X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Dziś w Sądzie Najwyższym wybór kandydatów na nowego I prezesa tego sądu

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 07:10
Dziś w południe w Sądzie Najwyższym rozpocznie się zgromadzenie ogólne sędziów tego sądu, które ma wyłonić pięciu kandydatów na nowego I prezesa SN. Spośród wskazanych kandydatur nowego I prezesa na sześcioletnią kadencję powoła prezydent Andrzej Duda.
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

1200_Sąd_Najwyższy_PAP.jpg
"Wybory odbywają się w kilku etapach". Pięcioro kandydatów na I prezesa SN

Po zakończeniu zgromadzenia w holu głównym sądu planowane jest oświadczenie przewodniczącego zgromadzenia, którym będzie obecnie wykonujący obowiązki I prezesa SN sędzia Kamil Zaradkiewicz. Poinformuje on o wybranych kandydatach na stanowisko I prezesa SN. - Nie jest przewidziane zadawanie pytań przez dziennikarzy - przekazały służby prasowe sądu.

- W związku ze stanem epidemii wszyscy sędziowie już zostali zaopatrzeni w środki bezpieczeństwa: przyłbice, maseczki i jednorazowe długopisy. Będzie zachowany dystans między uczestnikami. Sale zostały zdezynfekowane - powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Z końcem kwietnia br. zakończyła się kadencja poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Zgodnie z przepisami ustawy o SN, przed kilkoma tygodniami w związku ze zbliżaniem się końca kadencji Gersdorf, zgromadzenie ogólne sędziów tego sądu powinno wyłonić pięciu kandydatów na jej następcę, którzy byliby przedstawieni prezydentowi. Jednak z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa prezes Gersdorf zdecydowała o odwołaniu przewidzianego pierwotnie na 17 marca, a następnie na 21 kwietnia, terminu tego zgromadzenia. Ustawowy czas na zwołanie tego zgromadzenia minął zaś w marcu.

W takiej sytuacji - według art. 13a ustawy o SN - jeżeli kandydaci na stanowisko I prezesa SN nie zostali wybrani zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, Prezydent RP "niezwłocznie powierza wykonywanie obowiązków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wskazanemu przez siebie sędziemu Sądu Najwyższego", a ten w ciągu tygodnia zwołuje Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, któremu przewodniczy i które ma wyłonić kandydatów na I prezesa.

Andrzej Duda FREE 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda powołał sześciu nowych sędziów Sądu Najwyższego

Zaradkiewicz: nie będę kandydatem na stanowisko I prezesa SN

Zgodnie z uprawnieniem wynikającym z ustawy o SN, prezydent Andrzej Duda powierzył wykonywanie obowiązków I prezesa SN sędziemu z Izby Cywilnej Kamilowi Zaradkiewiczowi, który zwołał zgromadzenie na piątek 8 maja. - To jest zgromadzenie przewidziane na zasadach ogólnych, zwykłych. Przy czym oczywiście z zapewnieniem wszystkich koniecznych środków ostrożności - mówił w zeszłą sobotę Zaradkiewicz.

Jednocześnie Zaradkiewicz zapowiedział wtedy, że nie będzie kandydatem na stanowisko I prezesa SN. - Podjąłem się tego zadania, które teraz realizuję, z pełną świadomością nieuczestniczenia jako kandydat w wyborze na stanowisko I prezesa SN - oświadczał.

Według art. 13a ustawy o SN, do dokonania wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa SN przez zgromadzenie zwołane przez osobę wykonującą obowiązki I prezesa SN, wymagana jest obecność co najmniej 32 jego członków.

W Sądzie Najwyższym jest obecnie 99 sędziów, w tym: w Izbie Cywilnej - 25, w Izbie Karnej - 27, w Izbie Pracy - 14, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej - 20, a w Izbie Dyscyplinarnej - 13. W środę prezydent powołał sześciu nowych sędziów SN: trzech do Izby Dyscyplinarnej, dwóch do Izby Karnej, a jednego do Izby Pracy.

Marcin Romanowski 1200.jpg
Wiceminister sprawiedliwości: Sąd Najwyższy musi odzyskać szacunek i zaufanie

Specjalne środki ostrożności, obrady w kilku salach

Początek zgromadzenia został przewidziany na godz. 12. Ze względu na zagrożenie koronawirusem jego uczestnicy będą obradowali jednocześnie w kilku salach SN. W każdej będzie znajdował się telewizor z podłączonym laptopem i kamerą, między salami będzie połączenie audiowizualne. W czasie głosowania członkowie komisji skrutacyjnej będą wchodzili do poszczególnych sal z urną wyborczą, aby sędziowie mogli wrzucić do niej karty.

Według przepisów ustawy, każdy sędzia SN ma prawo zgłosić jednego kandydata na stanowisko I prezesa. Każdy sędzia uczestniczący w głosowaniu może oddać tylko jeden głos, a głosowanie jest tajne. Wybranymi kandydatami są osoby, które uzyskały największą liczbę głosów. - Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów na stanowisko I prezesa SN uzyskało równą liczbę głosów, w wyniku czego nie jest możliwe wybranie pięciu kandydatów, przeprowadza się ponowne głosowanie z udziałem tylko tych kandydatów - stanowi ustawa.

Niezwłocznie po wybraniu kandydatów, przewodniczący zgromadzenia ogólnego sędziów, albo inna osoba wskazana przez zgromadzenie, przekazuje Prezydentowi RP listę wybranych kandydatów wraz z protokołem głosowania.

Jak przekazał zespół prasowy SN, choć zgromadzenie nie będzie otwarte dla mediów, to dziennikarze będą mogli wejść do budynku Sądu Najwyższego, a akredytacje nie będą wymagane. Osoby wchodzące do budynku poddawane będą jednak bezdotykowemu pomiarowi temperatury. Jeśli pomiar wskaże temperaturę 37,5 st. C lub wyższą, osoba taka nie będzie mogła wejść do sądu. Osoby wchodzące do sądu będą też zobowiązane do dezynfekcji rąk, a środki dezynfekcyjne udostępnione będą przy wejściach. - W budynku sądu obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki lub przyłbicy - zaznaczył zespół prasowy.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaradkiewicz o publikacji "GW": to próba odwrócenia mojej uwagi od wykonywania obowiązków I prezesa SN

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 22:55
W rozmowie z portalem wPolityce.pl, wykonujący obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego prof. Kamil Zaradkiewicz odniósł się do artykułu "Gazety Wyborczej", w którym zarzucono mu m.in. mobbing wobec podwładnego. Ocenił, że publikacja ta miała na celu odwrócenie jego uwagi od spraw związanych z Sądem Najwyższym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święczkowski o Gersdorf: sparaliżowała część wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:47
Zamrażając pracę całej Izby Dyscyplinarnej Małgorzata Gersdorf bezprawnie - i to nawet w rozumieniu linii samego TSUE - sparaliżowała część polskiego wymiaru sprawiedliwości - ocenił Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uchylenie decyzji Gersdorf było konieczne". Stanowisko SN ws. Izby Dyscyplinarnej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 20:20
Konieczne było uchylenie decyzji b. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf ws. przekazywania spraw Izby Dyscyplinarnej do innych izb SN, gdyż decyzja ta wykraczała poza umocowanie Pierwszego Prezesa oraz ramy postanowienia TSUE - zaznaczono w środowym komunikacie SN.
rozwiń zwiń