X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Tysiące zapłakanych ludzi". Wspomnienie pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 12:00
Dziś obchodzimy 10. rocznicę pogrzebu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z małżonką na Wawelu. Trumny z ciałami zmarłych złożone zostały w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Uroczystości pogrzebowej towarzyszył salut narodowy, 21 salw artyleryjskich.
Audio
  • Magdalena Merta wspomina parę prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich (IAR)
  • Bogdan Bartołd o uroczystościach pogrzebowych pary prezydenckiej (IAR)
  • Fotografik Adam Bujak wspomina pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich (IAR)
Ludzie zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim, w rocznicę katastrofy smoleńskiej
Ludzie zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim, w rocznicę katastrofy smoleńskiejFoto: PAP/Paweł Supernak

Proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz Bogdan Bartołd, podkreślił, że Pan Bóg powołał do siebie parę prezydencką, gdy byli na służbie Ojczyzny.

- Oni i cała delegacja byli naszymi przedstawicielami by oddać hołd naszym bohaterom, którzy zostali pomordowani w 1940 roku, tylko dlatego, że byli Polakami. Kto słyszał o zbrodni katyńskiej, o ludobójstwie katyńskim? A gdy doszło do tragedii smoleńskiej, to może potrzeba było takiej ofiary, żeby cały świat dowiedział się o tym, co przed tymi siedemdziesięciu laty wydarzyło się z naszymi najlepszymi synami naszej Ojczyzny - mówił duszpasterz.

Czytaj więcej
17_Lech_Kaczynski_archiwalne_20200406_prezydent2_2100x1673_663x364.jpg
Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich. Wydarzenie, które połączyło Polaków

>>> [CZYTAJ TAKŻE] D. Karłowicz: Lech Kaczyński był zakochany w Polsce

Na krakowskim rynku, okolicznych ulicach i na Błoniach zgromadziło się wówczas ok. 150 tys. osób. W krypcie Katedry na Wawelu, w której znajduje się sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich, jest też tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

- Te dwa piękne kwiaty: pan prezydent i pani prezydentowa zostały nam ofiarowane przez Pana Boga. Dlaczego i po co? Dlatego, że pewnie nam ludziom bardziej potrzeba mniej słów a więcej przykładu. Bardziej świadectwa. To były te osoby, które swoim życiem pomagały nam odkryć piękno miłości do Ojczyzny - dodał proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz Bogdan Bartołd.

"Tysiące zapłakanych ludzi"

Fotografik Adam Bujak, autor wielu albumów upamiętniających parę prezydencką, wydarzenia z pogrzebu wspomina jako poruszające przeżycie.

- Widziałem dziesiątki fotoreporterów z całego świata, setki dziennikarzy i ogromne tysiące zapłakanych ludzi - mówił.

Adam Bujak wspomina także niechlubne sceny, które odbywały się przed kurią krakowską, gdy kilkadziesiąt osób z okrzykami ustawiało trumnę. - Walczyli z jakąś wściekłością, nienawiścią, pogardą, jak patrzyłem na to, to nie wierzyłem, że to są Polacy - mówił fotografik.

"Było to małżeństwo, które żyło ze sobą, a nie obok siebie"

Magdalena Merta w 10. rocznicę pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich podkreśla, że znajomość z parą prezydencką to był prawdziwy zaszczyt. Wdowa po Tomaszu Mercie, podsekretarzu stanu w Ministerstwie Kultury, który zginął w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku na pokładzie rządowego samolotu, wspomina parę prezydencką jako serdecznych i bezpośrednich ludzi.

Marię Kaczyńską Magdalena Merta zapamiętała jako prawdziwą damę. - Była nie tylko pierwszą damą, ale po prostu damą, dystyngowana, bardzo elegancka, ale też ujmująca w sposobie bycia - powiedziała.

Czytaj więcej
pogrzeb 1200 pap.jpg
"Lech Kaczyński podnosił Polskę z Kolan". Szef UdSKiOR wspomina symbolikę pogrzebu pary prezydenckiej

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Polskie Radio w 10. rocznicę pogrzebu śp. Marii i Lecha Kaczyńskich

Magdalena Merta dodałą, że Maria Kaczyńska była oddana swojej rodzinie. - Widać było jak bardzo troszczy się o męża, z całą pewnością było to małżeństwo, które żyje ze sobą, a nie obok siebie - mówiła.

Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Magdalena Merta wspomina jako wielkiego męża stanu.

Pogrzeb na Wawelu

Uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich rozpoczęły się 17 kwietnia w Warszawie. O godz. 17.30 trumny Lecha i Marii Kaczyńskich zostały wyprowadzone z Pałacu Prezydenckiego i w kondukcie żałobnym przewiezione do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, w której odprawiono Mszę świętą. Po nabożeństwie przy trumnach odbyło się całonocne czuwanie.

Rano 18 kwietnia 2010 trumny z ciałami prezydenta i jego małżonki zostały przetransportowane samolotem do Krakowa. W uroczystym kondukcie ulicami miasta przewieziono je do bazyliki Mariackiej, gdzie odprawiono mszę świętą z udziałem rodziny, najwyższych władz państwowych i delegacji zagranicznych. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz wraz biskupami Konferencji Episkopatu Polski oraz delegacji biskupów zza granicy.

Po mszy świętej, trumny pary prezydenckiej w kondukcie pogrzebowym przetransportowano do katedry na Wawelu, i złożono w krypcie katedry.

jp

Czytaj także

10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Wydawnictwa Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 12:00
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy na smoleńskim lotnisku wydało dwa albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był po prostu ciepłym człowiekiem". Marcin Roszkowski o Lechu Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 21:44
- Obraz Lecha Kaczyńskiego, który wytworzyły media był nieprawdziwy - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Łopiński: Lech Kaczyński był moim najbliższym przyjacielem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 09:11
- Bardzo często rozmawialiśmy nie tylko o polityce, również o naszych córkach, kłopotach wychowawczych, o życiu. Lubiłem z nim rozmawiać, był świetnym interlokutorem - mówił w Polskim Radiu 24 pełniący obowiązki prezesa TVP Maciej Łopiński.
rozwiń zwiń