X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ziarno nadziei dla naszego świata". Prymas Polski o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 14:44
- Święty Wojciech przez swoją śmierć stał się ziarnem nadziei dla naszego świata. Jest znakiem nadziei nowej, żywej, pochodzącej od Boga - powiedział w Gnieźnie w trakcie mszy św. odpustowej ku czci św. Wojciecha prymas Polski abp Wojciech Polak.
Figura świętego Wojciecha w Mikołowie
Figura świętego Wojciecha w MikołowieFoto: Shutterstock/Ryszard Stelmachowicz

Ze względu na ograniczenia związane z epidemią zamiast tradycyjnego, dwudniowego odpustu ku czci głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna, w tym roku odpustowe obchody ograniczone zostały do mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej.

Abp Polak podkreślił w homilii, że oddający cześć świętemu Wojciechowi "widzą w nim tego, który naśladując Chrystusa, nie lękał się obumrzeć i przez swoją śmierć stał się ziarnem nadziei dla naszego świata".

"Znak nowej nadziei"

East News abp Wojciech Polak 1200.jpg
Modlitwa o ustanie epidemii i deszcz. Prymas Polski zaprasza do duchowej jedności

- On jest znakiem nadziei nowej, żywej, pochodzącej od Boga. Jest znakiem nadziei, która wnosi do naszych serc pewność, że Bóg potrafi wszystko obrócić ku dobru, bo nawet z grobu wydobywa życie. Bóg wszystko potrafi obrócić ku dobru. Tej pewności tak bardzo nam dziś potrzeba - mówił prymas, przywołując słowa papieża Franciszka.

Abp Polak wskazał, że obecny czas "to nie jest czas na egoizmy i podział, to czas, by odkryć, że żyć w sposób godny Ewangelii to nieść zalęknionemu światu pokój i nadzieję, odwagę i miłość, wiarę i pokorną ufność".

Prymas Polski przypomniał, że Gniezno od wieków związane jest ze świętym biskupem i męczennikiem. Wskazał, że św. Wojciech "od stuleci patrzy na dzieje tej świątyni, Gniezna, całej naszej archidiecezji, a także ukochanej ojczyzny i Kościoła".

Relikwie świętego

Pismo Święte Biblia czytanie lektura shutterstock 1200.jpg
Ks. Chrostowski: w czasie pandemii Pismo Święte może pełnić ogromną rolę

- Modlimy się przy jego relikwiach, którym tutaj, na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha, prawie od zarania naszych dziejów, oddaje nabożną cześć Kościół w Polsce, zbudowany na wodzie chrztu i jego męczeńskiej krwi. W tym szczególnym czasie, gdy z powodu panującej pandemii po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat nie wyszliśmy na ulice naszego miasta z jego relikwiami, pragniemy (...) jeszcze raz prosić: przez zasługi świętego Wojciecha wysłuchaj nas Chryste, a dzięki jego modłom przybądź nam z pomocą - mówił prymas.

Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 r. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach.

Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.

pkr

Czytaj także

"To czas próby, byśmy poznali siebie". Bp Krzysztof Wętkowski o pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:46
W homilii wygłoszonej w uroczystość Świętego Wojciecha biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztof Wętkowski zwracał uwagę na doświadczenia związane z koronawirusem. - Czas próby - ten, którego doświadczamy, jest po to, byśmy poznali siebie i zadali sobie pytanie o kondycję naszej wiary - mówił hierarcha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedziela Modlitw za Kierowców. Ks. Marian Midura: podziękujmy im za pracę w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 08:45
Ostatnia niedziela kwietnia obchodzona jest w Kościele katolickim w Polsce jako Niedziela Modlitw za Kierowców. W tym czasie zbierane są fundusze na zakup środków transportu dla misjonarzy. - To również dzień szczególnej wdzięczności i modlitwy za kierowców wykonujących pracę podczas epidemii - mówi ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.
rozwiń zwiń