X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kardynał. Dziwisz: św. Jan Paweł II był papieżem Bożego miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 21:30
- Ojciec Święty wiedział, że świat, pogrążony w ciemnościach dwóch totalitaryzmów, potrzebuje przesłania nadziei i przypomnienia o miłosiernej miłości Boga, która jest ucieczką i oparciem dla zrozpaczonej, zagubionej ludzkości – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: giulio napolitano/Shutterstock.com

Kosciol biskupi Episkopat F 1200 fot episkopatpl.jpg
Generowanie lęku i dawanie naiwnych "recept". Episkopat o szkodliwych praktykach w czasie pandemii

- Prawda o Bożym miłosierdziu kształtowała cały pontyfikat Jana Pawła II, będąc dla niego oparciem i źródłem nadziei. Nazywamy go przecież dziś apostołem Bożego miłosierdzia i papieżem miłosierdzia – powiedział PAP kard. Stanisław Dziwisz.

Druga niedziela wielkanocna decyzją Jana Pawła II 20 lat temu została ustanowiona w Kościele katolickim – Świętem Bożego Miłosierdzia.

- Ojciec Święty wiedział, że świat, pogrążony w ciemnościach dwóch totalitaryzmów, potrzebuje przesłania nadziei i przypomnienia o miłosiernej miłości Boga, która jest ucieczką i oparciem dla zrozpaczonej, zagubionej ludzkości  – powiedział kard. Dziwisz.


PAP PAP

Podkreślił, że "papieżowi bardzo zależało, aby ludzie zwrócili się z ufnością do Bożego miłosierdzia w naznaczonym wieloma nieszczęściami XX wieku. Siostra Faustyna wskazywała, iż jedyną siłą pokonującą zło jest prawda o miłosierdziu Boga. Jan Paweł II nazwał jej "Dzienniczek" ewangelią miłosierdzia".

Kardynał zwrócił uwagę, że Ojciec Święty miał świadomość, że prawda o Bożym miłosierdziu jest zrozumiała i dostępna dla prostego człowieka.

- Nie trzeba być wielkim teologiem, by wołać: "Jezu, ufam Tobie" "Ten krótki akt oddania się Jezusowi sprawi, że pierzchną najcięższe chmury i przedziera się promień światła w życiu każdego człowieka", mówił papież - dodał.

Kard Dziwisz podkreślił, że cała codzienność papieża była przeniknięta miłosierdziem. "W określeniu "apostoł Bożego miłosierdzia" streszcza się właściwie wielkość jego posługi" - mówił.

Słowa na czas pandemii

- Był niestrudzonym pielgrzymem miłosierdzia, gdy docierał na krańce świata, by nieść ludziom nadzieję, której źródłem jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały. Był świadkiem miłosierdzia, gdy pochylał się nad cierpiącymi i płaczącymi, gdy bronił godności ludzkiej i upominał się o tych, o których świat zapomniał. Był apostołem miłosierdzia, gdy tworzył encykliki, listy, homilie – powiedział kard. Dziwisz.

Zwrócił uwagę, że dobie pandemii św. Jan Paweł II uczy współczesnego człowieka całkowitego zawierzenie Bogu, który jest miłosierdziem i wyjścia z miłością do potrzebujących. - Miłosierdzie przybrało konkretny kształt stawania się bliźnim dla "najbardziej potrzebujących braci" – mówił św. Jan Paweł II w homilii w dniu kanonizacji św. Faustyny – przypomniał hierarcha.

Kardynał powiedział, że "jesteśmy dziś świadkami ogromnej bezinteresowności, solidarności i troski o drugiego człowieka". Zaznaczył, że ten czas powinien być dla wszystkich inspiracją, bo pokazuje nam, jak wiele dobra tkwi w ludziach".

Duchowny podkreślił, że czas epidemii jest także okazją do zwrócenia się do Boga w ufnej modlitwie. - Doświadczamy boleśnie, że nie jesteśmy samowystarczalni, że nasze losy nie zależą od nas, a wszystkie plany na przyszłość mogą roztrzaskać się w jednej chwili. W takiej sytuacji człowiek zaczyna widzieć swoją niemoc, rozumieć, że nie jest bogiem. To czas wołania o Boże zmiłowanie – podkreślił kardynał Dziwisz.

PAP/agkm


PAP PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arcybiskup Stanisław Gądecki: w czasie epidemii potrzebna jest solidarność

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 09:20
O wyrozumiałość wobec ograniczeń, które wiążą się ze stanem epidemii zaapelował w przesłaniu na piątą niedzielę Wielkiego Postu arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski wezwał do solidarności oraz modlitwy za osoby, które pełnią służbę publiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Stanisław Dziwisz: słowa "Nie lękajcie się!" nabierają nowego znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 16:47
- Programowe słowa pontyfikatu św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" nabierają dziś nowego znaczenia w obliczu zagrożenia, przed jakim stanął świat i my wszyscy - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w 15. rocznicę śmierci papieża. Były osobisty sekretarz Jana Pawła II w czwartek rano odprawił mszę św. w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.
rozwiń zwiń