X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jan Paweł II - postać, która ciągle inspiruje. Artyści w hołdzie świętemu papieżowi

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 13:00
Wielki Polak, papież Jan Paweł II, ale i artysta - dramaturg i aktor - wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest poszukiwanie piękna, oraz że jest to szczególne zadanie ludzi kultury. Artyści nie pozostawili jego wezwania bez odpowiedzi, a nauczanie to stało się treścią filmów i muzyki.
Brytyjski zespół Eternal podczas spotkania z Janem Pawłem II. Zespół wystąpił w Watykanie podczas koncertu na Boże Narodzenie, 21.12.1995 r.
Brytyjski zespół Eternal podczas spotkania z Janem Pawłem II. Zespół wystąpił w Watykanie podczas koncertu na Boże Narodzenie, 21.12.1995 r.Foto: PAP/PA

Jan Paweł II przemawiał i pisał do artystów wiele razy. To zarówno wystąpienia na forum UNESCO Organizacji Narodów Zjednoczonych, jak i mniejsze spotkania, kiedy zwracał się do ludzi kultury podczas spotkania w bazylice Św. Krzyża w Warszawie.

Podczas obu mówił o sensie i znaczeniu kultury i twórczości. Przypominał, że "Naród jest tą wielką wspólnotą ludzi, których łączą różne spoiwa, ale nade wszystko właśnie kultura. Naród istnieje »z kultury« i »dla kultury«".


Zwiastun filmu dokumentalnego "Jan Paweł II. Szukałem Was" z 2011 roku w reżyserii Jarosława Szmidta poświęcony życiu i kluczowym punktom pontyfikatu Jana Pawła II. Zdjęcia do filmu realizowane były w 12 krajach na 4 kontynentach.

Przestrzeń wolności

Wadowice Karola Wojtyły Muzeum Dom Rodzinny JP2 1200.jpg
Tu poznasz historię Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Zobacz Dom Rodzinny papieża

Słowa papieża, przywoływane po 33 latach, nadal są wyraziście aktualne. Jan Paweł II wzywał wtedy Kościół do troski o "przestrzeń wolności", której także w Kościele i wierze szukają twórcy.

- Raduję się, że intelektualiści, artyści, ludzie kultury znajdują w Kościele przestrzeń wolności, której nieraz brakuje im gdzie indziej. I że dzięki temu odkrywają istotę i rzeczywistość duchową Kościoła, którą przedtem widzieli jakby z zewnątrz. Ufam też, że Kościół polski odpowie w pełni na zaufanie tych ludzi, przychodzących nieraz z daleka, i znajdzie język, który trafi do ich umysłów i serc – mówił wtedy papież.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

src="http://static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"

Papież często mówił, że "wiara to dusza poezji". Jednym z ulubionych twórców Karola Wojtyły i Jana Pawła II był Cyprian Kamil Norwid, w którego wierszach sprawy prawdy, piękna, wiary, życia i śmierci zajmują szczególne miejsce. - Duch ludzki żyje prawdą i miłością. Stąd rodzi się także potrzeba piękna. Powiedział poeta: "Cóż wiesz o pięknem?… Kształtem jest Miłości" - podkreślił papież, przywołując Promethidion Norwida. Cytując wielkiego wieszcza, papież zaznaczał w 1987 r., że "piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało".


Utwór "Pod prąd" z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, przygotowany w związku z kanonizacją Jana Pawła II w 2014 r. Słowa pochodzą z napisanego przez papieża "Tryptyku rzymskiego".

Bestseller od papieża

Dla świętego Polaka, którego 100. rocznicę urodzin przeżywamy, ważna była oczywiście także muzyka. Lubił zarówno kunsztowne utwory liturgiczne, jak i popularne przeboje. To Jan Paweł II jako pierwszy papież tak szeroko korzystał z możliwości, które daje popkultura. Stworzonym przez niego Światowym Dniom Młodzieży od zawsze towarzyszyły piosenki – hymny, które znalazły stałe miejsce w kulturze i są popularne nawet po latach.


Utwór "Po co tutaj jestem" zespołu New Life'm. Tekst nawiązuje do przemówienia Jana Pawła II wygłoszonego podczas VIII Światowych Dni Młodzieży, w Denver 1993 r.

