X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef Solidarności: prezydent pokazał, że jest człowiekiem dialogu, zasługuje na kolejną kadencję

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 21:25
- Nie ma żadnych wątpliwości, że prezydent Andrzej Duda jest człowiekiem dialogu, człowiekiem solidarności i uważamy, że zasługuje na to, aby piastować swoją funkcję przez kolejne pięć lat - ocenił w wywiadzie dla tysol.pl przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Audio
  • Piotr Duda o roli prezydenta Andrzeja Dudy w pracach nad tarczą antykryzysową 3.0 (IAR)
Internetowa konferencja prezydenta Andrzeja Dudy
Internetowa konferencja prezydenta Andrzeja DudyFoto: Jakub Kaminski/East News
  • Prezydent Andrzej Duda jest człowiekiem dialogu i solidarności. Zasługuje na to, by piastować swoją funkcję przez kolejne pięć lat - powiedział w wywiadzie udzielonym tysol.pl przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda
  • Szef Solidarności przypomniał zaangażowanie prezydenta w budowę przepisów trzeciej odsłony tarczy antykryzysowej
  • Argumentował, że pierwsze propozycje w nich zawarte były "nie do przyjęcia", dotyczyły bowiem "zwolnień grupowych bez ustalania ze związkami" oraz "zwolnienia szczególnie chronionych osób - kobiet w ciąży, działaczy związkowych". - Jedyną osobą, która wysłuchała mnie i przeciwstawiła się temu, był pan prezydent - powiedział Piotr Duda
  • Podziękował także wicepremier Jadwidze Emilewicz, która negocjowała zapisy tarczy antykryzysowej z Solidarnością

Szef Solidarności mówił także o sytuacji pracowników w związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Ocenił, że obecnie "jesteśmy w dramatycznej sytuacji, jeżeli chodzi o gospodarkę, a tym samym o pracodawców i pracowników". Wskazywał, że Solidarność włączyła się w pracę nad pierwszą tarczą antykryzysową, która ma ochronić przedsiębiorców i pracowników przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

1200_koronawirus_EN.jpg
"Mam nadzieję, że kryzys będzie przejściowy". Prezydent o wpływie COVID-19 na gospodarkę

Potrzeba dialogu z pracodawcami

- Kiedy, jak nie teraz, trzeba wszystko robić w porozumieniu i dialogu, dlatego w tarczy antykryzysowej jedynce staraliśmy się, aby faktycznie organizacje zakładowe miały tę możliwość dialogu z pracodawcą, tam, gdzie potrzeba tego postoju ekonomicznego, żeby wszystko było w porozumieniu. I to nam się udało zapisać w tarczy antykryzysowej jedynce - powiedział Piotr Duda.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kolejna odsłona tarczy antykryzysowej. Jadwiga Emilewicz ujawnia szczegóły

Przyznał jednocześnie, że żadna ustawa nie jest w stanie w 100 proc. zrekompensować wszystkich strat, które poniesie polska gospodarka.

Przewodniczący Solidarności zaznaczył, że związek nie brał natomiast udziału w konsultacjach nad tarczą antykryzysową 2.0. - Jesteśmy tym zbulwersowani, bo tam są zapisy, które pozwalają na zwalnianie pracowników, szczególnie w tzw. budżetówce. Myśmy w tym temacie protestowali, niestety rząd tych naszych uwag nie uwzględnił - podkreślił Piotr Duda.

"Prezydent stanął na wysokości zadania"

Jak dodał, wprowadzone do tarczy antykryzysowej 2.0 zmiany dające prawo odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego przez premiera to "rażące naruszenie autonomii partnerów społecznych". Przepis ten na początku kwietnia skierował do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda.

duda pap 1200.jpg
"Ma służyć rozwojowi Polski". Prezydent powołał Radę Dialogu Społecznego

- Po raz kolejny pan prezydent pokazał, że jest człowiekiem dialogu. (...) Mam nadzieję, że Trybunał jak najszybciej się nad tym pochyli, chociaż wolałbym, żeby rząd wycofał się z tych złych rozwiązań i przygotował w tym temacie nowelizację - powiedział Piotr Duda. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Eksperci: subwencje i ochrona przed przejęciami za bezcen to szansa na przetrwanie polskich firm

Szef Solidarności przyznał także, iż pierwsze propozycje zawarte w tarczy antykryzysowej 3.0 także były "nie do przyjęcia". Wskazał m.in. na te "dotyczące zwolnień grupowych bez ustalania ze związkami" oraz "zwolnienia szczególnie chronionych osób - kobiet w ciąży, działaczy związkowych". - Jedyną osobą, która wysłuchała mnie i przeciwstawiła się temu, był pan prezydent. Po raz kolejny stanął na wysokości zadania. Kolejne podziękowania dla pani premier Jadwigi Emilewicz, która negocjowała z nami przez wiele godzin - powiedział Piotr Duda.

Prezydent "człowiekiem solidarności i dialogu"

- Dzisiaj mogę powiedzieć z satysfakcją, że dzięki panu prezydentowi, minister Emilewicz i Solidarności udało się te haniebne zmiany wyrzucić z tej tarczy 3.0 - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Nie przewiduje ograniczania praw pracowników". Rzecznik rządu o projekcie tarczy antykryzysowej 3.0

Jak podkreślił, "potrzeba nam dialogu i solidarności, a nie wojny ze związkami". - Podsumowując 5-letnią kadencję prezydenta, nie mam żadnych wątpliwości, że jest on człowiekiem dialogu, człowiekiem solidarności i uważamy, że zasługuje na to, aby piastować swoją funkcję przez kolejne 5 lat - ocenił przewodniczący związku Solidarność. 


mbl

Czytaj także

Będzie ochrona firm przed wrogimi przejęciami. Emilewcz: Polska nie jest na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 07:40
- Polskie firmy, często rodzinne, które przez 20-30 lat budowały mozolnie swoją markę, rozpoznawalność (…) i siłę polskiej gospodarki, nie mogą być dziś tanim łupem dla funduszy, zwłaszcza spoza Unii Europejskiej - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, zapowiadając nowe regulacje prawne w tym zakresie. Jak mówiła, okazało się, że strategiczne dla bezpieczeństwa państwa są nie tylko ropa, gaz, prąd - katalog strategicznej produkcji poszerzył się w czasie pandemii i to nie tylko w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o kolejnych elementach pakietu antykryzysowego: to kwestia czasu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 23:22
"Robimy wszystko, aby Polacy otrzymali niezbędną pomoc jak najszybciej" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że "uruchomienie kolejnych elementów pakietu antykryzysowego, to tylko kwestia czasu", a szczegóły poznamy w środę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa 3.0. Przychody platform streamingowych zostaną opodatkowane

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 15:44
Nałożenie na dostawców VOD obowiązku uiszczania daniny w wysokości 1,5 proc. przychodu z opłat umożliwiających korzystanie z portali usług medialnych w Polsce na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - zakłada jeden z zapisów projektu tarczy antykryzysowej 3.0.
rozwiń zwiń