X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Szef MEN: Broniarz nie chciał egzaminów w zeszłym roku i nie chce w tym

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 05:21
- Z punktu widzenia zarówno uczniów, jak i szkół oraz uczelni wyższych lepiej, żeby egzamin się odbył. To najlepszy sposób obiektywnej weryfikacji przynajmniej części wiedzy i umiejętności uczniów - ocenił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski
Minister edukacji narodowej Dariusz PiontkowskiFoto: twitter.com/@PremierRP

Zapytany o postawę szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza, który domagał się jak najszybszego podania daty egzaminów, Dariusz Piontkowski powiedział "Gazecie Polskiej Codziennie", że zachowanie Broniarza to hipokryzja.

Zdaniem ministra edukacji narodowej, Broniarz "ani rok temu nie chciał, żeby egzaminy się odbyły, ani w tym roku tego nie chce".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Twitter Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Szef MEN: egzaminy będą przeprowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

- Inne są powody, ale postępuje trochę podobnie. Gdy usłyszał, że zdecydowaliśmy o tym, że egzaminy jednak chcemy przeprowadzić, to postanowił zaprotestować - wskazał minister. - Jak rozumiem, prezes ZNP innej formy komunikacji społecznej, poza oprotestowaniem każdej decyzji, chyba nie widzi - dodał.

"Lepiej, żeby egzamin się odbył"

Piontkowski wyraził jednocześnie opinię, że "z punktu widzenia zarówno uczniów, jak i szkół oraz uczelni wyższych lepiej, żeby egzamin się odbył. To najlepszy sposób obiektywnej weryfikacji przynajmniej części wiedzy i umiejętności uczniów".

- Na to wyraźnie zwracali uwagę rektorzy polskich uczelni w kilku pismach, które wysyłali do MEN, prosząc nas wręcz o to, aby zachować egzaminy; podkreślali, że dzisiaj nie ma innego obiektywnego sposobu weryfikowania wiedzy i umiejętności uczniów - powiedział cytowany w "GPC".

Pytany o możliwość powrotu uczniów do nauczania stacjonarnego w tym roku szkolnym, Dariusz Piontkowski odparł, że jest to jeden z wariantów; "decyzję podejmiemy pod koniec maja, kiedy będziemy wiedzieli więcej na temat sytuacji epidemicznej".

Powiedział również w "GPC", że za kilka dni rząd poinformuje o "ewentualnym zapewnieniu opieki dzieciom najmłodszym, tym, których samych zostawić w domu nie można, tak aby rodzice mogli wrócić do pracy".

Dariusz Piontkowski Trójka 1200.jpg
"Mamy nadzieję, że nic się nie zmieni". Minister edukacji o terminach egzaminów

Bez ustnych egzaminów

Szef MEN wyjaśnił dziennikowi, dlaczego nie będzie w tym roku egzaminów ustnych. Po pierwsze - wskazał - oceny z tych egzaminów nie są brane pod uwagę przy rekrutacjach na uczelnie wyższe.

Po drugie, jak wyjaśnił, "egzaminy ustne mocno angażują nauczycieli języków polskiego oraz obcych, co kolidowałoby z organizowaniem tradycyjnego czy też zdalnego nauczania, i uznaliśmy, że ponieważ ten rok jest szczególny, trudny i egzamin ustny wymaga jeszcze dodatkowych wysiłków organizacyjnych, postanowiliśmy z niego zrezygnować".

Kluczowe wytyczne

Zapytany przez "GPC" o obowiązek zachowywania dystansu, noszenia maseczek itp. przez uczniów i nauczycieli po powrocie do szkół, Dariusz Piontkowski odesłał do ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego, bo to oni w tych sprawach będą wydawali wytyczne, których będziemy musieli przestrzegać.

Dodał, że na egzaminach kończących trwający obecnie rok szkolny "uczniowie, idąc do szkoły na egzamin czy też wchodząc do szkoły i sali, w której będzie się odbywał egzamin, raczej powinni nosić maseczki zgodnie z zaleceniami. Być może jednak w samej sali, kiedy już usiądą w ławkach, kiedy będą między nimi dwa metry odległości, to wtedy chyba maseczki na twarzy nie będą już musieli mieć".

- O szczegółach porozmawiam z ministrem zdrowia i będziemy się trzymali jego wytycznych. Mogę mieć w tej sprawie swoją opinię, ale ostateczną decyzję wydadzą prof. Szumowski i główny inspektor sanitarny - dodał.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MEN: planujemy otwarcie żłobków i przedszkoli, by rodzice mogli wrócić do pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 07:46
- Chodzi o to, by umożliwić opiekę nad najmłodszymi dziećmi i aby rodzice, którzy z powodu opieki nad tymi małymi dziećmi dotąd przez kilka tygodni nie chodzili do pracy, mogli do pracy wrócić – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń