100-lecie odzyskania Niepodległości. Historyczna uroczystość pod patronatem prezydenta

2020-05-05, 07:00

100-lecie odzyskania Niepodległości. Historyczna uroczystość pod patronatem prezydenta
Para prezydencka. Foto: Kancelaria Prezydenta/Twitter

Około dwustu tysięcy osób na marszu "Dla Ciebie Polsko" pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, koncert "Gramy dla Niepodległej", uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a w całym kraju pikniki patriotyczne. Tak wyglądały obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości zorganizowane w dużej mierze przez prezydenta i jego zaplecze.

O zorganizowanie i wspólne świętowanie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę Andrzej Duda apelował już w 2016 roku. W tym celu powołał pełnomocnika do spraw narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Został nim minister Wojciech Kolarski.

Powiązany Artykuł

marsz niepodległości PAP 1200.jpg
100-lecie odzyskania niepodległości. Tak świętowaliśmy odrodzenie Polski

W 2017 roku Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął przygotowania.

"Czas na rzeczową debatę w gronie rodaków"

Oficjalnie obchody tego ważnego wydarzenia Andrzej Duda zainaugurował podczas zwołanego na 5 grudnia 2017 roku Zgromadzenia Narodowego, czyli w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kluczowymi hasłami jego przemówienia były: jedność, wspólnota oraz koniec podziałów. – Jednym z naszych przekleństw jest to, żeśmy się podzielili, wychowali Polaków różnych gatunków – przypominał słowa Piłsudskiego Andrzej Duda.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Cały świat świętuje z Polską 100-lecie odzyskania niepodległości

Podkreślał, że tylko zgoda wielkich polityków doprowadziła przed 100 laty do odzyskania niepodległości. – Nadeszła pora, aby istotą naszego życia publicznego przestało być nieustanne wyniszczające starcie wrogich plemion. Czas na rzeczową debatę w gronie rodaków – mówił prezydent.

Koncert dla Niepodległej i odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego

Kilka dni przed punktem kulminacyjnym uroczystości - 7 listopada 2018 - głowa państwa podpisała ustawę o ustanowieniu dnia 12 listopada 2018 roku dniem uroczystego Święta Narodowego.

10 listopada natomiast na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się Koncert dla Niepodległej, który zgromadził 37 tys. widzów. Koncert był transmitowany przez telewizję.

Z Polską Orkiestrą Radiową wystąpili znani artyści, w tym Aleksandra Kurzak, Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Jan Pietrzak, Adam Bałdych, Krzysztof Cugowski, Natalia Sikora, Natalia Szroeder, Ewa Farna, Marek Piekarczyk, Andrzej Lampert, zespół Mazowsze, SBB i Warszawskie Combo Taneczne.

Powiązany Artykuł

stulecie niepodległości_663x364.jpg
Polskie Radio w 100-lecie odzyskania niepodległości. Sprawdź, co przygotowały nasze anteny

Również tego dnia odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Organizatorem wydarzenia było Biuro Programu "Niepodległa".

11 listopada 2018 roku

A jak wyglądały główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości? Rozpoczęły się one dziękczynną Eucharystią odprawioną w Świątyni Opatrzności Bożej. Wzięli w niej udział przedstawiciele najwyższych władz na czele z prezydentem.

Odczytano list, który na rocznicę odzyskania niepodległości przesłał papież Franciszek. Prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości ofiarowaną Warszawie w 1867 roku przez Piusa IX z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się natomiast uroczysta odprawa wart. Na maszt podniesiono flagę państwową, a w południe - w tysiącach miejsc w Polsce i na świecie - odśpiewano hymn, co było elementem ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu".

Marsz "Dla Ciebie Polsko" i Festiwal Niepodległa

W tym dniu odsłonięto także pomnik Ignacego Daszyńskiego w Warszawie, a o godzinie 15 odbył się marsz "Dla Ciebie Polsko" objęty przez prezydenta honorowym patronatem, w którym uczestniczyli między innymi członkowie rządu.

Po nim ruszył zaś Marsz Niepodległości organizowany pod hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna". Według szacunków Policji w marszu udział wzięło około dwustu tysięcy osób.

To jednak nie wszystkie atrakcje, w jakich można było wziąć udział. W Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu zorganizowano Festiwal Niepodległa. Podczas wydarzenia odbyły się m.in. parady, koncerty takich artystów, jak L.U.C, Golec uOrkiestra i O.S.T.R., oraz warsztaty i pokazy filmowe. W Festiwalu wzięło udział 300 tys. osób.

O 100-leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości nie zapomniano też na świecie. W biało-czerwone barwy podświetlono m.in. wieżę Eiffla, Trzy Krzyże w Wilnie, ratusz w Tel Awiwie, statuę Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Gran Torre Santiago, Burdż Chalifa, piramidy w Gizie, Széchenyi lánchíd, wieżę telewizyjną Žižkov, CN Tower, diabelski młyn w Los Angeles, Most Parkowy w Kijowie, Krzywą Wieżę w Pizie, wodospad Niagara, most Mendoga, fontannę Cibeles i hotel Fullerton w Singapurze.

kad

Polecane

Wróć do strony głównej