X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abp Jędraszewski: trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 16:05
- Polska jest najważniejsza - podkreślił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu podczas mszy św. w intencji ojczyzny. Jak dodał, trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego, aby patrzeć na ojczyznę jako na wspólne dobro wszystkich Polaków.
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek JędraszewskiFoto: Twitter/Archidiecezja Krakowska

Metropolita krakowski mówił, że przeżywamy dzień szczególny, bo taki, w który przypada 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podkreślił, że czas jest szczególny także ze względu na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, czyli św. Jana Pawła II, oraz 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Ponadto przypomniał, że oczekujemy też beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, która na skutek pandemii koronawirusa została odłożona w czasie.

gadecki_1200.jpg
"Uproś nam obiecanego Ducha Świętego". Abp Gądecki zawierzył Polskę Jezusowi i Matce Bożej

- Na te radosne i skłaniające nas do osobistej i narodowej dumy, a również do wielkiej wdzięczności Bogu wydarzenia, nakładają się budzące wielkie społeczne niepokoje: epidemia koronawirusa, spowodowany przez nią kryzys ekonomiczny, a ostatnio również napięcia w życiu politycznym naszej ojczyzny - mówił abp Marek Jędraszewski.

"Byt Polski uzależniony jest od powrotu do korzeni"

- Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia, a do nich należy: Polska jest najważniejsza. Są takie prawdy, które zmuszają do rewizji głęboko dotąd zakorzenionych przekonań, a mówią one: trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego, aby patrzeć na ojczyznę jako na wspólne dobro wszystkich Polaków - podkreślił metropolita krakowski.

- Są takie prawdy, które sprawiają, że ludzie widzą możliwość wyrwania się i uratowania z niebezpiecznych dla nich sytuacji, a są nimi: otwarcie się na obiektywną prawdę o wartościach i szacunek dla każdej osoby ludzkiej i życia. Są takie prawdy, których głoszenie, przyjęcie i urzeczywistnianie na co dzień łączą się z gotowością na przyjęcie cierpienia, a to sprawia, że szukamy fundamentu dla sensu naszej gotowości, by cierpieć dla ojczyzny, gdy trzeba - dodał abp Marek Jędraszewski.

Twitter Abp Marek Jędraszewski 1200.jpg
IV Narodowe Czytanie Biblii. Abp Jędraszewski: Pismo Święte zawiera niezwyciężalną moc prawdy

CZYTAJ TAKŻE: Abp Gądecki na Jasnej Górze: ojczyznę trzeba budować na czymś więcej niż tylko na konsumpcji>>>

Przywołał dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja, Targowicę, trzeci rozbiór Polski i 123 lata niewoli, kiedy zaborcy robili wszystko, aby wyrwać Polskę z pamięci Polaków, a kolejne pokolenia "najbardziej szlachetnych synów narodu polskiego" heroicznie starały się o to, aby "nie tylko o tym testamencie ojczyzny nie zapomnieć, ale przeciwnie, aby go w swym życiu urzeczywistniać". Przypomniał słowa prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który wielokrotnie zwracał uwagę, że byt państwa polskiego jest uzależniony od powrotu do korzeni, których należy szukać w języku, kulturze i historii.

Akt zawierzenia

Metropolita krakowski w homilii przywołał także przemówienie kard. Stefana Wyszyńskiego z 1 marca 1981 r. podczas poświęcenia w warszawskiej Katedrze tablicy prezydenta Warszawy z początków drugiej wojny światowej, czyli Stefana Starzyńskiego, która znalazła się obok tablicy dedykowanej marszałkowi Sejmu Wielkiego Stanisławowi Małachowskiemu i tablicy upamiętniającej Wincentego Witosa, premiera Rządu Jedności Narodowej.

- Dla kard. Stefana Wyszyńskiego tablice te stanowiły szczególny tryptyk wielkich Polaków, którzy wbrew hasłom o nieuniknionym końcu Polski, wieszczonych przez jej wrogów "finita la Polonia" potwierdzali w różnych okolicznościach czasu tę prawdę, którą w okresie II wojny światowej głosił papież Pius XII: "Polska nie chce umrzeć". A my dopowiadamy dzisiaj: "Polska nie chce umrzeć, ponieważ jeszcze nie zginęła, kiedy my żyjemy" – mówił metropolita krakowski.

millenium_663.jpg
Obchody Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze

Abp Marek Jędraszewski dokonał aktu zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Tego samego aktu na Jasnej Górze dokonał przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Bez pochodu z powodu epidemii

Ze względu na epidemię koronawirusa i wciąż obowiązujące obostrzenia, w Krakowie nie przewidziano w tym roku tradycyjnego pochodu patriotycznego z Wawelu pod Grób Nieznanego Żołnierza na placu Matejki.

Wojewoda Piotr Ćwik złożył wieńce pod pomnikiem Czynu Zbrojnego na Powiślu, pod Krzyżem Katyńskim i przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki. W tych samych miejscach oraz przy pomniku Rejtana złożone zostały kwiaty od władz miasta i Rady Miasta Krakowa.

Podobnie jak 1 i 2 maja, także w niedzielę wieczorem patriotyczną biało-czerwoną iluminację zyska w Krakowie kładka o. Bernatka oraz estakada tramwajowa Lipska-Wielicka. Podświetlona będzie także TAURON Arena Kraków.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mamy głęboką nadzieję, że ten czas minie". Abp Jędraszewski o pandemii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 21:18
Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski mówił w TVP Info, że tegoroczne Święta Wielkanocne są dla wielu z nas bardzo trudne, ponieważ nasz kraj zmaga się z pandemią koronawirusa. - Mamy głęboką nadzieję, że ten czas minie. Czas ograniczeń - mówił abp.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Chrostowski: w czasie pandemii Pismo Święte może pełnić ogromną rolę

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 13:37
Rozpoczyna się XII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jego hasłem są słowa "Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia", inauguruje go Niedziela Biblijna, która przypada w trzecią niedzielę wielkanocną. - To kolejna okazja do Narodowego Czytania Pisma Świętego - mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl ks. prof. Waldemar Chrostowski, teolog, biblista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica kanonizacji siostry Faustyny. "Boże Miłosierdzie jest dla wszystkich udręczonych bolesnym doświadczeniem"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 11:39
Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając w 20. rocznicę kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej powiedział, że orędzie Bożego Miłosierdzia przynosi nadzieję ludziom przygniecionym bolesnym doświadczeniem i ciężarem grzechu.
rozwiń zwiń