X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Propaganda i manipulacje Rosji. Raport polskich służb wskazuje liczne przykłady

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 20:22
Służby specjalne zidentyfikowały szereg działań propagandowych Rosji wymierzonych między innymi w polskie interesy. Funkcjonariusze przebadali działania rosyjskiej propagandy realizowane przy okazji obchodów zakończenia II wojny światowej. 
Audio
  • Stanisław Żaryn o manipulacjach historycznych Rosji (IAR)
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin Foto: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK /KREMLIN POOL

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn wyjaśnia, że w ostatnich miesiącach polskie służby obserwują wzmożoną aktywność Rosji w kwestii podważania i manipulowania prawdą historyczną, dlatego sporządziły raport ukazujący te działania.

Działania propagandy realizowane przy okazji zakończenia II wojny miały głównie na celu rozmywanie sowieckiej odpowiedzialności za jej wybuch. Rosjanie próbowali też ponownie "rozmywać sowieckie zbrodnie popełnione w czasie II wojny".

ribbentrop mołotow 1200.jpg
Polskie specsłużby walczą z rosyjską dezinformacją i manipulacjami historycznymi

W angielskojęzycznym serwisie Strategic Culture Foundation, zrzeszającym między innymi zachodnich publicystów prezentujących poglądy zbieżne z optyką Kremla, opublikowano artykuł kanadyjskiego historyka Michaela Carleya. W tekście oskarża on Polskę o sojusz z Hitlerem, powtarza propagandę na temat konieczności interwencji ZSRS w Polsce z uwagi na odebranie ziem ukraińskich i białoruskich zajętych przez RP w 1920 roku. Autor atakuje również Polski Rząd w Londynie, oskarżając go o wykorzystywanie odkrycia zbrodni katyńskiej do próby rozbicia jedności aliantów.

"Wbijanie klinu"

Stanisław Żaryn powiedział, że rosyjska propaganda kolejny raz zniekształcała przekaz dotyczący paktu Ribbentrop-Mołotow i współpracy Związku Sowieckiego z III Rzeszą przed wybuchem II wojny światowej. Propagandowa tuba Kremla - RT - manipulując historią II wojny światowej, próbowała wybielać historię ZSRS. Na łamach RT Neil Clark opublikował tekst "27 milionów powodów, dla których musimy pamiętać Dzień Zwycięstwa i przeciwstawiać się próbom pisania historii na nowo". Autor napisał, że w ostatnich latach na Zachodzie wkład ZSRS w walkę z Hitlerem był marginalizowany, a nawet ignorowany. Jednocześnie autor piętnuje tych, którzy mówią o współodpowiedzialności sowieckiej Rosji za II wojnę światową. Tekst ponawia fałszywe tezy mówiące, że ZSRS był jedynym państwem chcącym zablokować Hitlera przed wojną. Obarcza winą za wojnę państwa Zachodu. Autor rozmywa też fakt okupacji Europy Środkowej po 1945 roku, wskazując, że reżimy komunistyczne stały się z czasem "mniej surowe".

<<CZYTAJ TAKŻE>> Wiceprezes IPN o incydencie w Twerze: Rosja chce narzucić światu swoją narrację o wojnie

Stanisław Żaryn dodał, że rosyjska propaganda atakowała również kraje Europy Wschodniej i Środkowej, twierdząc, że to one utrudniają współpracę Rosji z Zachodem. W raporcie znalazła się informacja, że Rosyjska Rada Spraw Zagranicznych (RIAC) atakuje kraje Europy Środkowej, wskazując, że przyjęcie ich do Unii Europejskiej miało "negatywny" wpływ na stanowisko Zachodu dotyczące historii, II wojny światowej i "wyzwolenia". W artykule rosyjska propaganda "wbija klin" między kraje Europy Środkowej a Francję - wskazuje na pozytywne podejście Emmanuela Macrona do kwestii historii. Prezentowanie opisanej narracji ma sygnalizować, że to Europa Środkowa i Wschodnia jest przeszkodą dla realizowania bieżących, wspólnych interesów.

Raport służb dotyczący rosyjskiej propagandy i manipulacji można przeczytać na stronie https://www.gov.pl/web/sluzby-specjalne/9-maja---propagandowa-rocznica.


pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Internetowe trolle na usługach Kremla". Janusz Kowalski pokazuje, kto rozsiewa plotki nt. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 12:20
- Najlepszą bronią przeciwko rosyjskiej dezinformacji jest rzetelna informacja. Apeluję o niepowoływanie się na "powszechnie dostępne informacje", ale na dowody - one osłabiają próby działań dezinformacyjnych - stwierdził wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski w czwartkowym wydaniu "GPC".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak na stronę Akademii Sztuki Wojennej. Żaryn: Polska celem złożonej operacji dezinformacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 15:46
- Operacja dezinformacyjna jest zbieżna z realizowanymi przez Federację Rosyjską działaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w Polskę -  poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn po ataku na stronę internetową Akademii Sztuki Wojennej. Dodał, że sprawą zajmują się odpowiednie służby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: dobrze, że władza nadal widzi zagrożenie ze strony Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 19:11
- Na razie nie ma powrotu do innego spojrzenia na Rosję. To się skończyło z chwilą agresji rosyjskiej na Ukrainę. Dziś Rosja jest nadal negatywnym punktem odniesienia, którym się straszy i trudno mi wyobrazić sobie zmianę polityki wobec tego kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie"). Gościem audycji był również Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjscy uczeni protestują przeciwko zdjęciu katyńskich tablic

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 13:41
Grupa uczonych Rosyjskiej Akademii Nauk skrytykowała demontaż tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. W liście otwartym rosyjscy naukowcy zażądali zawieszenia tablic tam, skąd je zdjęto i ukarania osób, które się dopuściły tego czynu. 
rozwiń zwiń