Realizacja i rozliczenia projektów ministerstwa kultury. Maksymalne uproszczenie procedur

2020-04-29, 19:45

Realizacja i rozliczenia projektów ministerstwa kultury. Maksymalne uproszczenie procedur
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podjął decyzję o wprowadzeniu zmian w programach resortu realizowanych w 2020 roku. Mają one na celu wsparcie projektów, które uzyskały dotację, a ze względu na sytuację epidemiologiczną muszą ulec zmianom.

Szef resortu zapowiedział, że procedury związane z koniecznością dokonywania zmian w realizacji i rozliczaniu projektów zostaną maksymalnie uproszczone.

Uproszczenie procedur dotyczących projektów kulturalnych

Powiązany Artykuł

1200_muzeum_shutterstock.jpg
Muzea, galerie sztuki i księgarnie "wracają do życia". Sprawdź, na jakich zasadach

Pozwoli to dyrektorom instytucji kultury samodzielnie podejmować decyzje dotyczące poszczególnych projektów oraz ułatwi szybkie dostosowanie programów do sytuacji w kraju. Umożliwi to na przykład realizację wielu projektów wyłącznie online.

Wprowadzono także uproszczony tryb przekazywania dokumentów związanych z realizacją projektów. Zgodnie z decyzją ministra dokumentację można przekazywać elektronicznie nawet wówczas, gdy wnioskodawca nie ma kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub nie korzysta z profilu zaufanego.

Skala dotacji rządowych dla instytucji kultury

Obecnie w ramach 32 programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanych jest w całym kraju kilka tysięcy projektów. Zapewniają one wynagrodzenia setkom osób związanych ze środowiskami twórczymi. Z dotacji korzystają przede wszystkim instytucje kultury i organizacje pozarządowe.

Powiązany Artykuł

en_01419095_0041.jpg
"Lekcja historii". Publikacja Piotra Glińskiego w "The Wall Street Journal"

Łączny budżet programów to prawie 390 milionów zł, a dodatkowe 80 milionów złotych przeznaczono na realizację programu "Kultura w sieci".

Polecane

Wróć do strony głównej