Saryusz-Wolski: orzeczenie niemieckiego TK ws. TSUE ważne z punktu widzenia Polski

2020-05-05, 16:58

Saryusz-Wolski: orzeczenie niemieckiego TK ws. TSUE ważne z punktu widzenia Polski
Eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski. Foto: PAP/STEPHANIE LECOCQ

Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski powiedział, że dzisiejsze orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego jest ważne z punktu widzenia Polski. Niemieccy sędziowie uznali, że unijny Trybunał Sprawiedliwości wykroczył poza kompetencje wspólnotowe, akceptując skup obligacji prowadzony przez Europejski Bank Centralny.

Posłuchaj

Jacek Saryusz-Wolski o orzeczeniu TK w Niemczech (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

kaleta_1200 (1).jpg

W rozmowie z Polskim Radiem eurodeputowany Saryusz-Wolski podkreślił, że unijne instytucje muszą działać w granicach i na podstawie prawa, a jeśli wychodzą poza nie, wtedy mogą wkraczać trybunały konstytucyjne państw członkowskich, w tym także ten z Polski.

- Tam, gdzie dotąd i Komisja Europejska, i TSUE wykraczały poza kompetencje Unii, a mam na myśli i kwestie migracji, i kwestie wymiaru sprawiedliwości, to tę granicę mogą zakreślać i uchylać decyzje trybunałów konstytucyjnych i to również dotyczy polskiego Trybunału Konstytucyjnego - europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Musi być granica

Dodał, że "nie ma powodu, by Trybunał niemiecki miał takie prawo kontroli, a nie polski w sprawach, które Polski dotyczą". Podkreślił, że musi być wytyczona granica. Zdaniem polskiego eurodeputowanego, gdyby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej mógł wykraczać poza kompetencje, to mógłby też pisać traktaty z naruszeniem zasady podziału władz.

CZYTAJ TAKŻE: TSUE przekracza kompetencje UE. Tak orzekł niemiecki Trybunał Konstytucyjny>>>

Komentarz do orzeczenia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego zamieścił też na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Napisał, że z werdyktu wynika, że o treści Traktatów decydują państwa członkowskie, nie organy Unii Europejskiej i że państwa mają prawo do kontroli tych organów. - Rezygnacja z tego uprawnienia prowadziłaby do niekontrolowanego rozszerzenia ich kompetencji i de facto do zmiany traktatów - napisał wiceminister Jabłoński.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej