X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

6. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. Kard. Dziwisz: w trudnym czasie papież uczy zwracać się do Boga

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 10:32
- Św. Jan Paweł II towarzyszy nam także w trudnym czasie epidemii - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Krakowie Łagiewnikach w poniedziałek w szóstą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Zaapelował też o solidarną pomoc dla wszystkich oczekujących wsparcia. 27 kwietnia 2014 r. Franciszek kanonizował błogosławionego Jana Pawła II.
Msza święta kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII
Msza święta kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIIIFoto: twitter.com / Episkopat News

W wygłoszonej w dniu rocznicy homilii wieloletni papieski sekretarz kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że św. Jan Paweł II towarzyszy nam w trudnym czasie epidemii i sam – według kardynała – żył w niełatwych czasach, zmagał się z przeciwnościami.

dziwisz 1200 shutterstock.jpg
Kard. Stanisław Dziwisz: słowa "Nie lękajcie się!" nabierają nowego znaczenia

Kard. Dziwisz: w ranach Chrystusa jest nasze uzdrowienie

- Jan Paweł II uczy nas, że w trudnym czasie możemy i powinniśmy przede wszystkim powracać do Boga. Powinniśmy zwracać się do Boga - naszego Stwórcy, Zbawiciela i Pana. Przecież w Jego ręku nasza teraźniejszość i przyszłość, i cała nasza wieczność. W ranach Chrystusa zmartwychwstałego nasze uzdrowienie - mówił krakowski metropolita senior w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Kardynał Nycz: modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą

Jak zaznaczył, Jan Paweł II na progu trzeciego tysiąclecia zachęcał nas do wypłynięcia na głębię takiej wiary, nadziei i miłości. - Teraz przyszedł czas, by podjąć to wyzwanie i trudny czas przeżywać po Bożemu, patrząc głębiej i szerzej, poszerzając również przestrzenie naszych serc, by nikt z oczekujących na nasze wsparcie nie został niezauważony, ale doświadczył solidarnej pomocy - zaapelował kardynał Stanisław Dziwisz.

"Właśnie papieżowi zawdzięczamy odzyskaną wolność"

W wygłoszonej z w dniu rocznicy homilii wieloletni papieski sekretarz ocenił, że długi i pod wieloma względami niezwykły pontyfikat Jana Pawła II naznaczył życie współczesnego Kościoła, a także wpłynął na los wielu narodów, zwłaszcza - jak mówił kardynał - w tej części świata, która przez całe dziesięciolecia uginała się pod brzemieniem totalitarnej ideologii i systemu komunistycznego. - Zdajemy sobie sprawę, że w znacznej mierze właśnie świętemu papieżowi zawdzięczamy dar odzyskanej wolności i suwerenności, możliwości kształtowania naszego dzisiaj i jutra - mówił kard. Dziwisz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Kard. Dziwisz wezwał do modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o ustanie pandemii

Przypominając kanonizację papieża Polaka podkreślił, że miłość nadaje sens wszystkiemu i powinna być fundamentem naszej służby - niezależnie od tego, jakie jest nasze życiowe powołanie, kim jesteśmy i gdzie jesteśmy.

Zdaniem krakowskiego metropolity seniora powracanie do dat i wydarzeń związanych z Janem Pawłem II pomaga nam w uświadamianiu sobie wielkości otrzymanego daru (w postaci Jana Pawła II ) oraz zachęca nas do twórczego podejmowania duchowego dziedzictwa papieża Polaka.

papież 663.jpg
Szósta rocznica wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze

100. rocznica urodzin i 15. rocznica śmierci

Kardynał przypomniał, że w tym roku wspominamy setną rocznicę urodzin papieża, a także 15. rocznicę jego śmierci. Wspominając rocznicę kanonizacji, a także wcześniejszą beatyfikację, której dokonał Benedykt XVI, kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że to wszystko dokonało się na naszych oczach. - Naszym przywilejem i obowiązkiem jest i będzie przekazywanie tej historii nowemu, dorastającemu pokoleniu Polek i Polaków - zaznaczył.

Wieloletni papieski sekretarz podkreślił także, że cała codzienna służba Jana Pawła II była nieustannym głoszeniem dobrej nowiny i umacnianiem ludzi w wierze. - Głębia wiary, żar serca Jana Pawła II rozmiłowanego w Bogu, podejmowana przez niego codzienna służba przetrwała jego śmierć, bo przecież nadal i głęboko jest obecny w życiu dzisiejszego Kościoła, inspirując swoim nauczaniem i swoją świętością miliony uczniów Chrystusa na całym świecie - mówił kard. Dziwisz.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Uczył nas zawierzenia Maryi". Mija 15. rocznica śmierci Jana Pawła II

W homilii wskazał też m.in. że to przede wszystkim słowo Boże pomaga zrozumieć osobowość i służbę papieża Polaka. W tym kontekście kardynał przywołał fragment ewangelicznej narracji o spotkaniu zmartwychwstałego Jezusa z Szymonem Piotrem, któremu chciał powierzyć troskę o los rodzącego się Kościoła. - Podobną rozmowę Chrystus chce przeprowadzić z każdą i każdym z nas, należących do jego Kościoła, bo przecież nam wszystkim, Jego uczennicom i uczniom, wyznacza zadanie w Kościele, w społeczeństwie, w rodzinie. Niezależnie od tego, jakie jest nasze życiowe powołanie, niezależnie od tego, kim jesteśmy, gdzie jesteśmy, co robimy - fundamentem naszej służby powinna być miłość. Ona nadaje sens wszystkiemu - mówił.

jmo

Czytaj także

Kardynał Dziwisz tłumaczy się z wydania zapisków Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 19:27
Nie miałem wątpliwości, zachowując notatki papieża - tak fakt wydania notatek osobistych papieża Polaka skomentował jego były sekretarz kardynał Stanisław Dziwisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Dziwisz: gdy padło imię Karol, to zadrżałem

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 08:39
Ja myślałem, że może być taka sytuacja, że usłyszę nazwisko metropolity krakowskiego - powiedział w "Sygnałach dnia" kardynał Stanisław Dziwisz, wspominając oczekiwanie na wybór nowego papieża w 1978 roku. 
rozwiń zwiń