X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Projekt ustawy w Sejmie za mniej niż miesiąc". Paweł Mucha o Funduszu Medycznym

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 11:48
- Za krócej niż miesiąc projekt ustawy o Funduszu Medycznym trafi pod obrady Sejmu - zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego w obecnej kadencji prezydenta "będziemy tę ustawę rozpoczynać", a w kolejnej "będziemy mogli odczuwać jej pozytywne skutki".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Na początku marca prezydent Andrzej Duda poinformował, że roczna kwota przeznaczona na mający powstać Fundusz Medyczny wyniesie 2 mld 750 mln zł. Mówił, że Fundusz ten ma być wsparciem równoległym do zasadniczego systemu finansowania ochrony zdrowia. Ma służyć leczeniu pacjentów z chorobami onkologicznym, przede wszystkim dzieci, a także innych pacjentów z tzw. chorobami rzadkimi.

Rozmowy z ekspertami

Andrzej Duda 1200.jpg
Blisko 3 mld zł na Fundusz Medyczny. Inicjatywa prezydenta, która wzmocni służbę zdrowia

W czwartek Mucha był pytany w Radiu Zet, kiedy będzie gotowy projekt ustawy o Funduszu Medycznym. Zapewniał, że prace są "na bardzo wysokim stopniu zaawansowania" i jest to "krótka perspektywa". Poinformował, że w czwartek w Kancelarii Prezydenta prowadzone będą rozmowy w tej sprawie z ekspertami z sekcji ochrony zdrowia Narodowej Rady Rozwoju. Dodał, że sam jest "w kontakcie z ekspertami z Ministerstwa Zdrowia".

- Moim zdaniem to będzie kilka tygodni, na pewno nie dłużej, niż miesiąc. Ja bym się spodziewał, że to będzie krócej, niż miesiąc, gdy ta ustawa trafi pod obrady polskiego Sejmu – powiedział.

Pozytywne skutki w następnej kadencji

Pytany, czy prezydent wyrobi się przed końcem kadencji (6 sierpnia), Mucha zauważył, że "to wyborcy zdecydują, jak kolejne kadencje będą się układały".

shutterstock_szpital-1200.jpg
3 miliardy złotych na Fundusz Medyczny. Prezydent: projekt ustawy na ukończeniu

- Jestem przekonany, że w tej kadencji będziemy tę ustawę rozpoczynać, natomiast w kolejnej kadencji pana prezydenta Andrzeja Dudy, który jest faworytem wyborów prezydenckich, będziemy mogli także odczuwać pozytywne skutki już wprowadzonych w życie zmian na podstawie przepisów ustawy o Funduszu Medycznym – zadeklarował.

Nakłady na służbę zdrowia

Na uwagę, że szkoda, że tak późno ta inicjatywa będzie realizowana, gdyż służba zdrowia jest w Polsce bardzo niedoinwestowana, a ogromne potrzeby ujawniła m.in. epidemia koronawirusa, Mucha odparł, że w przypadku walki z epidemią Polska wypada "bardzo dobrze na tle europejskim".

Odnosząc się zaś do problemu niedoinwestowania służby zdrowia, podkreślił, że w latach 2015-2020 nakłady na ten cel w Polsce – jak mówił – "wzrosły o ponad 30 miliardów złotych, z poziomu 70 mld do poziomu zdecydowanie ponad 100 miliardów złotych".

Trzy filary funduszu

szumowski-1200-pap.jpg
"Narzędzie do szybkiego ratowania życia i zdrowia". Łukasz Szumowski o Funduszu Medycznym

W marcu prezydent Duda przekonywał, że Fundusz Medyczny będzie bardzo ważnym, "dodatkowym, kolejnym elementem obok systemu zasadniczego, który będzie wspierał ochronę zdrowia w Polsce".

- Dzięki niemu wzrost funduszy na ochronę zdrowia będzie już nie tylko – można powiedzieć – wielki, ale wręcz ogromny. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w 2015 r. globalna kwota na ochronę zdrowia to było 77 mld zł, w tym roku (2020 – PAP) mówimy, że przewidziane są 104 mld zł, ale jeżeli do tego dodamy jeszcze te prawie 3 mld zł tego dodatkowego Funduszu Medycznego, to mamy prawie 107 mld zł na walkę o zdrowie i życie Polaków – mówił wtedy prezydent.

Towarzyszący wówczas prezydentowi minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że Fundusz Medyczny w wysokości 2 mld 750 mln zł będzie przeznaczony na trzy filary: pierwszy dotyczący leczenia onkologicznego i chorób rzadkich dzieci i dorosłych, drugi na inwestycje i trzeci na profilaktykę.

fc

Czytaj także

Prof. Reginia-Zacharski: najsilniejszą bronią Andrzeja Dudy są jego osiągnięcia

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 10:46
- Znacznie lepszym motywatorem jest perspektywa straty niż perspektywa uzyskania czegoś. W mojej ocenie to prezydent Andrzej Duda może posłużyć się konkretem. Cała reszta kandydatów ma tylko obietnice - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. Gościem audycji był również dr Piotr Chrobak z Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

5 mld zł na walkę z rakiem. Narodowa Strategia Onkologiczna ważną propozycją prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 06:00
Każdego roku 160 tysięcy Polaków dowiaduje się, że choruje na raka, a 100 tysięcy osób umiera z tego powodu. Odpowiedzią na problem chorób onkologicznych ma być Narodowa Strategia Onkologiczna zaproponowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
rozwiń zwiń