbie Wyższej nad poprzednią ustawą o głosowaniu korespondencyjnym w tegorocznych wyborach prezydenckich doprowadziła do tego, że wybory nie odbyły się 10 maja.

fogiel pap_20200221_0OF 1200.jpg
Radosław Fogiel: jesteśmy gotowi na konsultacje z marszałkiem Senatu ws. wyborów

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Przeszkadzanie i utrudnianie prac". Poseł PiS o obstrukcji Senatu

- Jako świeżo wybrany wczoraj wieczorem wicemarszałek Senatu apeluję do pana marszałka Tomasza Grodzkiego, do większości senackiej, o podjęcie jak najszybszych prac nad ustawą wyborczą - powiedział Pęk.

"Narzekania do opozycji"

Dodał, że "wszystkim zależy na tym, ażeby prawo zostało uchwalone jak najszybciej, ażeby państwo posiadało konkretne instrumenty do przeprowadzenia wyborów".

Pęk zaznaczył, że wciąż nie został wyznaczony termin prac nad ustawą w senackich komisjach.

Z kolei Czarnek podkreślał, że wszystkie ugrupowania są odpowiedzialne za państwo. Dodał, że obecnie opozycja krytykuje ustawę za "krótki kalendarz wyborczy". - Jeśli kalendarz wyborczy będzie krótki i ktoś będzie narzekał na niego, to niech te narzekania kieruje wyłącznie pod adresem opozycji - powiedział poseł PiS.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Borys Budka: Senat będzie rzetelnie pracował nad ustawą dot. wyborów

Według niego, przyspieszenie prac ustawą wpłynie na wydłużenie kalendarza wyborczego. - Nie róbcie dalej obstrukcji w Senacie, tylko pracujcie nad tą ustawą - powiedział Czarnek pod adresem opozycji.

EN_bg1200.jpg
Marek Pęk: marszałek Grodzki nie jest w pełni suwerenny, słucha Borysa Budki

"Prezydent musi rozpocząć kadencję"

Zaznaczył, że za przyjęciem ustawy głosował w Sejmie nie tylko PiS, a część opozycji wstrzymała się od głosu. - To dawało jakieś podstawy do lekkiego optymizmu, że opozycja zrozumiała, że blokowanie konstytucyjnego obowiązku państwa, jakim jest przeprowadzenie wyborów prezydenckich przed upływem kadencji urzędującego prezydenta, jest po prostu obowiązkiem nas wszystkich - mówił Czarnek.

Poseł PiS dodał, że 7 sierpnia musi rozpocząć swoją kadencję nowo wybrany prezydent. - Ustawa uchwalona przedwczoraj oczywiście w bardzo dużej mierze, w zasadzie całkowicie, uniezależnia nas od obstrukcji ze strony opozycji - dodawał Czarnek.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Strategia opozycji to opóźnianie terminu". Publicyści o wyborach prezydenckich

Ustawę w sprawie wyborów prezydenckich Sejm uchwalił we wtorek. Zakłada ona, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Teraz ustawa trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni.

Prośba o opinię

horała_1200.jpg
"Na przedłużaniu prac w Senacie zależy tylko KO". Marcin Horała o ustawie dot. wyborów

Wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon poinformowała, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki skierował ustawę do trzech komisji senackich: Ustawodawczej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Szef komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezależnych) - poinformowała wiceszefowa CIS - wystąpił już o opinie w sprawie ustawy wyborczej do tych samych podmiotów, do których zwracał się przy pracach nad poprzednią ustawą, czyli Sądu Najwyższego, Państwowej Komisji Wyborczej, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz rządu; Kwiatkowski zwrócił się także z prośbą o opinie do konstytucjonalistów m.in. do prof. Ryszarda Piotrowskiego i prof. Marka Chmaja.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Sejm za ustawą dot. głosowania mieszanego. Reakcje senatorów

Godzwon powiedziała, że "po wpłynięciu tych opinii, zapewne w ciągu dwóch tygodni, będzie zwołane połączone posiedzenie trzech połączonych komisji, które zajmą się rozpatrzeniem tej ustawy".

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To optymalny termin". Adam Bielan podał możliwą datę wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 22:53
- Optymalnym terminem przeprowadzenia wyborów prezydenckich jest 28 czerwca - ocenił europoseł, polityk Porozumienia Adam Bielan. - Musimy zrobić wszystko, żeby 7 sierpnia Polska miała prezydenta - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM wskazał najbardziej prawdopodobny termin wyborów. "Ostateczna decyzja należy do marszałek Sejmu"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 09:24
- 28 czerwca wydaje się najbardziej prawdopodobnym terminem wyborów prezydenckich, ale ostateczna decyzja należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek - podkreślił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk w Telewizji Republika. Wyraził nadzieję, że Senat o wiele szybciej będzie procedować nową ustawę w sprawie wyborów, która zakłada głosowanie w lokalach, z możliwością oddania głosu korespondencyjnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: jeśli marszałek Grodzki chce pokazać dobrą wolę, niech nie przetrzymuje ustawy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 10:00
- Jeśli marszałek Grodzki chce pokazać, że chce, żeby wybory się odbyły, to niech po prostu szybko proceduje tę ustawę i nie przytrzymuje jej 30 dni, jak to zrobił z poprzednią, uniemożliwiając przeprowadzenie wyborów 10 maja - powiedział wicepremier Jacek Sasin, komentując zapowiedź zaproszenia Jarosława Kaczyńskiego do rozmów przez Tomasza Grodzkiego. 
rozwiń zwiń