X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju". Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:15
Prezydent Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument przewiduje przygotowanie i wprowadzenie ustawy o zarządzaniu i bezpieczeństwie narodowym, która ustali hierarchię strategicznych i planistycznych dokumentów dotyczących bezpieczeństwa narodowego. - Przygotowanie tego dokumentu zajęło kilka lat, a odnosi się on do zmian, jakie nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia - wskazał prezydent Andrzej Duda. 
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda: strategia odpowiada na zagrożenia i pokazuje możliwości rozwoju (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: nowa strategia uwzględnia także inwestycje w energetyce (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: nowoczesny sprzęt dla polskiej armii stanowi element bezpieczeństwa narodowego (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Rafał Guz
  • Podpisany przez prezydenta dokument opisuje sytuację bezpieczeństwa, zagrożenia i wyzwania oraz pożądane działania
  • Dotyczy kwestii politycznych, militarnych, gospodarczych, energetycznych, społecznych, uwzględnia także zagrożenia klimatyczne
  • Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP jest podstawowym dokumentem państwowym dotyczącym bezpieczeństwa i obronności
  • Poprzedni taki dokument, który obowiązywał do dziś, powstał w 2014 roku 

Nowe aspekty rzeczywistości

Przemawiając podczas uroczystości podpisania strategii, prezydent podkreślił, że jest to niezwykle ważny dokument dotyczący bezpieczeństwa naszego państwa i regulujący strategię bezpieczeństwa narodowego. - Przygotowanie tego dokumentu zajęło kilka lat. A odnosi się on przede wszystkim do zmian, które nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia i tej rzeczywistości, która w związku z tym jest dzisiaj i w której musimy działać, patrząc w przyszłość, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszego państwa, potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju - wyjaśnił

mucha screen PR1 jedynka free 1200.jpg
"Kluczowy dokument". Paweł Mucha o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP

Andrzej Duda powiedział, że nowy dokument uwzględnia wszystkie aspekty, które pojawiły się od 2014 roku, gdy powstała poprzednia Strategia. Chodzi między innymi o niebezpieczeństwo epidemiczne, z którym mamy do czynienia od pewnego czasu. Wyjaśnił, że sytuacja epidemiczna wymusza podjęcie odpowiednich przedsięwzięć na przyszłość.

Nacisk na energetykę

Andrzej Duda zauważył, że w ciągu ostatnich lat zaszły także zmiany w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Prezydent wyjaśnił, że inwestycje w sektorze energetycznym mają gwarantować Polsce bezpieczeństwo i suwerenność gazową, a przede wszystkim uniezależnienie od dostaw z Rosji. Andrzej Duda przypomniał, że sześć lat temu nie było jeszcze ukończonego gazoportu w Świnoujściu, który obecnie istnieje, jest rozbudowywany do 7,5 miliarda metrów sześciennych rocznie oraz gazociągu Baltic Pipe, który będzie prowadził gaz z szelfu norweskiego przez Danię, dno Morza Bałtyckiego do Polski. Strategia przewiduje budowę także nowych interkonektorów gazowych z państwami sąsiadującymi i rozwój sieci gazowej w naszej części Europy.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Uniezależnienie się od dostaw ze Wschodu to nasz cel". Jakub Wiech o Baltic Pipe

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego kładzie nacisk także na bezpieczeństwo militarne Polski. Prezydent zaznaczył, że dokument uwzględnia zmiany, jakie zaszły w polskiej armii w ostatnich latach, czyli m.in. utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, zwiększenie uposażeń żołnierzy i wydatków budżetowych na obronność. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że Wojsko Polskie w ostatnich latach zostało znacznie zwiększone i zmodernizowane.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Dowód na dbanie o bezpieczeństwo ojczyzny". Andrzej Duda wspiera polskie firmy zbrojeniowe


- Podpisaliśmy wiele bardzo ważnych kontraktów, które mają prowadzić do modernizacji wyposażenia naszej armii. Ale to cała modernizacja naszej armii także w ogromnym stopniu w oparciu o to, co oferuje przemysł krajowy - armatohaubice KRAB, moździerze RAK, a więc wszystko to, co dzisiaj znamionuje nowoczesną armię, a w co dalej chcemy polskie wojsko wyposażać, stanowi także ten element naszej strategii - wyjaśnił

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Mariusz Błaszczak PR24 663.JPG
Szef MON: w przyszłym tygodniu prezydent podpisze nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Cztery filary strategii

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest dokumentem jawnym. Na jej bazie powstaną szczegółowe wytyczne dotyczące kierunków rozwoju bezpieczeństwa. Te dokumenty będą już utajnione.

Na strategię składają się cztery filary: bezpieczeństwo państwa i obywateli, Polska w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego, tożsamość i dziedzictwo narodowe oraz rozwój społeczny i gospodarczy z uwzględnieniem ochrony środowiska. Akcentuje się w nim sytuację międzynarodową, w tym konflikty i rywalizacje między mocarstwami. Podkreśla się dynamiczny rozwój nowych technologii i szeroką współpracę z innymi krajami. Wskazuje się także na zagrożenia dla bezpieczeństwa w obszarze ochrony środowiska naturalnego oraz potrzebę poprawy zarządzania bezpieczeństwem narodowym.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Szczyt NATO w Warszawie zmienił Sojusz. Trwa proces wzmacniania wschodniej flanki

W strategii podkreślono, że interesy narodowe w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego obejmują: strzeżenie niepodległości, nienaruszalności terytorialnej, suwerenności oraz zapewnienie bezpieczeństwa państwa i obywateli, kształtowanie porządku międzynarodowego, opartego na solidarnej współpracy i poszanowaniu prawa międzynarodowego, umacnianie tożsamości narodowej i strzeżenie dziedzictwa narodowego oraz zapewnienie warunków do trwałego i zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego oraz ochronę środowiska naturalnego.

Dokument został zatwierdzony przez Radę Ministrów 30 kwietnia. Powstawał wiele miesięcy, a jego pierwszy zarys kierownictwo Biura Bezpieczeństwa Narodowego przedstawiło dwa lata temu.


ms, mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To wymagało pilnej naprawy". Andrzej Duda zapoczątkował zmiany w systemie kierowania i dowodzenia armią

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 10:00
21 grudnia 2018 r. wszedł w życie nowy system kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Ustawa, podpisana przez prezydenta 10 listopada 2018 r. była kolejnym etapem procesu modernizacji, rozwoju i naprawy polskiej armii. - Dzięki reformie Szef Sztabu Generalnego WP stał się pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda podczas podpisywania ustawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Gaz-Systemu: Baltic Pipe idzie w poprzek uzależniającym szlakom

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 17:09
- Do niedawna Europa Środkowa i kraje bałtyckie miały dostęp do gazu tylko ze wschodu. Baltic Pipe daje dostęp do innych źródeł gazu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, operatora polskiej infrastruktury gazowej. - Będzie można wykorzystać sytuację geograficzną i możliwość obrotu gazem do budowania lepszej pozycji Polski - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest komplet pozwoleń na budowę wszystkich odcinków. Baltic Pipe wszedł w fazę realizacji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 14:20
Uzyskanie od administracji szwedzkiej pozwolenia na układanie gazociągu Baltic Pipe oznacza, że Gaz-System ma komplet pozwoleń na budowę dla wszystkich odcinków projektu, w każdym z krajów, przez które gazociąg ma przebiegać - wynika z poniedziałkowego komunikatu spółki.
rozwiń zwiń