Papież spotykał się z artystami estrady, słuchał koncertów, także rockowych, a nawet zaśpiewał na bestsellerowym albumie "Abba Pater", którego brzmienie opracowali Leonardo de Amicis i Stefano Mainetti.


Utwór "Pater noster" z płyty "Abba Pater".


Twitter abp Marek Jędraszewski 2 1200.jpg
Abp Jędraszewski: Jan Paweł II zwrócił się z wołaniem do świata o otwarcie się na Chrystusa

- Trzeba modlić się do Boga nie tylko formułami poprawnymi teologicznie, ale również w sposób piękny i dostojny – mówił papież wprost o muzyce, podczas jednej z audiencji w Watykanie, 26 lutego 2003 r.

Utwór, który towarzyszył papieskim pielgrzymkom do ojczyzny to "Barka". - Właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła. I ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te Błonia, pod Kopiec Kościuszki – mówił sam papież w Krakowie w 2002 r.


"Nie zastąpi Ciebie nikt" - muzyczny hołd, hymn z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Tańczący z wilkami

Osobisty fotograf Jana Pawła II Arturo Mari zdradził jednak w jednym z wywiadów, że to nie "Barki" papież słuchał najczęściej w Watykanie. Jego ulubioną płytą miała być muzyka do filmu "Tańczący z wilkami", skomponowana do obrazu Kevina Costnera przez Johna Barry’ego, pięciokrotnego zdobywcy Oscara.


Utwór "Przezroczysty", pochodzący z płyty "Jestem tu", która zawiera muzykę z multimedialnego widowiska "ŚWIĘTY z Wadowic - Jan Paweł II".


jan paweł ii 2 shutterstock_134429942 1200.jpg
Polskie Radio w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Bycie twórcą to zdaniem Jana Pawła II odwieczne powołanie człowieka. To przesłanie, które zawarte jest w "Liście do artystów", który wielki papież napisał w 1999 r. Co ważne – list do ludzi kultury podpisany jest przez papieża w Niedzielę Wielkanocną – najważniejsze święto chrześcijaństwa.

"Bóg powołał zatem człowieka do istnienia, powierzając mu zadanie bycia twórcą. W «twórczości artystycznej» człowiek bardziej niż w jakikolwiek inny sposób objawia się jako «obraz Boży» i wypełnia to zadanie, przede wszystkim kształtując wspaniałą «materię» własnego człowieczeństwa, a z kolei także sprawując twórczą władzę nad otaczającym go światem. Boski Artysta, okazując artyście ludzkiemu łaskawą wyrozumiałość, użycza mu iskry swej transcendentnej mądrości i powołuje go do udziału w swej stwórczej mocy" - napisał Jan Paweł II.

Jak dodał, "nie wszyscy są powołani, aby być artystami w ścisłym sensie tego słowa. Jednak według Księgi Rodzaju, zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki".

Przemysław Goławski

Czytaj także

"Absolutnie nowoczesne". Zobacz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 16:00
- To muzeum absolutnie nowoczesne, które jest bardzo potrzebne – mówi o nowej instytucji kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Placówka, która znajduje się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej, została w sobotę 29 lutego udostępniona wszystkim zwiedzającym. Portal PolskieRadio24.pl odwiedził ją z kamerą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tu poznasz historię Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Zobacz Dom Rodzinny papieża

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 07:00
Jedne z najnowocześniejszych muzeów w Polsce znajduje się w Wadowicach i opowiada historię św. Jana Pawła II. Sercem multimedialnej ekspozycji jest dom rodziny Wojtyłów. To w nim urodził się i wychowywał przyszły papież. Portal PolskieRadio24.pl zaprasza do wirtualnych odwiedzin w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Jędraszewski: Jan Paweł II zwrócił się z wołaniem do świata o otwarcie się na Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 08:30
- Otworzyć się na Chrystusa, to znaczy otworzyć się na kogoś, kto daje nam klucz do zrozumienia tego, kim jesteśmy jako ludzie, to także oznacza zrozumieć, na czym polega nasza godność - powiedział arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.
rozwiń zwiń